Dzisiaj mamy:


Jakość powietrza


Najlepsi w SP5

 
klasa III a
klasa II a
klasa II b
klasa II c
klasa I a
klasa I b
klasa I c


Wakacje!

Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy pogodnych wakacji, niezapomnianych wrażeń, podróży, nowych znajomości i szczęśliwych powrotów.
Przypominamy również o zachowaniu bezpieczeństwa podczas spędzania wolnego czasu.
Do zobaczenia we wrześniu!

Dyrekcja szkołyWakacje na START!

Wakacyjna pogoda rozgościła się u nas na dobre już kilka tygodni temu. Temperatury zachęcały do letnich zabaw, ale dopiero 19 czerwca oficjalnie można było rzucić tornistry w kąt. To właśnie wtedy - w ostatnią środę uczniowie odebrali świadectwa, dyplomy, nagrody, gratulacje i życzenia wspaniałych oraz bezpiecznych wakacji. Najpierw odbyło się oficjalne spotkanie w sali gimnastycznej, gdzie osoby wyjątkowo pracowite i utalentowane w towarzystwie rodziców odebrały listy gratulacyjne z rąk pani dyrektor, następnie wychowawcy w salach lekcyjnych wręczyli świadectwa promocyjne.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/19 klas VIII >>>

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/19 klas III gimnazjum >>>

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/19 klas I-VII >>>

A. Lechowska   
 
Michał Frycz - wspomnienie

Drogi Michale, społeczność szkolna Gimnazjum nr 4 im. Henryka Sienkiewicza żegna Cię z ogromnym żalem.
Byłeś wspaniałym uczniem, zdolnym, pracowitym, koleżeńskim. Odszedłeś nagle i niespodziewanie.
Zapamiętamy na zawsze Twój uśmiech i zaangażowanie w sprawy klasy i szkoły. Nie było w latach 2013 - 2016 w gimnazjum projektu, akademii, konkursu, w którym nie brałbyś udziału. Wspominamy Cię, oglądając galerię zdjęć na stronie http://www.g4.szkola.pl/: pasowanie na gimnazjalistę, Maraton Pisania Listów, selfie w bibliotece, lipdap, święto matematyki, festyn szkolny, święto szkoły, wszędzie tam byłeś i cieszyłeś nas swymi talentami.
Na zawsze zapamiętamy Cię jako Henryka Sienkiewicza na akademii z okazji 100 - lecia szkoły.

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...


 

Podsumowanie pracy SP 5 w roku szkolnym 2018/2019

W związku z zakończeniem roku szkolnego 2019/2020 podczas apelu 17 czerwca pani dyrektor SP 5 Małgorzata Marciniak wraz z nauczycielami poszczególnych przedmiotów wyróżniła uczniów, którzy reprezentowali szkołę w zawodach sportowych, konkursach, byli aktywni i działali na rzecz środowiska.
Opiekunowie SU - pani Dominika Morciniec - Otremba i pan Marcin Gorzawski wręczyli nagrody i dyplomy za całoroczny trud podjęty przez uczniów w ramach konkursu szkolnego - Liga Klas. III miejsce zdobyła klasa - IV b, II miejsce przypadło klasie V c, natomiast I miejsce wywalczyły dwie klasy: VI a oraz V a. Klasy otrzymały czek ufundowany przez Radę Rodziców na wyjazd do kina. Opiekunowie SU wręczyli również zaświadczenia uczniom, którzy pomagali systematycznie w stołówce szkolnej.
Apel był okazją, by podsumować wiele konkursów matematycznych, związanych ze świętem liczny PI. Pan Marcin Gorzawski oraz pani Gabriela Królak przekazali dyplomy i upominki uczniom, którzy zostali laureatami konkursów; Mat@ndo, konkursu plastycznego, konkursu wiedzy, konkursu na zapamiętanie cyfr liczby PI. Matematycy złożyli również gratulacje Oliwii Brandys, która zdobyła wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie - "Kangur".
Nauczyciele języka polskiego Małgorzata Pyszny i Magdalena Łubkowska przygotowali dla swych uczniów z klas V dyplomy i wyróżnienia za udział w Ogólnopolskim Konkursie Kaligraficznym. Nagrody za tytuł mistrza powiatu rybnickiego w WLC pani dyrektor wręczyła Szymonowi Kosińskiemu, Jakubowi Baranowi i Kacprowi Musze.
Pani Dominika Machulec wręczyła upominki uczennicom - Roksanie Kani i Annie Kozłowskiej za pracę w świetlicy szkolnej. Pani wicedyrektor Ewa Szopa wyróżniła uczniów, którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie" Galileo", szkolnym konkursie na pracę badawczą - Porosty - czystość powietrza w gminie Czerwionka - Leszczyny. Pani Anna Jędrzejak przedstawiła społeczności szkolnej - solistkę Jadzię Plutę - laureatkę II miejsca w Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.
Nauczyciele wychowania fizycznego: Ewa Ingot, Marzena Kempny - Ptaczek, Michał Klasik, podziękowali sportowcom, którzy dla szkoły zdobyli puchar i I miejsce w Igrzyskach, puchar i I miejsce w pływaniu oraz zajmowali wysokie miejsca w zawodach drużynowych z koszykówki i piłki nożnej. Warto zapamiętać, że w szkole mamy sportowych mistrzów: Klaudię Chrostek oraz Jakuba Lisaka.

Serdecznie gratulujemy zdolnym uczniom ich osiągnięć, pasja, talent oraz systematyczna praca są źródłem sukcesu!

M. Pyszny   
 
Zakończenie Roku Szkolnego
19 CZERWCA 2019r.
:

8.00 - klasy I-III SP - sala gimnastyczna
(po akademii uczniowie wraz z wychowawcą idą do kościoła)

9.15 - msza św. na zakończenie roku szkolnego dla klas I- VII

9.15 - klasy VIII SP i III G - rozdanie świadectw
(sala gimnastyczna)

10.30 - klasy IV-VII SP - sala gimnastyczna


 

XX Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży w Pływaniu Drużynowym i Sztafetowym

7 czerwca 2019 r.na krytej pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czerwionce-Leszczynach odbyły się jubileuszowe bo XX Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży w Pływaniu Drużynowym i Sztafetowym.

Mistrzostwa uroczyście otworzyli: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Czerwionce-Leszczynach p. Małgorzata Marciniak oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czerwionce-Leszczynach p. Michał Cichoń, którzy życzyli wszystkim zawodnikom wspaniałej zabawy oraz rywalizacji w duchu zasad fair play. Zawodnicy walczyli o zwycięstwo w pływaniu indywidualnym na dystansie 25 m w trzech stylach pływackich: klasycznym grzbietowym i dowolnym, jednocześnie zdobywali punkty do klasyfikacji drużynowej. Odbyły się również sztafety pływackie, które składały się z uczniów klas IV, V, VI, VII, VIII i liczyła 10 osób. Po kilku godzinach zaciętej rywalizacji ogłoszono wyniki. Uczniowie naszej szkoły spisali się na "SZÓSTKĘ" zdobywając najwięcej medali oraz ponad 200 punktów w klasyfikacji drużynowej, wygrali również rywalizację w pływaniu sztafetowym !!!
W klasyfikacji drużynowej następujące miejsca zajęli: I m - SP nr 5, II m - SP nr 4, III m - SP Książenice, zaś w klasyfikacji sztafetowej: I m - SP 5, II m - SP 4, III m - SP Książenice. Zwycięzcy w klasyfikacji indywidualnej i sztafetowej otrzymali pamiątkowe medale ufundowane przez MOSiR Czerwionka - Leszczyny a pamiątkowe puchary za klasyfikację drużynową ufundowała Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Czerwionce - Leszczynach. Mistrzostwa te miały na celu promowanie zdrowego stylu życia i pokazanie młodemu pokoleniu zależności zdrowia od aktywności fizycznej, zorganizowane były w ramach ogólnopolskiej kampanii "Twoje Zdrowie w Twoich Rękach - Zachowaj Trzeźwy Umysł" i były zgodne z założeniami Gminnego Programu Profilaktycznego. Każdy uczestnik zawodów pływackich otrzymał słodki poczęstunek ufundowany przez OPS w Czerwionce - Leszczynach.
Bardzo dziękujemy za pomoc przy organizacji tak wspaniałej imprezy panu Wiesławowi Janiszewskiemu - Burmistrzowi G i M Czerwionka - Leszczyny, pani Celinie Cymorek - Dyrektor OPS w Czerwionce - Leszczynach, panu Michałowi Cichoniowi - Dyrektorowi MOSiR w Czerwionce - Leszczynach, pani Małgorzacie Marciniak - Dyrektor SP nr 5 w Czerwionce - Leszczynach.

Ze sportowym pozdrowieniem !

E. Inglot, M. Kempny-Ptaczek


Aktywna Vb

V B - jesteśmy klasą dla której aktywność ruchowa jest bardzo ważna. Chętnie uczestniczyliśmy w imprezach związanych z aktywnością ruchową. Realizując zagadnienia WF "Jestem kulturalnym kibicem" byliśmy wspaniałymi kibicami na meczu siatkówki Norwegia U-20 - ŻAT Jastrzębski Węgiel, który odbył się na hali sportowej Zespołu Szkół w Czerwionce - Leszczynach i do którego wcześniej przygotowaliśmy się. Dzięki prezentacji multimedialnej utrwaliliśmy wiedzę na temat przepisów i zasad gry w siatkówkę oraz zasad gry fair play, i kulturalnego i aktywnego kibicowania, poznaliśmy polskich zawodników, kluby sportowe oraz sukcesy Polaków w siatkówce. Świetnie rozwiązaliśmy test wiedzy o siatkówce po czym aktywnie i kulturalnie z transparentami, plakatami i flagami w barwach biało - czerwonych kibicowaliśmy naszej polskiej drużynie na meczu siatkówki. Nasz kolega Tomasz Kowalski w konkursie siatkarskim otrzymał nagrodę z rąk Pana Dariusz Luksa - byłego Mistrza Polski w siatkówce plażowej.

Czytaj cały artykuł >>

E. Inglot


Lekcja bankowości

Czy własna data urodzin to dobry numer PIN?
Jak bezpiecznie tworzyć hasła do kont internetowych?
Jak oszczędzać? Czym jest inwestowanie?

Padały jeszcze inne pytania na które Uczniowie klasy VIIIa i VIIIb w Szkole Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Czerwionce - Leszczynach uzyskali odpowiedź. W ramach zajęć z doradztwa zawodowego w naszej szkole gościli Pracownicy Orzeskiego Banku Spółdzielczego. Nasi goście zostali przywitani przez Panią Dyrektor Małgorzatę Marciniak, która również wręczyła Paniom stosowne podziękowania za przybycie, współpracę i przeprowadzenie ciekawych zajęć. Zajęcia te odbyły się w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego BAKCYL, którego koordynatorem jest Pani Agnieszka Synowiec, zaś lekcję przedsiębiorczości pt. " Od oszczędzania do inwestowania " przeprowadziła Pani Ewelina Stodolnik. Oprócz profesjonalnie przeprowadzonych zajęć i przekazania młodzieży konkretnej wiedzy na temat bankowości, form i możliwości oszczędzania oraz przestrzegania zasad bezpiecznego zakładania kont oraz bezpiecznego korzystania z bankomatu usłyszeliśmy wiele miłych słów a mianowicie:
"Otrzymaliśmy specjalne podziękowania dla:
- Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Czerwionce, Pani Małgorzaty Marciniak, za bardzo uroczyste przywitanie nas w Szkole, możliwość współdziałania w ogólnopolskim projekcie BAKCYL i za skierowane do nas podziękowania,
- Nauczyciela Pani Ewy Inglot, za zgłoszenie Szkoły do uczestnictwa w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym BAKCYL i profesjonalną koordynację działań organizacyjnych,
- Uczniom klasy VIIIA i VIIIB dziękujemy za wzorcowe uczestnictwo."

W następnym roku szkolnym będziemy kontynuować współpracę w ramach projektu BAKCYL.

E. Inglot


IV POWIATOWY TYDZIEŃ GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH 2019

17 maja 2019 r. na obiektach sportowych Zespołu Szkół w Czerwionce - Leszczynach odbyła się II akcja sportowa "Ruch rzeźbi ciało i umysł" w ramach IV Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny Pana Wiesława Janiszewskiego oraz pod patronatem Starosty Powiatu Rybnickiego Pana Damiana Mrowca.

Czytaj cały artykuł >>

E. Inglot


Bezpieczne wakacje

W miesiącu czerwcu gościliśmy w naszej szkole sierż. sztab. Dawida Olesia, dzielnicowego z Komendy Miejskiej Policji w Czerwionce-Leszczynach. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa podczas wakacji. Celem spotkania było uświadomienie uczniom klas IV-III gimnazjum na jakie niebezpieczeństwa są narażeni w codziennym życiu i jak ich unikać.

