"100 km na 100-lecie Niepodległości Polski"
- 16 października 2018 r.

"Dzisiejszy bieg to kolejna okazja upamiętnienia tegorocznego jubileuszu odzyskania niepodległości" - podkreślała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Czerwionce-Leszczynach Małgorzata Marciniak witając zebranych na Stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czerwionce-Leszczynach. "Bieg zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 jest ważny nie tylko ze względu na przypomnienie nam o wyjątkowej rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości, ale wpisuje się również w promocję zdrowego trybu życia i aktywności - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Pamiętajmy o wydarzeniach sprzed stu lat i pielęgnujmy wywalczoną wówczas wolność, będąca największym dobrem każdego narodu" - dodał burmistrz. Wspólnie z Wicestarostą Powiatu Rybnickiego Markiem Profaską oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Bernardem Strzodą podziękował również organizatorom i uczestnikom biegu. Celem tego wyjątkowego wydarzenia było uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości, propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia, ważną rolę odegrały także: integracja międzypokoleniowa i wsparcie dla akcji Filipowe Kilometry. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: Jacek Bednarek - sportowiec, olimpijczyk, Mistrz Polski w chodzie na 50 km z 1989 roku, jego córka - Aleksandra Bednarek, Mistrzyni Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2018 w rzucie oszczepem, której umiejętności w tej dyscyplinie mogli podziwiać wszyscy zebrani oraz trener Piotr Stochaj.

To patriotyczne a jednocześnie sportowe wydarzenie otwarła Klaudia Chrostek - uczennica klasy VI A naszej szkoły , wprowadzając biało - czerwoną flagę , po czym wszyscy zgromadzeni odśpiewaliśmy Hymn Państwowy. Klaudia Chrostek to aktualna Mistrzyni Międzynarodowego Pucharu Lekkoatletycznego w biegu na 60 m z czasem 7,77 sek. , aktualna Mistrzyni Polski oraz Śląska. Trenerem Klaudii jest Pan Mirosław Szopniewski - Prezes Miedzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego w Czerwionce - Leszczynach W biegu uczestniczyło 150 biegaczy, wybiegaliśmy 200 km w tym ok. 120 Filipowych kilometrów a dopingowało nas mnóstwo wspaniałych kibiców SP 5.

Uczestników biegu oklaskiwali: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Stefania Szyp, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Michał Cichoń, sportowcy: Jacek Bednarek, Aleksandra Bednarek, uczniowie SP 5, zaproszeni goście.

Wielkie podziękowania za pomoc w organizacji biegu, za słodki poczęstunek oraz ufundowanie pamiątkowych medali składamy Radzie Rodzicom SP 5.

Galeria zdjęć >>>

Ewa Inglot i Marzena Kempny-Ptaczek.