S. GamzaWARSZTATY EDUKACYJNE "TROPEM ŻUBRA"

Klasy drugie pod koniec maja odwiedziły Zagrodę Żubrów w Pszczynie. Celem wycieczki było przybliżenie uczniom zagadnień z zakresu edukacji przyrodniczej, ekologii oraz ochrony środowiska. Zajęcia obejmowały m.in.

 • spacer po zagrodzie,
 • obserwację zachowan zwierząt, pogadankę z elementami dyskusji,
 • poznanie żubrzej rodziny oraz innych gatunków zwierząt,
 • pracę z wykorzystaniem zeszytów ćwiczeń pt. "Tropem żubra"
 • film o historii żubrów na ziemiach pszczyńskich
Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń, ale przede wszystkim bogaci w wiedzę dotyczącą świata fauny i flory. Zachęcamy do odwiedzenia zagrody i spotkania z żubrami. Koniecznie udajcie się pod zamek i zjedzcie pyszne lody na pszczyńskim rynku.

Uczniowie klas drugich z wychowawcamiWizyta studyjna w instytucjach Unii Europejskiej w Brukseli
Polish Teachers

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało na początku czerwca 2019 roku dla najbardziej aktywnych i zaangażowanych nauczycieli z całej Polski wyjazd szkoleniowy do Brukseli. Dzięki realizowanym od wielu lat projektom w Szkole Podstawowej nr 5 w Czerwionce, a wcześniej w Gimnazjum nr 4 oraz stałej współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz z Komisją Europejską miałam przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w wizycie studyjnej polskich nauczycieli i reprezentować społeczność szkolną SP 5.
Im lepszy będzie nauczyciel, tym lepszy będzie świat. Im lepszy będzie świat, tym lepiej będzie nam się żyło - te słowa można uznać za motto konferencji wyjazdowej dla nauczycieli.
W ramach trzydniowej konferencji nauczyciele odbyli: seminarium w Warszawie w Biurze Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, tam zostali powitani przez doktora Marka Prawdę, Dyrektora Przedstawicielstwa KE w Polsce, który stwierdził, że realizacja wielu ciekawych projektów nie byłaby możliwa w szkole, gdyby nie nauczyciele koordynujący projekty w szkołach, to dzięki ich zaangażowaniu młodzież ma szansę pogłębiać swą wiedzę. W Warszawie omawiano również projekty, które w ostatnim roku realizowano w szkołach, dzielono się doświadczeniem.
Natomiast w Brukseli: nauczyciele odwiedzili między innymi Parlament Europejski oraz Komisję Europejską, mieli możliwość przyjrzenia się pracy unijnej administracji oraz uczestniczenia w prelekcjach z pracownikami Komisji Europejskiej. Zajęcia warsztatowe dotyczyły: Projektów komunikacyjno-edukacyjnych, Roli i Funkcjonowaniu Komisji Europejskiej, Fake News and disinformation in the EU, Dialogów Obywatelskich, Działań i roli Komisji Europejskiej w dziedzinie edukacji, Sieci Europe Direct, Funduszy europejskich. Spotkania były pełne niesamowitej energii, obfitowały w ciekawe inspiracje, rozmowy, dyskutowano o wartościach oraz ważnych dla szkoły i środowiska sprawach. Z pewnością wkrótce będzie czas i okazja, bym mogła podzielić się z moimi uczniami oraz współpracownikami zdobytą wiedzą oraz pomysłami, zdaję sobie bowiem sprawę, że zawsze działamy jako wspaniały zespół: uczniów, nauczycieli, dyrekcji szkoły. Taka współpraca, zaangażowanie, działanie, gwarantuje naszym projektom - sukces !

M. Pyszny


LXIII Igrzyska Szkół Podstawowych i XX Klas Gimnazjalnych
pod Patronatem Burmistrza Gminy i Miasta
Czerwionka - Leszczyny Wiesława Janiszewskiego

Dnia 5 czerwca 2019r na stadionie lekkoatletycznym ZS odbyły się LXIII Igrzyska Szkół Podstawowych i XX Klas Gimnazjalnych Pod Patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny Wiesława Janiszewskiego.
Uczniowie rywalizowali w 6 konkurencjach, osobno dziewczęta i chłopcy oraz sztafetach. Nasi uczniowie uzyskali indywidualnie bardzo wysokie wyniki co w klasyfikacji drużynowej przyczyniło się do zwycięstwa Szkoły Podstawowej nr 5 w igrzyskach.

Wyniki >>

Nauczyciele wychowania fizycznego


Podsumowanie Regionalnego Konkursu
" Śladami historii Regionu Śląskiego"

11 czerwca w Wodzisławiu Śląskim odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród stypendystom oraz uczniom nagrodzonym w konkursie " Śladami historii Regionu Śląskiego". W uroczystości wzięli udział: Śląski Kurator Oświaty Dariusz Domański, dyrektor Delegatury KO w Rybniku Alicja Bartkowiak, wizytatorzy KO, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu, dyrektorzy szkół i placówek edukacyjnych, wyróżnieni uczniowie wraz z rodzicami, nauczycielami. Zwracając się do uczniów, organizatorzy podkreślali fakt, że zdolności i mądrość nie znają granic, zachęcali do zdobywania kolejnych umiejętności i wspinania się po drabinie sukcesu. Śląski Kurator Oświaty dziękował uczniom za upamiętnienie w ich pracach rocznicy Powstań Śląskich, gratulował uczniom talentu, pracowitości, dziękował rodzicom za przekazywanie wartości i autorytetów, natomiast nauczycielom za ich zaangażowanie.

Laureatami konkursu zostali uczniowie SP5: Miłosz Marszałek oraz Wojtek Pluta - uczniowie klasy VIII a. Miłosz zdobył III miejsce a Wojtek - wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy!

M. Pyszny


Kształtowanie postaw proekologicznych w klasie 2b

Żyjemy w czasach, kiedy na skutek rozwoju cywilizacji i ingerencji człowieka, powietrze, woda, gleba są nieustannie zanieczyszczane. Zagrożone są wyginięciem niektóre gatunki zwierząt i roślin, towarzyszy nam globalne ocieplenie, dziura ozonowa, kwaśne deszcze, nadmierny hałas i smog. Dlatego ważne jest rozwijanie u dzieci wrażliwości ekologicznej i uczenie konkretnych działań na rzecz ochrony środowiska już od najmłodszych lat.
W tym roku szkolnym uczniowie klasy 2b na zajęciach projektowali gry planszowe, którym celem było zdobycie wiedzy dotyczącej prawidłowego zachowania w lesie, segregacji śmieci oraz promowania postaw sprzyjających ochronie środowiska. Podczas warsztatów florystycznych uczyli się sadzić rośliny i je pielęgnować. Tzw.ogródki w szkle podarowali ukochanym mamusiom z okazji Dnia Mamy. Z niepotrzebnych papierów składali papierowe zabawki i wykonali orginalne torby ekologiczne na zakupy. Warto wspomnieć ,że bardzo aktywnie uczestniczą w akcji zbierania nakrętek.
Ukształtowanie ekologicznego stylu życia to proces złożony i długotrwały, ale starajmy się dawać przykład swoim postępowaniem, bo dzieci bardzo dużo uczą się przez naśladowanie.

M. Albrecht


PROJEKT EDUKACYJNY Z PRZYRODY
pt: "STULETNIE DRZEWA W CZERWIONCE - LESZCZYNACH"

Na przełomie kwietnia i maja chętni uczniowie klas VIA i VIB wzięli udział w projekcie przyrodniczym, którego celem było zapoznanie się z pięknymi okazami drzew stuletnich i starszych z tereny naszej gminy oraz uwrażliwienie młodych ludzi na konieczność dbania o środowisko naturalne. Na świecie lasy pokrywają 31% lądowej powierzchni Ziemi. Są domem dla 300 mln ludzi, a 1,6 mld ludzi utrzymuje się z zasobów leśnych. W lasach żyje 80% wszystkich organizmów lądowych na Ziemi. Lasy w Polsce obejmują 9,3 mln hektarów tj. 29,2% powierzchni kraju.
Znaczenie lasów w środowisku przyrodniczym jest nieocenione: wpływają na stan różnorodności biologicznej, współtworzą struktury ekologiczne kraju, w tym korytarze ekologiczne, mają właściwości retencyjne - ochrona przed powodziami, ochrona przed zmianami klimatycznymi - wiązanie dwutlenku węgla, ochrona krajobrazu. W ramach projektu uczniowie dowiedzieli się jaki jest poziom zniszczenia lasów w Polsce, ich przyczyną i skutkami. Dzieci pracowały indywidualnie lub parami, forma prezentacji to: plakat, zdjęcia, prezentacja multimedialna. Podsumowaniem projektu było posadzenie przez uczniów drzewek w obejściu szkoły, które zostały ufundowane przez rodziców i uczniów klas 6 oraz Radę Rodziców SP 5.

M. Kempny-Ptaczek


Zabawy z folią w klasie Ic

Malowanie na folii to świetna zabawa plastyczno-sensoryczna. Przekonali się o tym uczniowie z klasy I c. Wykonali piękne obrazy przedstawiające sceny z ich ulubionych książek, bajek. To właśnie książki były głównym tematem zajęć w tym tygodniu. Było nietypowo, gdyż nie na zwykłej kartce, a na wielkiej powierzchni i to nie z papieru, a z folii. Zabawie tej oddali się wszyscy z wielką uciechą. Malowanie na folii niespodziewanie przekształciło się w wielozmysłowe pole doświadczalne oraz stało się okazją do artystycznych uniesień. Dostarczyło wszystkim wielu głębokich bodźców: dotykowych, słuchowych, wzrokowych. Było także okazją do plastycznego wyżycia się, przeżywania sztuki w różnych jej aspektach oraz ćwiczeń manualnych. Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy!

Aleksandra Bogocz wraz z wychowankami


   
 
Szanowni Państwo,
informujemy, że w dniu 3 czerwca 2019r. odbędzie się na sali gimnastycznej o godzinie16.15 pedagogizacja rodziców.
Po pedagogizacji spotkanie z wychowawcami w klasach, gdzie przekazana zostanie i informacja o przewidywanej rocznej ocenie opisowej i klasyfikacyjnej z przedmiotów i zachowania.


 

Wycieczka klas V

W dniach 20 - 22 maja 2019 r uczniowie klas Va i Vc brali udział w wycieczce do Ośrodka Wypoczynkowo-Konferencyjnego h2o w Kiczycach niedaleko Skoczowa. Ośrodek przygotował ciekawą ofertę wycieczek przygodowych, edukacyjnych i integracyjnych dla dzieci i młodzieży. Przez 3 kolejne dni uczniowie przeżywali niesamowite przygody - zajęcia Wodoodporni zachęcały do różnorodnych zabaw z wodą, śmiechu było co niemiara. W drugim dniu czekała nas misja Sputnik. Kto spodziewał się wyprawy w kosmos, to może być zaskoczony, bowiem celem misji nie było odkrywanie tajemnic kosmosu, lecz integracja zespołu, a Sputnik to nie sztuczny satelita, ale towarzysz podróży. Najwięcej emocji wzbudziło wyzwanie spadochroniarze. Grupy wyposażone w balony, papier, taśmę, papierowe rolki miały zabezpieczyć jajko tak, aby zrzucone z balkonu nie rozbiło się. To zadanie zrealizowały 2 grupy. W ostatnim dniu pobytu czekały nas zajęcia w lesie, czyli misja GPS. Uczniowie pod opieką wychowawców, wyposażeni jedynie w kompas i mapę musieli dotrzeć do celu wykonując po drodze różne zadania i pokonując liczne trudności. Na szczęście nikt się nie gubił. Zabawy utrwalały umiejętność współpracy w grupie, pobudzały kreatywność, uczyły i rozwijały intelektualnie oraz budowały charakter, bo czasami trudno pogodzić się z porażką, ustąpić pierwszeństwa w atrakcyjnej zabawie, przyznać rację koledze.

Wspólny wyjazd potwierdził, że klasy Va i Vc żyją ze sobą w zgodzie i, że się super dogadują.

Galeria zdjęć >>>

J. Drabczyk, M. Gorzawski


Konkurs kaligraficzny

Uczniowie klas V SP 5 brali udział w ogólnopolskim konkursie kaligraficznym "Z kaligrafią na co dzień" pod patronatem Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych. Celem konkursu było kształtowanie pięknego pisma uczniów, dbałość o kształt liter; sposób łączenia liter; proporcje liter; odstępy między wyrazami; czytelność tekstu; organizacja przestrzenna tekstu. W składzie jury konkursu zasiadali wykładowcy uczelni artystycznych, malarze i graficy.
Najlepsze wyniki w szkole uzyskali: Agata Rusecka - 5a, Patrycja Monka - 5c, Szymon Kosiński - 5c, Wiktoria Misiarz - 5a, Zuzanna Marszałek - 5c. Dobre wyniki osiągnęli również: Igor Tomczyk - 5b, Jagoda Zawalska- 5a, Julia Kępa 5a, Kacper Śmietana- 5c, Milena Kord - 5c, Milena Matysik- 5c, Natalia Magier- 5c, Nina Piórecka- 5c, Zuzanna Zelek- 5a.

Gratulujemy! Zgodnie z regulaminem każdy uczestnik konkursu otrzyma dyplom.

Zachęcamy wszystkich uczniów do zgłębiania tajników kaligrafii i dbałości o piękne pismo. Zapraszamy także do korzystania z materiałów zamieszczonych na stronach:
.poprawnapolszczyzna.pl . kaligrafia.edu.pl . kaligrafia.info.

M.Pyszny, M.Łubkowska


Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zaprasza

Dni Otwarte
zobacz plakat >>>


Święto szkoły

"Wola Okrzejska jest z boku,
Ważniejszych traktów i szlaków.
Nie ma tu wiele uroków.
Jest miejscem kultu Polaków".

W Woli Okrzejskiej przyszedł na świat w 1846 roku Henryk Sienkiewicz - człowiek pełen zapału, o gorącym sercu i jasnym umyśle. Jaskółczy niepokój wciąż pędził go po świecie.
Aż wreszcie "Sternik dla obcych stał się wodzem duchowym dla swego narodu". Pisarz wszech czasów to patron naszej szkoły. 19 maja obchodzimy Dzień Patrona i tym samym święto naszej szkoły, zatem w piątek 17 maja uczciliśmy jego pamięć w uroczystej akademii. Uczniowie klas VI i III a G przypomnieli ważne wątki z biografii Sienkiewicza a czwartoklasiści przeczytali fragmenty jego największych utworów.
Przy okazji spotkania pani dyrektor Małgorzata Marciniak uhonorowała pochwałą laureatkę konkursu przedmiotowego z języka polskiego Natalię Gmyrek (VIII a) oraz nauczycielkę, która przygotowywała uczennicę - Małgorzatę Pyszny. Podczas akademii wręczono nagrody również uczniom, którzy zdobyli wysokie lokaty w konkursie na fraszkę.

A. Lechowska


Laureaci konkursu "Bliżej śląskich legend"

6 maja w CKE w Czerwionce odbyło się podsumowanie rejonowego konkursu "Bliżej śląskich legend". Konkurs został ogłoszony w styczniu podczas regionalnej konferencji dla nauczycieli "Śląskie legendy z kalendarzem w tle", trwał do końca marca. Na konkurs napłynęło: 117 prac z 18 placówek edukacyjnych ( szkół i przedszkoli) głownie z terenu gminy i miasta Czerwionka - Leszczyny, ale również: Rybnika, Knurowa, Nędzy, Rydułtów, Zwonowic.
Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie SP 5:

Kategoria plastyczna
Filip Fortuna, Laura Piksa, Samuel Kokoszka, Oliwier Kacprzyk, Szymon Zacny, Wiktoria Twardygrosz

Kategoria literacka
Jakub Baran - autor opowiadania o Skarbniku
Agata Rusecka - autorka opowiadania: " O muzykantach, co grali dla Utopka"
Damian Rzeźniczek - autor tekstu: "Legenda o Cyber - Beboku"

Podczas spotkania wyróżniony został scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej " O śląskim Utopku, co żyje w Bierawce" stworzony przez panią Gabrielę Galicę - Uszczyk - nauczyciela SP 5.

Nasi laureaci otrzymali wspaniałe dyplomy i nagrody z rąk pana burmistrza Wiesława Janiszewskiego, pani dyrektor MOK- u Marioli Czajkowskiej, pani dyrektor SP 5 Małgorzaty Marciniak, radnej gminy i miasta pani Jolanty Szejki oraz pani rzecznik Hanny Pioreckiej - Nowak.

Serdecznie gratulujemy wspaniałych pomysłów, zaangażowania oraz talentu literackiego i plastycznego . Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, opiekunom, rodzicom, dziadkom za pobudzanie aktywności twórczej, rozwijanie kreatywności uczniów, a nade wszystko promocję dziedzictwa kulturowego regionu.

Szczegółowa relacja z konkursu znajduje się na stronie gminy >>>

M. Pyszny


IV Powiatowy Tydzień Godności osób niepełnosprawnych

W dniach 13- 17 maja 2019 w naszych powiecie odbędzie się powiatowy tydzień godności osób niepełnosprawnych
zobacz plakat >>>


Świąteczne warsztaty w II c

Uczniowie klasy II c udowadniają, ze tradycja ręcznego wykonywania ozdób świątecznych nie zanika. Już po raz drugi w tym roku szkolnym zaprosiliśmy do klasy rodziców plastycznie uzdolnionych, którzy poprowadzili dla nas zajęcia warsztatowe. Pracowaliśmy wokół stołów pełnych kolorowych papierów, bibułek, styropianowych figurek, wstążek, cekinów i koralików, aby wspólnie przygotować ozdoby i upominki świąteczne. W grudniu wykorzystując białe frotowe skarpety wykonaliśmy piękne bałwanki.
Natomiast w kwietniu przed świętami wielkanocnymi ozdabialiśmy jajka. Uczniowie jak za sprawą zaczarowanej różdżki wyczarowywali z styropianowego jajka kolorowe pisanki.
Zajęcia uczniów i rodziców były okazją do poznania i kultywowania polskich tradycji świątecznych, wzajemnego poznawania się podczas wspólnej pracy, oraz do mile spędzonego czasu.

U. Krettek wraz z wychowankami


Podsumowanie cyklu zajęć "O śląskim utopku, co żyje w Bierawce" w klasie Ia

2 kwietnia 2019r. klasa Ia dokonała podsumowania swojej wędrówki śladami śląskich utopków. Dzieci od początku drugiego półrocza w ramach akcji "Czytania na dywanie", słuchały fragmentów tekstów pochodzących z różnych źródeł, przybliżających postać utopka. Według "Leksykonu śląskiej demonologii ludowej" jest to "istota demoniczna zasiedlająca stawy, rzeki, studnie, kałuże i rowy, wywodząca się ze strąconych z nieba, zbuntowanych aniołów lub pokazujących się dusz ludzkich". Musiała zatem od zawsze budzić strach, ale też ciekawość ludzką. Opowieści o utopkach miały pomagać rodzicom chronić swe dzieci przed zbytnim oddalaniem się od domu i schodzeniem zbyt blisko ku wodzie w stawach, rzekach, czy pochylaniem się nad studnią. Wszelkie opisy utopków malują obraz niezbyt urodziwych karłów w zielonych ubraniach, ociekających wodą, niejednokrotnie z glonami i wodorostami na głowie.

Nasza wędrówka wokół zbiornika "Tama" zakończyła cykl zajęć poświęconych szukaniu oznak wiosny i śladów śląskiego utopka. O ile znaleźliśmy wiele oznak świadczących o nadejściu wiosny, to dowodów świadczących o istnieniu utopka "Bierawca" nie udało nam się znaleźć.
Może porozrzucane śmieci wokół zbiornika "Tama" mogłyby być dowodem jego istnienia? Ale dlaczego utopek miałby być sprawcą takiego zaśmiecenia? Wszak on spokojnie żyje ze swoją rodziną w swoim wodnym domku i czasem tylko suszy pierzyny na słońcu. Z poznanych legend i opowiadań nic nam nie wiadomo o tym, żeby produkował śmieci tak intensywnie, jak robi to człowiek. Smutne, bo to, co odkryliśmy uświadomiło nam, że dziś bardziej boimy się własnych śmieci i zanieczyszczeń niż poczciwego, można rzec, sympatycznego utopka.

Gabriela Galica-Uszczyk wraz z wychowankami


   
 
Szanowni Państwo,
informuję, że w związku z zawieszeniem strajku od poniedziałku 29 kwietnia statutowa działalność szkoły zostaje wznowiona.
Zapraszam wszystkich uczniów na lekcje zgodnie z ich planem zajęć.
Małgorzata Marciniak - dyrektor szkoły.


 

   
 
Szanowni Państwo,
informujemy, że od 8 kwietnia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza rozpoczyna się STRAJK!
Podkreślamy, że strajk to legalna forma protestu stosowana w wielu demokratycznych krajach, zgodna z Ustawą o rozwiązywania sporów zbiorowych z 1991 roku. Strajk będzie odbywać się w wielu szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski.
czytaj więcej >>>


 

Informacja MEN dla rodziców w związku ze strajkiem nauczycieli


   
   
 
1 kwietnia 2019r. o godzinie 16.30 zapraszamy wszystkich rodziców na dni otwarte.

Rodziców uczniów klas VIII oraz III Gimnazjum zapraszamy najpierw do sali 73 na spotkanie z przedstawicielami ZS w Czerwionce. Podczas spotkania będą omawiane zasady rekrutacji do szkół.


 

Wizyta klas V w Teatrze Ślaskim w Katowicach

Za sprawą wspaniałego spektaklu na motywach powieści Juliusza Verne'a klasy V SP 5 odkryły Teatr Ślaski ! Teatr przygody! który zabrał nas w podróż dookoła świata. W podróż pociągiem, statkiem parowym czy. na grzbiecie słonia.Okazało się, że jest to możliwe w teatrze i zajmie nam troszkę ponad 120 minut. Fileas Fogg, pewien dżentelmen z Londynu, zakłada się z kolegami, że przemierzy świat dookoła w 80 dni. W kultowej książce Juliusza Verne'a zaczytują się do dzisiaj i nastolatkowie, i dorośli. Dowcipną adaptację powieści dla śląskich aktorów przygotował Robert Górski, współtwórca Kabaretu Moralnego Niepokoju. W widowisku, którego reżyserem jest Robert Talarczyk udział bierze kilkunastu artystów, a do współpracy przy tym muzycznym spektaklu z piosenkami reżyser zaprosił m.in. jazzowo-folkowy zespół Chłopcy Kontra Basia.
Uczniowie wraz z opiekunami przeżyli w teatrze niezapomniane chwile! Widowisko pełne muzyki, tańca, akrobatyki, ze wspaniałą scenografią, mnóstwem rekwizytów i efektów specjalnych zachwyca widzów od dwóch sezonów!
Polecamy!

M. Pyszny


Sukcesy recytatorów!

5 marca br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim "Mały OKR". W kategorii klas młodszych (IV-VI) zdobyli tutaj I i II miejsce oraz wyróżnienie; klas starszych - I i II lokatę. Kolejny etap stanowił przegląd regionalny. 26 i 27 marca na scenie teatru "Korez" w Katowicach zaprezentowały się Wikoria z kl. VI a oraz Agnieszka z kl. III b G. Ten etap konkursu był organizowany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Wikoria - startując jako jeden spośród 46 uczestników - zdobyła III miejsce.
Serdecznie gratulujemy!

A. Gudzik


Dzień Świętego Patryka

19-go marca w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Świętego Patryka połączone z konkursem ogólnej wiedzy o Wielkiej Brytanii. Nasza młodzież wzięła udział w pisemnym konkursie, w którym musieli odpowiedzieć na 40 pytań związanych z wiedzą o Zjednoczonym Królestwie. Wyniki prezentują się następująco:

I miejsce: kl. IIIBG (37p/40)
II miejsce: kl. VIIIA (36/40)
III miejsce: kl. VIIA (35/40), kl. IVB (35/40)

Ponadto odbył się konkurs na zieloną potrawę. Wszystkie słodkości oraz napoje można było zakupić na szkolnym kiermaszu. A oto zwycięzcy:
I miejsce - Kuba Baran VA
II miejsce - Wiktoria Grzegorzyca IVD
III miejsce - Mateusz Witek oraz Dominik Magier IVD
W wolnej chwili można było porozmawiać z, krążącym po szkolnych korytarzach, Leprechaun'em. Częstował on złotymi monetami i zapraszał do wspólnego zdjęcia w Photo Budce. Wszystkie klasy podczas języka angielskiego mogły posłuchać irlandzkiej muzyki, języka irlandzkiego, dowiedzieć się wielu ciekawostek o "zielonej krainie" oraz pokolorować tematyczne kolorowanki. Bawiliśmy się świetnie, słodko i zielono.

Angliści


Zdrowe kanapki na powitanie wiosny

Zdrowa kanapka powinna być stałym elementem zdrowej diety. W końcu kanapki często jemy na śniadanie czy na kolację. Kanapkę bierzemy także do szkoły. Dlatego warto zadbać, by znalazły się w niej wartościowe produkty. Uczniowie klas drugich na powitanie wiosny przygotowali zdrowe kanapki zgodnie z piramidą zdrowego żywienia . Na kanapkach znalazła się bogata w witaminy sałata ,ser jako źródło wapnia i chuda wędlina. Dodatkiem była duża ilość rzodkiewek, pomidorów, papryki i ogórków. Pomysłów na dekorowanie najczęściej pełnoziarnistego chlebka nie brakowało.Powstały fantazyjne i wesołe kanapki. Drugoklasiści twierdzą ,że kolorowe i chrupiące kanapki dodają dużo energii , którą wykorzystają na zabawy i sport na świeżym powietrzu. Witaj Wiosno!

uczniowie i wychowawcy klas drugich


Halowe Zawody Lekkoatletyczne Dzieci i Młodzieży Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny dla klas I-III i IV-VI

W dniach 20 i 21 marca 2019 na hali przy Zespole Szkół w Czerwionce odbyły się Halowe Zawody Lekkoatletyczne Dzieci i Młodzieży. Pierwszego dnia rywalizowały dzieci najmłodsze na dystansach: 40m, 100m, w skoku w dal z miejsca oraz rzucie oszczepem piankowym na odległość. Starsze roczniki rywalizowały na dystansach: 60m, 200m, w skoku w dal z miejsca oraz rzucie piłką lekarską.
W zawodach uczestniczyły przedszkola oraz szkoły podstawowe, każde dziecko w swojej grupie wiekowej. Rywalizacja była zacięta, bardzo wielu uczestników w jednej konkurencji. Uczniowie naszej szkoły spisali się rewelacyjnie, ducha walki nie brakowało, siły i chęci też nie. Gratulujemy wszystkim, którzy zdobyli medale a drużynie klas 1-3 i 4-6 dziękujemy za postawę fair - play oraz wytrwałość!!!!!

wychowawcy klas I-III i M. Kempny-Ptaczek


Żywa lekcja przyrody

Dnia 3 marca uczniowie klas 4,5,6 i 7 uczestniczyli w "żywej lekcji przyrody" prowadzonej przez hodowcę węży pana Krzysztofa Meczykowskiego z Krakowa. Na początku dzieci dowiedziały się o życiu i odżywianiu tych pięknych i niesamowitych zwierząt. Najwięcej emocji wzbudził pokaz z możliwością pogłaskania poszczególnych okazów. Dzieci zapoznały się między innymi z: boa tęczowym, boa dusicielem, pytonem jaskiniowym, pytonem dywanowym oraz pytonem tygrysim. Ten ostatni miał biało-żółte ubarwienie ponieważ jest albinosem. Albinizm to zaburzenie pojawiające się na wskutek mutacji genów, polega na braku pigmentu w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka. Może występować u zwierząt, ludzi jak i roślin.
Uczniowie mieli też okazje zobaczyć "wylinkę" węża, czyli to co jest ostatnim etapem procesu zwanego linieniem. Linienie to zrzucenie wierzchniej warstwy skóry (naskórka), która w trakcie wzrostu węża staje się zbyt mała (nie rośnie wraz ze wzrostem ich ciała) oraz zużywa się biorąc pod uwagę tryb ich życia. Częstotliwość występowania tego procesu zależy od wieku i gatunku węża oraz odżywiania. Taka lekcja na pewno długo pozostanie w pamięci uczniów.

M. Kempny-Ptaczek, J. Drabczyk


"Festiwal Słowa" klas I-III

11 marca 2019r w CKE w Czerwionce odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski klas I-III. Naszą szkołę reprezentowała grupa uczniów wyłoniona w konkursie szkolnym. Wszyscy uczniowie zaprezentowali sie świetnie. Jury konkursu wyróżniła Lenę Iskrę z klasy II b, która zdobyła III miejsce.
Gratulujemy.


wychowawcy klas I-III


Szkolny konkurs recytatorski klas I-III

5 marca 2019r. odbył się coroczny konkurs recytatorski klas I-III. Wzięło w nim udział dwudziestu uczniów klas pierwszych i drugich. Jury w składzie: pani dyrektor Małgorzata Marciniak, pani bibliotekarz i nauczyciel języka polskiego Bogusława Jankowska oraz emerytowany nauczyciel języka polskiego pani Gabriela Jasiak oceniało recytatorów według czterech kryteriów: dobór repertuaru (dopasowany do możliwości percepcyjnych wykonawcy), kulturę słowa (dykcja, emisja głosu,tempo recytacji, modulacja, intonacja, akcentowanie), interpretację utworu ("prawda" mowy scenicznej)oraz ogólny wyraz artystyczny. Dzieci najchętniej recytowały wiersze klasyków poezji dziecięcej: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy Marii Konopnickiej, ale były także wiersze Władysława Bełzy, Ludwika Jerzego Kerna.
Jury wyłoniło zwycięzców, którzy 12 marca będą reprezetowali naszą szkołe w gminnym konkursie recytatorskim w CKE.
Laureatami szkolnego konkursu recytatorskiego zostali w tym roku: Zosia Jabłońska i Filip Gorzawski z kl. 1a (op. Gabriela Galica-Uszczyk), Szymon Grochla z kl. 1c (op. Aleksandra Bogocz) oraz Magdalena Budny z kl. 2a (op. Anna Ogierman), Lena Iskra z kl. 2b (op. Mirosława Albrecht) oraz Paweł Goleń z kl. 2c (op. Urszula Krettek).
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami. Zwycięzcom życzymy powodzenia w gminnym konkursie recytatorksim.

M. Albrecht, G. Galica-Uszczyk, U. Krettek


Czas na czytanie, czas na Wielką Ligę Czytelników!

28 lutego odbył się w Rybniku etap powiatowy IV Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników, w którym uczestniczyło 110 uczniów z powiatów rybnickiego, wodzisławskiego, Żor i Rybnika.
Głównym celem projektu "Wielka Liga Czytelników" jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. WLC to największe zawody czytelnicze w Polsce.
Naszą szkołę w konkursie reprezentowały dwie drużyny: Bartosz Sypkowski, Oliwier Kacprzyk, Michał Świrko z klas młodszych oraz w kategorii klas starszych: Kacper Mucha, Szymon Kosiński, Jakub Baran. Obie drużyny zaprezentowały się wspaniale, wykazując się dokładną znajomością lektur konkursowych: " Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" i "Pan Samochodzik i niesamowity dwór". Drużyna klasy Va i Vc Kacper, Jakub i Szymon zdobyła I miejsce w swej kategorii wiekowej i 7 marca pokonała w dogrywce drużynę z SP w Piecach, tym samym gwarantując sobie udział w etapie wojewódzkim konkursu - 28 marca w Katowicach. Serdecznie wszystkim uczestnikom etapu powiatowego WLC gratulujemy!

Dziękujemy rodzinom uczniów i nauczycielom za szerzenie miłości do książek, promowanie czytelnictwa i pomoc w trakcie realizacji projektu.

M. Pyszny, B. Jankowska


Rekolekcje wielkopostne 2019

Informacje dotyczące rekolekcji wielkopostnych, które odbędą się w dniach 11- 13 marca w kościele parafialnym NSJP w Czerwionce.
1. Zbiórka uczniów 15 minut wcześniej w szkole. Deklaracje udziału lub zwolnienie skladamy u wychowawcy klasy. Po zakończeniu rekolekcji, uczniowie razem z nauczycielami wracają do szkoły, skąd udadzą się do domu. Na pisemną, wcześniej złożoną zgodę rodziców (wychowawcy), uczniowie mogą przybyć bezpośrednio do kościoła i bezpośrednio wrócić do domu.
2. Po powrocie z kościoła, uczniowie korzystający z obiadów idą na stołówkę.
3. Uczniowie, którzy nie biorą udziału w rekolekcjach, będą mieć zapewnioną opiekę w świetlicy. Ponadto świetlica będzie funkcjonować dla zadeklarowanych uczniów.

Plan rekolekcji >>>


   
   
 
Dyrektor szkoły ogłasza nabór dzieci siedmioletnich do klasy pierwszej na rok szkolny 2019/2020.
W panelu - Rodzice - Rekrutacja do szkoły podstawowej - znajdziecie Państwo niezbędne dokumenty.


 

Drodzy Rodzice i nauczyciele

Zwracamy się z prośbą o odpis 1% podatku na rzecz Amelki Kałużny


Wyróżnienie dla drużyny z klasy VIII a

Uczniowie klasy VIII a - Hania Gocyk, Miłosz Marszałek, Wojtek Pluta zdobyli wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie wiedzy o życiu i twórczości Wilhelma Szewczyka. Konkurs organizowany jest od wielu lat przez Liceum Ogólnokształcące im. Wilhelma Szewczyka w Czerwionce. Gościem honorowym spotkania jest zawsze córka poety - profesor Grażyna Szewczyk. Uczniowie uczestniczący w konkursie musieli zapoznać się dokładnie z życiorysem poety wywodzącego się z Czerwionki, poznać jego wiersze, eseje oraz jedną z powieści. Wilhelm Szewczyk urodził się w Czuchowie w kamienicy czynszowej przy ul. Młyńskiej jako syn Hieronima i Anny. Następnie jego rodzina przeprowadziła się do Czerwionki gdzie mieszkała w familoku przy ul. Kościuszki. Warto odwiedzić to miejsce.

M. Pyszny


Zabawa karnawałowa klas I-III

Karnawał to czas radości i rozrywki nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. W naszej szkole 7 stycznia odbył się bal karnawałowy dla wszystkich klas I-III. Był to dzień niecierpliwie wyczekiwany przez najmłodszych uczniów. Sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Pomysłowo przebrani uczniowie ruszyli na parkiet w rytm najnowszych przebojów. Uczestnikami zabawy byli m.in.: bohaterowie znanych bajek, baśni, kreskówek i filmów, królewny, wróżki, czarownice, piraci, policjanci, strażacy, piłkarze, kowboje i wiele, wiele innych. Nawet nie sposób policzyć i wymienić tych wszystkich postaci. Wszyscy wyglądali przepięknie i kolorowo. Dzieci uczestniczyły wzabawach prowadzonych przez firmę KINDER-FUN, która zadbała o profesjonalną oprawę imprezy. Wszyscy bawili się wyśmienicie.Każdy mógł zatańczyć jak najbardziej wymyślne tańce przy pięknej muzyce.W czasie przerwy uczniowie mieli czas na słodki poczęstunek. Niestety w końcu i radosna zabawa musiała się kiedyś skończyć. Po około dwóch godzinach wszyscy balowicze syci wrażeń, zmęczeni, lecz zadowoleni wrócili do swoich domów.Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej i bajkowej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, a to przecież było głównym celem tego balu. Wszystkim dzieciom i rodzicom dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Galeria zdjęć >>>

Wychowawcy klas I-III


Szkolny FINAŁ "Wielkiej Ligi Czytelników"

Zakończyliśmy trzymiesięczny szkolny etap tego ogólnopolskiego projektu, którego celem jest wyłonienie najlepszych czytelników wśród uczniów szkół podstawowych. Równocześnie projekt promuje czytelnictwo oraz rozwija umiejętności w zakresie czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania informacji i kojarzenia faktów. Od 6 listopada do końca stycznia uczniowie czytali książki i rozwiązywali testy.
Aby dojść do finału szkolnego należało wykazać się znajomością co najmniej sześciu wybranych książek. W naszej szkole do finału dotarło 15 uczniów, którzy pisali test dający kwalifikację do etapu rejonowego.
Naszą szkołę w etapie powiatowym będą reprezentowali:
Klasy młodsze: Oliwier K. i Bartosz S. z kl. 2b oraz Michał Ś. kl. 4b
Klasy starsze: Jakub B. i Kacper M. z kl. 5a oraz Szymon K. kl. 5c,
Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali dyplomy, punkty dodatnie do zachowania oraz oceny bdb lub celujące z j. polskiego. GRATULUJEMY!

B. Jankowska


Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Fraszka

Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego "Fraszka" przesłał do naszej szkoły wyniki i dyplomy konkursu polonistycznego. Miło nam przekazać, że bardzo dobry wynik w skali kraju otrzymali: Natalia Gmyrek VIII a oraz Jakub Baran V a. Wyróżnienia w konkursie uzyskali: Magda Myszkowska, Hanna Gocyk, Miłosz Marszałek, Seweryn Bembenista, Agata Rusecka, Wojciech Pluta, Bartosz Wundersee. Organizatorzy konkursu serdecznie gratulują wyróżniających się wyników uczniom SP 5, wyrażają nadzieję, że laureaci będą rozwijać swe umiejętności i wiedzę polonistyczną, a konkurs dostarczył im rozrywki i satysfakcji.

M. Pyszny


Szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Tuż przed feriami zimowymi odbył się w SP 5 szkolny etap OKR, wzięło w nim udział 25 zdolnych młodych recytatorów. Wszystkich serdecznie powitała pani dyrektor Małgorzata Marciniak, życząc wspaniałych wrażeń oraz powodzenia w kolejnych etapach konkursu. Widzowie konkursu mogli wysłuchać wspaniałych prezentacji wierszy: L.J. Kerna, J. Kulmowej, K. I. Gałczyńskiego, J. Tuwima, J. Brzechwy, W. Chotomskiej, W. Szymborskiej, J. Kochanowskiego i wielu innych wspaniałych poetów.
Publiczność przyznała swe wyróżnienia, w grupie starszej najbardziej zebranym podobał się występ Hani Gocyk z klasy VIII a, natomiast w grupie młodszej występ Zuzi Marszałek z klasy Vc.
Jury, zaznaczając bardzo wysoki poziom konkursu, zaangażowanie uczniów oraz ich talent, przyznało następujące miejsca w konkursie:
grupa starsza I miejsca - Agnieszka Nowak - III b gimnazjum oraz Zofia Mrowiec - VIII a,
II miejsce - Hanna Gocyk VIIIa ,
III miejsce - Miłosz Marszałek VIII a,
grupa młodsza I miejsce - Kacper Kachel IVd, Zuzanna Marszałek Vc, Wiktoria Mikosz VId.
II miejsce- Jadwiga Pluta, Karolina Kubica, Wiktoria Grzegorzyca, Amelia Cieślik, Jakub Baran, Nadia Jarosz, Szymon Kosiński,
III miejsce - Paulina Szczyrbowska, Maja Pluta, Zuzanna Dygas, Milena Leszczyńska, Judyta Dobrzyńska, Kacper Niemyski,
IV miejsce - Wojtek Trunk, Brajan Jaskulski, Mateusz Ogierman.
Serdecznie wszystkim gratulujemy, życzymy powodzenia Hani, Zosi, Agnieszce, Wiktorii, Kacprowi i Zuzi podczas etapu powiatowego konkursu, który odbędzie się 5 marca.

M. Pyszny


Kalendarz gminnych legend i opowieści - konkursy dla dzieci i młodzieży

Wspaniałe śląskie legendy, bojki i opowieści stały się w tym roku podstawą do stworzenia pięknego gminnego kalendarza. Na jego kartach możemy zobaczyć i przeczytać historie na temat: Ramży, Utopków, Meluzyny, Heksy, Południcy, Juroszka, Beboka, Karczmy w Książeniacach, krzyża pokutnego w Szczejkowicach, Wytrzęsowa, Skarbnika, Ślubu stulecia w Leszczynach. Nasza szkoła jest współorganizatorem rejonowych konkursów literackiego i plastycznego, zachęcamy dzieci i młodzież do stworzenia pracy plastycznej zainspirowanej legendami z gminnego kalendarza lub napisania opowiadania na temat śląskich duszków i bożąt. Na Wasze prace czekamy do końca marca, dokładne regulaminy znajdziecie w bibliotece oraz u swych wychowawców i polonistów.

Regulamin konkursu literackiego

Regulamin konkursu plastycznego

M. Pyszny


  
 

Szanowni Rodzice, Opiekunowie,
Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach, organizowanych w ramach projektu "Cyfrowa Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny".
W szczególności zachęcamy Państwa do udziału w module "Rodzic w Internecie", który jest adresowany do rodziców i opiekunów. Uczestnicy szkolenia poznają źródła wartościowych i pochodzących z legalnych źródeł treści dostępnych w bibliotekach i muzeach cyfrowych oraz nauczą się jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci i reagować na zagrożenia. Uczestnicy nauczą się m.in. jak korzystać z podstawowych usług e-administracji dla rodzin takich jak złożenie wniosku Rodzina 500+, uzyskanie Karty Dużej Rodziny, a także z usług związanych ze zdrowiem. Ponadto nauczą się jak korzystać m.in. z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.
Inne moduły szkoleniowe, w których bezpłatnie mogą wziąć udział mieszkańcy to:
-"Mój biznes w sieci" - przygotowanie do otwarcia własnego biznesu w sieci,
-"Moje finanse i transakcje w sieci" - załatwianie spraw za pośrednictwem Internetu,
-"Działam w sieciach społecznościowych" - poznanie funkcjonowania sieci społecznościowych i nabycie umiejętności korzystania z nich,
-"Tworzę własną stronę internetową (blog)" - nabycie umiejętności związanych z tworzeniem stron internetowych,
-"Rolnik w sieci" - aplikacje, informacje i e-usługi dla rolników w sieci,
-"Kultura w sieci" - poznanie zasobów edukacyjnych oraz zasobów kultury z legalnych źródeł.
Więcej informacji na stronie internetowej >>> oraz pod numerem telefonu:
(32) 4312251 oraz (32) 4295987.


 

Dzień Babci i Dziadka w 1c

To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia.

(Rudolph Giuliani)

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. 25 stycznia 2019r. klasa 1c zaprosiła swoich dziadków na uroczystość z okazji ich święta.Zaproszeni goście licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Klasa wraz z wychowawcą przygotowała wspaniały program artystyczny. Uczniowie poprzez wiersz, piosenkę, teatr i skeczemogli wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.Oklasków nie brakowało.Życzenia drogim solenizantom złożyła także Pani dyrektor Małgorzata Marciniak. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami. W przyjęciu gości pomogli rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Z kolei dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie.
Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.Był to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Doskonała okazja do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania się. Dziadkowie opuszczali naszą szkołę z wielkim zadowoleniem i serdecznymi podziękowaniami. Jeszcze raz życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom wszystkiego najlepszego!

A. Bogocz


Koniec półrocza!

Koniec półrocza to czas podsumowania wyników dydaktycznych, ale także osiągnięć w konkursach oraz zwycięstw sportowych. 18 stycznia w naszej szkole był ostatnim dniem I półrocza. Spotkaliśmy się na wyjątkowym apelu, na którym przedstawiono uczniów wyróżnionych oraz laureatów konkursów. Pani dyrektor wręczyła tarcze "Wzorowego Ucznia" osobom, które osiągnęły średnią ocen 5,0 oraz wzorowe zachowania. Jeżeli uczeń nie opuścił więcej niż 10 godzin dydaktycznych w szkole, otrzymał dyplom za wzorową frekwencję. Natomiast najbardziej zdolni uczniowie oddziałów gimnazjalnych mogli poszczycić się dyplomami "Superucznia".

Wszystkim wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych miesiącach mijającego roku szkolnego!

Galeria zdjęć >>>

A. Lechowska


  
 

Szanowni Państwo serdecznie zapraszamy
w poniedziałek 21.01.2019r. o godzinie 16.30
rodziców uczniów klas I - VII na zebrania klasowe podsumowujące pracę w I półroczu - uzyskane oceny śródroczne i ocena zachowania.

Rodziców klas VIII i III gimnazjum zapraszamy
o godzinie 16.30 do sali nr 73 na spotkanie z p. dyrektor. Tematem spotkania będzie rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2019/20. Po spotkaniu zapraszamy na zebrania klasowe z wychowawcami.


 

Hu, hu, ha. zima zła!

Jak zima to oczywiście śnieg, a jak śnieg to koniecznie wspaniała zabawa! Klasa 1c w ciągu całego tygodnia zajmowała się właśnie tematyką zimową. Mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy jak "czysty" jest śnieg po jego rozpuszczeniu. Poznaliśmy różne sporty zimowe. Ponadto przypomnieliśmy sobie zasady właściwego i bezpiecznego zachowania podczas zabaw na śniegu. Uczniowie z pomocą swoich rodziców i dziadków wykonali przepiękne i bardzo pomysłowe karmniki dla ptaków. Wśród nich znalazły się tradycyjne, drewniane karmniki, a także karmniki recyklingowe, czyli te wykonane z plastikowych butelek, kartoników itp. Uczniowie bardzo kreatywnie podeszli do tego zadania. Już nie umiemy się doczekać, aż będziemy mogli dokarmiać oraz przypatrywać się z okien kto dokładnie odwiedza nasze karmniki.
Na jednej z lekcji dokonaliśmy czegoś niewiarygodnego, bowiem zrobiliśmy nasz własny, klasowy śnieg, który zostanie z nami aż do końca kalendarzowej zimy. Na przerwach możemy z niego przykładowo ulepić małego bałwanka, ponieważ śnieg, który zrobiliśmy zachowuje się tak jak ten prawdziwy. W dodatku nasz śnieg przepięknie pachnie, a wszystko to za sprawą olejku, którego dodaliśmy do masy. Poznaliśmy pięć różnych przepisów, z których można zrobić sztuczny śnieg. Każda grupa zrobiła swój, a później mogliśmy porównywać ich konsystencję. Na koniec, jak to po każdej skończonej pracy, wszyscy zabraliśmy się dziarsko za sprzątanie. Z kolei następnego dnia odpowiednio ubrani, udaliśmy się na boisko szkolne. Pomimo, iż śnieg w tym dniu był raczej sypki i nie nadawał się do lepienia, my daliśmy sobie radę. Wspólnymi siłami udało nam się ulepić bałwana, a nawet "śniegowy mur". To był wspaniały tydzień. Życzymy wszystkimudanych zabaw na śniegu i niezapomnianych wrażeń!

A. Bogocz


Nasza szkoła organizatorem II Etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego

14 stycznia 2019 odbył się w Szkole Podstawowej nr 5 rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego, w którym uczestniczyło 60 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z terenu delegatury KO w Rybniku. Konkurs co roku gromadzi miłośników literatury i języka polskiego, są to najlepsi z najlepszych, laureaci konkursów szkolnych. Licznie przybyłych uczniów, opiekunów, rodziców w progach SP 5 powitała pani dyrektor szkoły - Małgorzata Marciniak, która wszystkim życzyła powodzenia w konkursie i kwalifikacji do III etapu.
Z naszej gminy w II etapie uczestniczyli uczniowie:
SP 1 - Emilia Kordyś
SP 5 - Natalia Gmyrek
SP 6 - Ewa Buszka
SP 7 - Dariusz Wójtowicz
Wyniki konkursu będą znane za 2 tygodnie, pojawią się one na platformie konkursy przedmiotowe.
Trzymamy za wszystkich kciuki!
Dziękujemy wszystkim pracownikom szkoły za pomoc w organizacji konkursu.

M.Pyszny


  
 

Szanowni Państwo przekazujemy informację o Mobilnym Punkcie Obsługi Pasażera w Czerwionce -Leszczynach
Zarządu Transportu Metropolitalnego w Katowicach.

Tutaj >>>


 

Wojewódzki Konkurs Piosenki Ślaskiej "Karolinka - 2018r."

Uczniowie klasy 3a po raz pierwszy gościli w siedzibie Ogniska Pracy Pozaszkolnej Zespołu "Przygoda" w Rybniku. Pojechali tam jako grupa wsparcia dla reprezentanta naszej szkoły Filipa Gorzawskiego, ucznia klasy I a,który zakwalifikował się Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Ślaskiej "Karolinka -2018r." Filip zaśpiewał piękną pieśń śląską, którą ćwiczył pod okiem i uchem p. Anny Jędrzejak. Wsparty okrzykami zachęty, brawami uczniów, zaśpiewał wspaniale.
W czasie kiedy jurry debatowało nad wyróżnieniami uczniów, członkowie zespołu "Przygoda" zaprezentowali wiązankę tańców śląskich w przepięknych strojach. Przeprowadzili również konkurs wśród publiczności. Było wiele ciekawych konkurencji, które przybliżyły wszystkim dzieciom zwyczaje i obyczaje na Śląsku. Gromkimi brawami przywitano gościa, pisarza śląskiego Marka Szołtyska, który w żartobliwy sposób opowiedział dzieciom o o dziecięcych śląskich zabawkach. Na zakończenie poznaliśmy zwycięzców konkursu. Filip zajął 3 miejsce, zdobył także nagrodę publiczności. Uczniowie, jako grupa wsparcia również stanęli na wysokości zadania i zajęli 3 miejsce. To była wspaniała wycieczka pełna niezapomnianych wrażeń.

U. StrzelczykSzkolne Jasełka

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie klasy V c i VI a oraz zespół muzyczny tradycyjnie jak co roku wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe.
W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, aniołowie, uczniowie, policjant, wójt, lekarz, nauczyciel, taksówkarz, murarz, który naprawił stajenkę a nawet .. diabełki. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię narodzin Jezusa.
Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Piękny śpiew kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa.
Po zakończonym spektaklu głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Marciniak, która podziękowała uczniom za występ oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne.

Galeria zdjęć >>>

J. Pluta, J. Hachulla


WYJAZD KLAS PIERWSZYCH DO MUZEUM REGIONALNEGO W RYBNIKU

17 grudnia klasy pierwsze uczestniczyły w niezwykłej lekcji muzealnej w Muzeum Regionalnym w Rybniku. W interesujący i przystępny sposób wyjaśniono nam znaczenie śląskich zwyczajów i tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Zobaczyliśmy również zbiory Działu Historii Rzemiosła. Obok narzędzi i maszyn można tam też znaleźć archiwalia oraz zabytki związane z kulturą i obyczajowością rzemieślniczą. Najstarsze obiekty sięgają XVII i XVIII wieku, najmłodsze dokumentują bieżące wydarzenia z życia rzemiosła. Jednym z najcenniejszych zabytków jest sztandar pochodzący z 1702 roku. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się kim są rzemieślnicy, jakie cechy powinien mieć rzemieślnik, a także oglądaliśmy zabytki rzemiosła metalowego, drzewnego, włókienniczego i odzieżowego, spożywczego, skórzanego oraz mineralnego.
Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po rybnickim rynku. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia pod ogromną, pięknie przystrojoną choinką. Byliśmy również na jarmarku bożonarodzeniowym, dzięki czemu jeszcze bardziej poczuliśmy klimat zbliżających się świąt.

G. Galica-Uszczyk, M. Gałażyn, A. Bogocz


   
 
Alarm smogowy
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska powiadamia o warunkach aerosanitarnych oraz o przekroczeniu poziomu wartości dobowej 150μg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu dn. 18.12.br., oraz ryzyku przekroczenia poziomu wartości dobowej 200μg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu dn. 19.12.br.
Obszar: rybnicko-pszczyński - aglomeracja rybnicko-jastrzębska (Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory), powiat mikołowski, powiat pszczyński, powiat rybnicki, powiat raciborski, powiat wodzisławski, doliny beskidzkie - część powiatu bielskiego (gminy: Buczkowice, Szczyrk, Wilkowice), część powiatu cieszyńskiego (gminy: Brenna, Istebna, Ustroń, Wisła), powiat żywiecki.
Wiecej informacji pod linkiem Jakość powietrza


 

Mój angielski świąteczny T-shirt

Konkurs plastyczny dla klas I - III rozstrzygnięty.
Zaprojektowanie świątecznego wzoru na koszulce i dodanie czegoś co kojarzy się z Wielką Brytanią lub językiem angielskim nie było dla Was żadnym problemem. Na konkurs wpłynęło 46 prac. Komisja konkursowa miała nie lada problem z wyłonieniem najlepszego projektu. Po burzliwych naradach postanowiliśmy słodkim, piernikowym upominkiem nagrodzić wszystkich uczestników konkursu. Wasze przepięknie zdobione, dopracowane prace zdobią korytarz szkolny. Zapraszamy Wszystkich na wystawę! Merry Christmas to everyone!

Justyna Rybok


Podsumowanie projektu - Europejski Uniwersytet

13 grudnia odbyło się w SP 5 podsumowanie projektu Europejski Uniwersytet Latający, zadania projektowe wykonywali w ostatnich tygodniach uczniowie klas 8 oraz klas III gimnazjum, pod czujnym okiem swych nauczycieli: Małgorzaty Mazur - Zając, Małgorzaty Pyszny, Anny Gudzik, Marcina Gorzawskiego. Spotkanie młodzieży i ekspertów pod hasłem " Przyszłość Unii Europejskiej" zorganizowane zostało w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce oraz Team Europe.
W progach szkoły pani dyrektor Małgorzata Marciniak oraz pani wicedyrektor Ewa Szopa powitały niecodziennych gości: profesora Krzysztof Krysieniela - wykładowcę akademickiego Wyższej Szkoły Bankowej, członka Team Europe przy przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie, Antoninę Dębską- współorganizatorkę projektów młodzieżowych, animatorkę w projekcie CEO, panią rzecznik Hannę Piorecką - Nowak oraz naczelnika Wydziału Programowania i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach pana Andrzeja Wącirza.
Celem projektu Europejski Uniwersytet Latający jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększanie wiedzy uczniów i uczennic na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE.
Prowadzący spotkanie: Hania, Miłosz, Zosia zapewniali, że młodych ludzi, jeśli chodzi o fundusze unijne, najbardziej interesują sprawy związane z edukacją, rozrywką, ekologią, sportem, ważny był również dla nich podczas spotkania temat klimatu, dopłat unijnych, Internetu. Wojtek w imieniu swoim i kolegów: Seweryna, Jakuba, Michała, Daniela, Miłosza przedstawiał prezentację multimedialną ukazującą wpływ funduszy unijnych na środowisko Czerwionki - Leszczyn. Każdy z uczestników spotkania mógł z pewnością dzięki wykładom czy warsztatom poszerzyć swą wiedzę o UE, poznać wiele ciekawostek, czy dowiedzieć się czym jest brexit i jakie są przewidywane scenariusze przyszłości dla UE. Na koniec Zosia zachęcała do kierowania się w życiu przesłaniem płynącym z wiersza Czesława Miłosza "Dziecię Europy":
Szanuj nabyte umiejętności, o dziecię Europy.
Umysł masz wyćwiczony, umiejący rozpoznać natychmiast
Złe i dobre strony każdej rzeczy.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom i nauczycielom oraz pracownikom szkoły za pomoc w realizacji projektu, natomiast uczniom za pracę i zaangażowanie!

Relacja na stronie gminy >>>

M. Pyszny


   
   
 
zapraszamy wszystkich rodziców dnia 10 grudnia 2018r.
na zebrania klasowe o godzinie 16.30.


 

Maraton Pisania Listów 2018

Twoje słowa mają moc!
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w tym roku w akcję AI - Maraton Pisania Listów w Obronie Praw Człowieka. Nasze słowa mają moc, by pomóc ludziom, których prawa są łamane. W ciągu tygodnia napisaliśmy 458 listów.
Nawal Benaissa
Maroko- 21 listów
Geraldine Chacón
Wenezuela- 31 listów
Marielle Franco
Brazylia- 34 listy
Nonhle Mbuthuma
RPA- 80 listów
Witalina Kowal
Ukraina- 35 listów Gulzar Duszenowa
Kirgistan- 78 listów
Atena Daemi
Iran- 90 listów
Pavitri Manjhi
Indie- 17 listów
Społeczność Sengwer
Kenia- 72 listy
Nasze słowa mogą zmienić ludzkie życie, wesprzeć, dodać otuchy, wywrzeć nacisk, dać wolność i ochronę ludziom, którzy działają na rzecz bezpiecznego i dobrego życia.

M. Pyszny


Czy marchewka jest owocem?
Spotkanie z pracownikami Urzędu Gminy i Miasta z klasą VIII a

Klasy VIII SP 5 oraz klasy III Gimnazjum biorą udział w ogólnopolskim projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej - Europejski Uniwersytet Latający, którego celem jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększanie wiedzy uczniów i uczennic na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE.
SP 5 należy do 20 placówek w Polsce, które w tym roku zostały zakwalifikowane do tego projektu, uczniowie poprzez praktyczne lekcje mają dostrzec wpływ Unii Europejskiej na swe życie. W ramach zajęć projektowych młodzież: zapoznaje się podczas lekcji z materiałami na temat UE, tworzy przemówienia, gazetki, prezentacje.
4 grudnia klasa VIII a spotkała się z panią: Hanną Piorecką - Nowak - rzecznikiem prasowym urzędu oraz panem Andrzejem Wącirzem - ekspertem w naszej gminie do spraw projektów unijnych. Goście przybliżyli uczniom informacje dotyczące wpływu UE (środków europejskich) na życie mieszkańców naszej gminy i okolicy.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że dotychczasowa kwota dotacji inwestycji z Unii Europejskiej dla gminy Czerwionka - Leszczyny wynosi: 85 421 453, 82 zł. A do najbardziej okazałych inwestycji w Czerwionce zaliczyć można: Orlika, Halę targową, Centrum Kulturalno - Edukacyjne, Skate Park, rewitalizację Familoków, termomodernizację naszej szkoły, remont krytej pływalni i kąpieliska. Dowiedzieliśmy się również kilku ciekawostek z dziedziny przepisów unijnych: marchewka jest owocem, a ślimak jest rybą!

M. Pyszny


  
 
Szkolne Koło Caritas
organizuje zbiórkę kosmetyków i środków higieny osobistej dla dzieci i młodzieży
z Powiatowej Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej
w Czerwionce - Leszczynach.

Zbiórka potrwa od 10 do 17 grudnia 2018 roku.
Dezodoranty, mydła, pasty do zębów, szampony do włosów, gąbki, żele pod prysznic, a nawet pianki do golenia można składać
w Bibliotece u Pani B. Jankowskiej.


 

BARBÓRKA W SZKOLE

4 grudnia to dzień św. Barbary - patronki wszystkich górników. Z tej okazji klasy I i II uczestniczyły w spotkaniu z górnikiem. Naszym gościem był Pan Adam Grzegorzyca, który przybył w pięknym, galowym stroju górniczym. Uczniowie mogli zobaczyć i dowiedzieć się, jak wyglądają i jak nazywają się poszczególne elementy stroju, symbole górnicze, co oznaczają kolory pióropuszy zdobiące czako. Mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska szabli stanowiącej nieodłączny element galowego stroju górniczego oraz posiadanym medalom. Nasz gość bardzo ciekawie opowiadał o tym, skąd wziął się węgiel, do czego jest używany, jak wygląda kopalnia i praca górników pod ziemią. Na koniec został zasypany pytaniami od zaciekawionych uczniów. Bardzo dziękujemy naszemu Gościowi za to, że zechciał podzielić się z nami swoją wiedzą na temat górnictwa i przy okazji składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim naszym ojcom, krewnym i znajomym wykonującym ten ciężki i trudny zawód. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!

M. Gałażyn


Poznajemy pracę górników

Jak powstaje węgiel? Kim jest Skarbnik? Dlaczego Barbara jest patronką górników? Na te i inne pytania znaleźliśmy odpowiedź podczas zajęć edukacyjnych w kompleksie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. 27 listopada na kilka dni przed świętem górników mieliśmy okazję na własne oczy zobaczyć jak wygląda praca górnika. Spacerowaliśmy ciemnymi, wąskimi korytarzami, jechaliśmy górniczą kolejką, obserowaliśmy pracę wielu maszyn górniczych m.in. kombajn i przenośniki do transportu węgla. Spotkaliśmy nawet Skarbnika, który opowiedział nam swoją legendę. To była udana lekcja.

Wszystkim Górnikom z okazji ich święta życzymy "tyle samo wyjazdów ile zjazdów".
Szczęść Boże

uczniowie klasy IIc z wychowawcą


Andrzejki w 1c

30 listopada uczniowie klasy 1c obchodzili andrzejki klasowe. Tego dnia dzieci dowiedziały się skąd wywodzą się andrzejki, poznały andrzejkowe zwyczaje oraz wróżyły sobie przyszłość. Największą atrakcją spotkania było oczywiście lanie wosku i odczytywanie znaczeń z powstałych figur. Uczniowie wróżyli również z kostek do gry, ze swojej daty urodzenia, próbowali wrzucić monetę- grosik z odległości do miski wymyślając sobie przy tym jakieś życzenie. Wróżby były przeplatane wesołą zabawą przy muzyce z balonami, które wcześniej zostały pięknie ozdobione przez dzieci. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Imprezie towarzyszyło wiele radości i śmiechu. Uczniowie bawili się doskonale!

Aleksandra Bogocz


Obchody Międzynarodowego Dnia Misia

Jak co roku, ostatni dzień listopada, to w klasach pierwszych gorączkowe przygotowania do obchodów Dnia Misia. Przygotowaliśmy chorągiewki i misiowe okrzyki, trenowaliśmy piosenki i tańce, aby spotkać się wspólnie i świętować. Obejrzeliśmy misiowe zgadywanki i bajkę "Goldilocks and the three bears". Świętowaliśmy głośno i radośnie. Nauczyciele angielskiego ze swoimi klasami pierwszymi pozdrawiają misiowym okrzykiem. HIP HIP HOORAY!

Justyna Rybok


Ogólnopolska innowacja
"Oto Polska właśnie-100 kartek na 100-lecie niepodległości Polski".

Kończy się miesiąc listopad i dobiega też końca praca klas IV i VI. Dla uczczenia 100-lecia niepodległości wysłaliśmyw najróżniejsze regiony Polski 100 kartek pocztowych z wizerunkiem naszej pięknej gminy. Otrzymaliśmy też mnóstwo pozdrowień z całego kraju.
Dzięki tej akcji uczniowie dowiedzieli się jak pisać adresy na pocztówkach,co to znaczek pocztowy i co z nim zrobić, co właściwie można załatwić na poczcie i po nam listonosz - co w czasach wysyłania e-maili nie jest wcale takie oczywiste, Okazało się, że mapa Polski to nie tylko temat lekcji, ale zbiór miejsc gdzie żyją Nasi Koledzy. Otwarły się nowe horyzonty.
Dziękujemy wszystkim małym Polkom i Polakom za piękną akcję. Ślemy Wszystkim pozdrowienia z Czerwionki.

Koordynator akcji Justyna Rybok


Projekt Krokus w Ia

Uczniowie klasy Ia wzięli udział w międzynarodowym projekcie "Krokus", którego głównym założeniem jest upamiętnienie ofiar Holokaustu. Dzieci na początku listopada posadziły cebulki żółtych krokusów, aby w ten sposób oddać hołd 1,5 mln dzieciom narodowości żydowskiej i innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej.
Kolor żółty krokusów przypomina o żółtej gwieździe, którą Żydzi mieli obowiązek nosić w krajach pod rządami nazistów. Kwiaty, kiedy zakwitną wczesną wiosną, będą przypominały o wszystkich zmarłych dzieciach. Choć to bardzo trudny wycinek historii naznaczony bestialstwem i okrucieństwem nazistów, poruszamy te kwestie od najmłodszych lat naszych uczniów po to, aby nigdy nie zapomniano o tragedii, jaka wydarzyła się w Europie w czasie II wojny światowej.

G. Galica-Uszczyk


Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny - Fraszka

23 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie polonistycznym - Fraszka. Konkurs sprawdzał wiedzę humanistyczną z zakresu: literatury, gramatyki, ortografii oraz tworzenia form wypowiedzi. Uczniowie wypełniali test w dwóch kategoriach wiekowych: Młodzik - klasa V i VI oraz Adept - klasa VIII. Konkurs miał dostarczyć uczniom rozrywki umysłowej i przyczynić się do pogłębiania wiedzy o języku polskim. Wyniki zostaną przesłane do szkoły w marcu 2019 r. Będziemy trzymać kciuki!

M. Pyszny


Niezapomniana lekcja patriotyzmu w CKE

W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka,
pozostał
Dniem Niepodległości

Poprzez piękny program artystyczny społeczność Szkoły Podstawowej nr 5, pragnęła pokazać swe umiłowanie ojczyzny - Polski, oddać hołd bohaterom i zapewnić o pamięci wobec tych, którzy polegli za wolność i niepodległość. Akademia zaprezentowana 20 listopada 2018r. była jednym z wielu elementów obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie SP 5, od klas najmłodszych do najstarszych, zaprosili licznie przybyłych do CKE gości do muzycznej i teatralnej podróży przez wieki polskich doświadczeń, walk, poświęceń. Zaprezentowali również swoje rozumienie patriotyzmu i wolności a także liczne talenty: muzyczne, taneczne, recytatorskie.
Zaproszonych na uroczystość gości powitała pani dyrektor SP 5 - Małgorzata Marciniak w towarzystwie przewodniczącego Rady Rodziców - pana Mariusza Marszałka oraz Samorządu Szkolnego: Hanny Gocyk, Katarzyny Buszki i Jakuba Lisaka.
Wspaniałego spotkania, wpisującego się w ogólnopolskie obchody stulecia odzyskania niepodległości, pogratulował zebranym burmistrz gminy i miasta pan Wiesław Janiszewski.
Okazji do wzruszeń i poczucia dumy było bardzo wiele, uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Gimnazjum nr 4 a także prezentacją multimedialną ukazującą udział całej szkoły w ogólnopolskim projekcie - Rekord dla Niepodległej. Utwory muzyczne wykonane przez chór, zespół muzyczny, zespół dzwonkowy pod kierunkiem pani Anny Jędrzejak pięknie odzwierciedlały trudne polskie losy.
Różnorodne i zachwycające były prezentacje klas: I a, I b, I c, II a, II b, II c, III a, IV a, IV b, IV d, III a gimnazjum przygotowane pod okiem wychowawców. Całość przepięknie przeplatali recytatorzy: Wiktoria z VI a, Mateusz, Jadzia, Adam, Dominik, Judyta z IV b, Zuzia, Nadia, Szymon, Kuba, Kacper z V c, Kuba, Kacper, Bartek z V a, Kasia i Agnieszka z III a gimnazjum, Wojtek, Hania, Miłosz, Kuba, Zosia, Sabina, Magda, Daniel, Seweryn z VIII a, ciekawa była również scenka ukazująca losy latarnika - Skawińskiego w wykonaniu klasy VIII a.

To jest właśnie Polska! Nasza praca, talenty i zaangażowanie, biało - czerwone barwy lśniące na scenie, radość dzieci, duma rodziców!

Galeria zdjęć >>>

Galeria zdjęć na stronnie: www.czerwionka-leszczyny.pl >>>

M. Pyszny


Konkurs fotograficzny: "Kiedy myślę: Polska..."

Uczennice z klas VIb, VIIa i IVd wzięły udział w międzyszkolnym konkursie fotograficznym pt. "Kiedy myślę: Polska ..." zorganizowanym przez ZSU w Rybniku. Każda wykonała kilka zdjęć nawiązujących do tematu konkursu, a następnie dobrała do nich stosowne cytaty literackie lub złote myśli i całość zestawiła plastycznie w formacie A3. Wszystkie prace można oglądać w bibliotece szkolnej, a wyróżnioną przez jury pracę Zuzi C. z VI b na wystawie w Bibliotece Publicznej w Rybniku.

B. Jankowska


Festiwal Pięknego Czytania

Piękna nasza Polska cała....

8 listopada uczniowie edukacji wczesnoszkolnej spotkali się na Festiwalu Pięknego Czytania. Utwory, które czytali zadedykowali Polsce - ojczyźnie, na 100 -lecie jej niepodległości. Na spotkanie przybyła pani dyrektor Małgorzata Marciniak, pani bibliotekarka Bogusława Jankowska oraz nauczyciel przedszkola "Pod Jarzębiną" Janina Binda. Usłyszeliśmy między innymi legendę o powstaniu państwa polskiego "O Lechu, Czechu i Rusie". Odwiedziliśmy Warszawę z legendą o Warsie i Sawie oraz Kraków, aby przypomnieć historię smoka wawelskiego. Wysłuchaliśmy wierszy Bełzy, Janczarskiego, Słonimskiego i Szymborskiej. Wspominaliśmy sławnych Polaków mi.in. Fryderyka Chopina czy Jana Matejkę. Przyszła też kolej na legendę "O tym jak to z lnem było" czy opowiadanie "Dlaczego Bałtyk jest słony". Odpoczywaliśmy też pod dębem Bartkiem oraz szukaliśmy jaskini Łokietka. To była nie tylko lekcja pięknego czytania, ale i lekcja historii, patriotyzmu, dumy i miłości do naszej ojczyzny.
Serdecznie dziękujemy za aktywny udział w czytaniu mamie Oliwiera i Marzeny oraz wszystkim szkolnym słuchaczom i wychowawcom klas 1-3.

Polska - to jest taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach - blisko,
w pięknej ziemi nad Wisłą.
Jej ścieżkami chodzimy,
budujemy, bronimy.

Polska, Ojczyzna ...
Kraina, która się w sercu zaczyna.

Mirosława Albrecht, Gabriela Galica-Uszczyk


Jak uczymy się o wartościach?

Uczniowie klasy V a i V c brali w ostatnich tygodniach udział w ogólnopolskim programie: "Wychowanie przez czytanie 2018", którego celem było wspieranie rozwoju moralnego dzieci oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Pod opieką nauczycieli: wychowawców, polonisty, nauczyciela informatyki uczniowie zastanawiali się czym są dla nich wartości, które z nich są szczególnie ważne w ich życiu, zapoznawali się z tekstami kultury dotyczącymi: wolności, odwagi, tolerancji, szacunku, miłości; tworzyli plakaty, inscenizowali scenki, redagowali prezentacje multimedialne na ogólnopolski konkurs.
Warto mieć w życiu swój moralny kompas, który będzie nam pomagał podczas podejmowania ważnych decyzji!

M.Pyszny


Narodowy bieg stulecia

9 listopada uczniowie naszej szkoły mieli kolejną okazję by na sportowo świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Reprezentacja szkoły wzięła udział w NARODOWYM BIEGU STULECIA "OD BAŁTYKU DO TATR". Organizatorem biegu na terenie Czerwionki był Zespół Szkół oraz MUKS "Wilhelm Szewczyk". Najmłodsi: 7-9 lat biegli na dystansie 400 m, starsi 10-12 lat 600m, najstarsze roczniki 13-15 lat pokonały Milę Niepodległości ( około 1600m). Dziękujemy za zaangażowanie naszej szkolnej reprezentacji w składzie: Michał Machnik, Rafał Żebrowski, Filip Gorzawski, Dominik Cejnóg, Aleksander Koć, Adam Banasik, Kaya Buchta, Wiktoria Marek, Klaudia Chrostek, Kowalski Tomasz, Kamil Bednarczyk, Karol Gorzawski, Klaudia Szczyrbowska, Knopik Emilia, Jagoda Zawalska, Bartosz Zawalski, Kosiński Szymon, Dorota Głodek, Marcelina Bilska, Vanessa Burakowaska, Kacper Kachel, Niemyjski Kacper, Ostrowski Karol, Franek Gorzawski, Macełko Arek, Jakub Lisak, Machnik Patryk, Tokarz Wojciech, Dominik Olszewski.

Szczególne gratulacje należą się uczniom, którzy w swojej kategorii wiekowej wywalczyli miejsca medalowe: Klaudia Chrostek I miejsce, Patryk Machnik I miejsce, Kacper Niemyjski II miejsce, Tokarz Wojciech II miejsce.

M. Kempny-Ptaczek, E.Inglot


Dla Niepodległej!

Listopad to czas reflekcji nad przemijaniem. Niedawno na cmentarzach uczciliśmy pamięć swoich bliskich. Ale w tych dniach szczególnie pamiętamy również o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę; walczyli o to, aby Polska była wolna i niepodległa.

Tragedia narodu polskiego rozpoczęła się w XVIII wieku. Sąsiedzi trzykrotnie sięgnęli po polskie ziemie; doprowadzając do tego, iż w 1795 roku Polska ostatecznie utraciła niepodległość. Celem zaborców stało się wynarodowienie Polaków. Rusyfikacja i germanizacja spotykały się jednak z coraz większym oporem. Polacy organizowali powstania; poprzez pracę organiczną i pracę u podstaw walczyli o polską mowę, historię, kulturę; rozwój społeczny. Powstawały wielkie dzieła literackie "ku pokrzepieniu serc"!

I nastał rok 1914; kiedy to zaborcy stanęli po przeciwnych stronach frontu. Wybuch I wojny światowej dał Polakom nadzieję na odzyskanie utraconej 123 lata wcześniej wolności. I choć nie tak zupełnie bezboleśnie ziściły się te nadzieje. Ślązacy o powrót do Macierzy musieli jeszcze walczyć w trzech powstaniach śląskich. Ale jest; udało się! Polska odzyskała wolność. I dzisiaj obchodzimy setną rocznicę tego radosnego wydarzenia!

Wśród tych, którzy uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nie mogło zabraknąć również społeczności Szkoły Podstawowej nr 5 w Czerwionce. Wszystko rozpoczęło się punktualnie o godzinie 11.11. Wtedy zarówno uczniowie, jak i nauczyciele - w obecności sztandarów Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum nr 4 - gromko odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Następnie krótki montaż słowno-muzyczny przypomniał o obchodzonej rocznicy. Całość podkreślały zaś barwy narodowe widoczne i w kolorach strojów, i na kotylionach noszonych przez uczniów, jak i nauczycieli.

Tym samym społeczność SP nr 5 w Czerwionce znalazła się w gronie 2.785 szkół w województwie śląskim uczestniczących w projekcie "Rekord dla Niepodległej". Równocześnie 551.699 uczniów oraz 54.245 nauczycieli i pracowników oświaty odśpiewało hymn narodowy.

Galeria zdjęć >>>
Filmik "Rekord dla Niepodległej" >>>

A. Gudzik


   
 
  Uprzejmie informujemy, że zgodnie z uchwaleniem przez Sejm ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dzień 12 listopada został ustanowiony dniem wolnym od pracy.
Nasza szkoła będzie tego dnia zamknięta.


 

11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości Polski to prawdziwa lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych, ale także dla uczniów. Klasa IIIa w sposób szczególny uczciła 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Dnia 8 listopada odbyło się spotkanie z p. Urszulą Pala - nauczycielem historii. Pani Pala opowiedziała uczniom "Jak Polacy walczyli o odzyskanie niepodległości". Szczególną uwagę w swej wypowiedzi zwróciła na małe dzieci, które były bohaterami w walce językowej pod zaborem pruskim. Mimo rózg na lekcji religii modliły się w języku polskim, a nie w języku niemieckim, podkreślając, że są nadal Polakami. Pani Pala wykazała się pełnym profesjonalizmem i przyjaznym kontaktem z uczniami podczas spotkania. w podziękowaniu zaśpiewali pieśń patriotyczną "Pierwsza Brygada", zaprezentowali wiersze: Władysława Bełzy "Kto Ty jesteś", zapoznali p. Ulę z treścią wiersza "Modlitwa małej dziewczynki". Spotkaniu towarzyszył nastrój powagi i skupienia. Myślę, że tak uczczony Dzień Niepodległości Polski na długo pozostanie w pamięci uczniów.

U. Strzelczyk


100 km na 100 - lecie NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

"Dzisiejszy bieg to kolejna okazja upamiętnienia tegorocznego jubileuszu odzyskania niepodległości" - podkreślała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Czerwionce-Leszczynach Małgorzata Marciniak witając zebranych na Stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czerwionce-Leszczynach.

"Bieg zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 jest ważny nie tylko ze względu na przypomnienie nam o wyjątkowej rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości, ale wpisuje się również w promocję zdrowego trybu życia i aktywności - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Pamiętajmy o wydarzeniach sprzed stu lat i pielęgnujmy wywalczoną wówczas wolność, będąca największym dobrem każdego narodu" - dodał burmistrz. Wspólnie z Wicestarostą Powiatu Rybnickiego Markiem Profaską oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Bernardem Strzodą podziękował również organizatorom i uczestnikom biegu.

Więcej

Galeria zdjęć >>>

E. Inglot, M. Kempny- Ptaczek


   
 
  Dnia 5 listopada 2018r. zapraszamy wszystkich rodziców
na dni otwarte o godzinie 16.30


 

Iskry odwagi są w nas!

Maraton Pisania Listów 2018 już od 29.11 do 9.12 na całym świecie!
Każdy z nas może się zaangażować, zapraszamy uczniów SP 5, nauczycieli, absolwentów do działania!
Będziemy jak zwykle pisać na lekcjach wychowawczych, lekcjach polskiego, angielskiego, lekcjach WOS- u, w świetlicy, bibliotece, zajęciach pozalekcyjnych.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w 2017 roku podjęto 5,5 mln akcji, w samej Polsce napisaliśmy ponad 300 000 listów. Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat.

Dołącz do obrońców i obrończyń praw człowieka!

Szczegóły na stronie:
Szczegóły na stronie:

M. Pyszny


Wielka Liga Czytelników - inauguracja!

Rozpoczynamy od listopada kolejną edycję Wielkiej Ligi Czytelników, zachęcamy serdecznie uczniów i nauczycieli do współpracy z koordynatorami projektu w tym roku szkolnym. Działania projektowe skierowane są do uczniów klas 1 - 8 szkół podstawowych.
Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach: klasy 1 - 4 i 5 - 8.

Konkurs przebiega w czterech etapach:

 1. pierwszy - szkolno-biblioteczny: indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych i test kwalifikacyjny w szkołach podstawowych i bibliotekach publicznych;
 2. drugi - powiatowy: test drużynowy;
 3. trzeci - półfinały wojewódzkie: test drużynowy;
 4. czwarty - finał ogólnopolski: test drużynowy.

Etap pierwszy konkursu rozpoczyna się 6 listopada 2018 r. i trwa do 31 stycznia 2019 r.
Uczestnicy pierwszego etapu zdobywają sprawności poprzez czytanie proponowanych przez organizatorów książek i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów (lista książek jest dostępna na stronie internetowej konkursu www.wielka-liga.pl).
Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne powiązane z treścią książki. Projekt zyskał w tym roku patronat Ministra Edukacji Narodowej i będzie miał zasięg ogólnopolski! Szczegółowe informacje znajdziecie w bibliotece lub u nauczycieli języka polskiego.

Zapraszamy do udziału!

M. Pyszny


Wychowanie przez czytanie!
Zapraszamy do udziału w projekcie!

Uczniowie klas 5 -7 Szkoły Podstawowej nr 5 biorą udział w ogólnopolskim projekcie - Wychowanie przez czytanie! Celem programu jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Pod opieką nauczycieli uczniowie omawiają istotne dla siebie wartości, czytają ciekawe teksty literackie. Stworzą też w grupach krótkie prezentacje multimedialne (trzyminutowe) przedstawiające wybrane przez siebie wartości. Najlepsze prezentacje multimedialne wezmą udział w ogólnopolskim konkursie, zgłaszajcie się do nauczycieli języka polskiego i informatyki, szukajcie w bibliotece książki: "Gorzka czekolada".


Szczegóły i informacje na stronie:

M. Pyszny


Szkolny Dzień Marchewki

Dnia 18 października 2018 r. obchodziliśmy Szkolny Dzień Marchewki. Na pierwszej i drugiej lekcji uczniowie klasy IIIa odwiedzili uczniów klas I-III. Przekazali uczniom edukacji wczesnoszkolnej wiele ciekawostek dotyczących historii marchwi, jej kolorów na przestrzeni lat, smaku i wartości odżywczych tego drogocennego warzywa. Po prezentacji jedna z uczennic w ramach profilaktyki częstowała uczniów " chipsami marchewkowymi", które w tym dniu smakowały dzieciom chyba najbardziej. Każda z klas uczciła ten szczególny dzień na swój własny sposób. Uczniowie ubrali pomarańczowe bluzeczki, ozdobili je papierowymi marchewkami. Na zajęciach oglądali filmy, przygotowywali sok z marchwi i jabłek. Prawdziwą frajdą dla uczniów klas pierwszych było kolorowanie marchwi w jej dawnych kolorach: fioletowym, żółtym i kremowym.

Uczniowie klasy 2b przygotowali świeże soki warzywno - owocowe, które były bardzo aromatyczne i wszystkim smakowały. Dodatkowo ozdabiali słoiki z przetworami z owoców i warzyw przygotowane przez swoje mamy, babcie i ciocie.

Klasa II c pod opieką p. wychowawczyni U.Krettek zaprosiła do klasy rodziców. Wspólnie przygotowali soki, pyszne sałatki z marchwi, koreczki oraz piekli marchewkowe ciasteczka.

Szkolny Dzień Marchewki jest bezpośrednio związany z Światowym Dniem Wzroku. Oczy są najdelikatniejszą częścią naszego organizmu, odpowiadają za informacje odbierane przez nasz mózg i wpływają bezpośrednio na naukę.
Jedzcie marchewkę i pamiętajcie, że jej jedzenie korzystnie wpływa na wzrok!

Galeria zdjęć >>>

koordynator: U. Strzelczyk


Dzień papieski

Dnia 22 października obchodzimy w Kościele wspomnienie Świętego Jana Pawła II. W tym dniu w naszej szkole odbył się apel zatytułowany "Święty Jan Paweł II - papież z Polski". Teksty dotyczące papieża Polaka recytowali uczniowie należący do Szkolnego Koła Caritas (Karolina, Wiktoria, Amelka, Jadzia, Kacper i Bartek) oraz uczniowie klasy VI b (Justyna, Zuzia, Kuba i Seweryn). Recytacje były przeplatane prezentacją multimedialną przygotowaną przez Wojtka z klasy VIII a. Na zakończenie apelu wystąpił zespół muzyczny przygotowany przez Panią Annę Jędrzejak. Uczennice z tego zespołu zaśpiewały i zagrały na dzwonkach ulubioną piosenkę Świętego Jana Pawła II - "Barkę"

J. Pluta, J. Hachulla


Najpiękniejszy różaniec

Od 10 września 2018 roku do 28 września 2018 roku uczniowie klasy III a wykonywali różańce z dowolnego materiału. Wszystkie wykonane przez dzieci prace zostały wyeksponowane w kościele parafialnym przy ołtarzu Matki Bożej. Komisja w składzie:
1. Ks. Arkadiusz Rząsa - wikariusz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce
2. P. Joanna Hachulla - katechetka w Szkole Podstawowej nr 5 w Czerwionce
3. P. Joanna Pluta - katechetka w Szkole Podstawowej nr 5 w Czerwionce

oceniła prace uczniów. Przy ocenie brano pod uwagę dokładność, estetykę, pomysłowość i stopień trudności. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 22 października podczas apelu z okazji Dnia Papieskiego.
Wyróżnione osoby to: Zuzia B., Zuzia M., Ala O., Martyna T., Kacper Cz., Oskar P., Filip L., Jacek T. i Oliwier Sz.
Wszystkim uczniom gratulujemy!

J. Pluta


Pierwszak - jak to dumnie brzmi!

PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ

W poniedziałek 15 października o godzinie 10.00 odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia, której celem było włączenie pierwszoklasistów rozpoczynających naukę do grona społeczności uczniowskiej. W uroczystości tej wzięły udział trzy klasy pierwsze: 1a, 1b, 1c wraz z wychowawcami, pani dyrektor Małgorzata Marciniak, pani wicedyrektor Ewa Szopa, przedstawiciele Rady Rodziców Szkoły oraz licznie zgromadzeni rodzice i goście uczniów.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego. Następnie mieliśmy okazję podziwiać występy artystyczne naszych pierwszoklasistów, które zachwyciły wszystkich zebranych. Po części artystycznej nastąpiło długo oczekiwane ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Na pamiątkę każdy otrzymał Akt Pasowania na Ucznia. Ten dzień na pewno długo pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.

Życzymy naszym nowym uczniom wielu sukcesów w nauce!

A. Bogocz, M. Gałażyn


Egzotyczna wycieczka

Na początku października szóstoklasiści uczestniczyli w niezwykłej lekcji przyrody. Klasa VI a i VI b wybrały się do wrocławskiego Afrykarium, które mieści się na terenie ogrodu zoologicznego. Podziwialiśmy rzadkie gatunki gadów, ssaków i ryb afrykańskich (np. manaty, uchatki, krokodyle, rekiny, manty, hipopotamy i wiele innych). Wszystko to w przepięknej scenerii kamiennych "podwodnych" korytarzy, szklanego tunelu, wodospadu czy też pośród egzotycznej roślinności. Oglądaliśmy karmienie ww. zwierząt, sztuczki zabawnych kotików (uchatek), "lekko" poruszające się w wodzie hipopotamy, a następnie udaliśmy się na niedługi spacer po zoo. Największą naszą uwagę przykuły słonie, pawiany i niedźwiedzie brunatne. We Wrocławiu spędziliśmy naprawdę udany dzień, na najlepszej lekcji przyrody - żywej

Galeria zdjęć >>>

A. Lechowska, M. Kempny-Ptaczek


Niezwykła lekcja

Nie mogło zabraknąć naszej młodzieży na lekcji żywej historii zorganizowanej na terenie hali targowej w Czerwionce. Podczas wrześniowego spotkania młodzież wysłuchała prelekcji historycznej Burmistrza Wiesława Janiszewskiego pt. "Polska Niepodległa". Wykład ten to lekcja przypominająca fakty historyczne utraty przez Polaków niepodległości oraz wieloletnie dochodzenie do jej odzyskania. Podczas tego dwugodzinnego spotkania mogliśmy także podziwiać samolot dwupłatowy z czasów I wojny światowej, wysłuchać prelekcji i zobaczyć pokaz multimedialny nt. samolotów biorących udział w bitwach oraz zagrać w grę lotniczą "Trójpłatomania". Wydarzenie było cenną lekcją dla naszych uczniów klas ósmych oraz gimnazjalistów.

A. Lechowska


Dzień Edukacji Narodowej

Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!

(B. Conklin)


W poniedziałek 16 czerwca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie z Samorządu Uczniowskiego pod opieką pani Dominiki Morciniec-Otremby oraz zespół wokalny, który został przygotowany przez panią Annę Jędrzejak, zaprezentował krótki, ale piękny program skierowany do nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły. Swym niedługim wystąpieniem uświetnił to spotkanie także ks. Reske. Wszyscy obecni zebrali życzenia od pani dyrektor Małgorzaty Marciniak, a także gratulacje. W dalszej części spotkania, wyróżnione osoby przyjęły nagrody dyrektora z rąk pani Marciniak i pani Ewy Szopy. Jeszcze raz z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy naszym nauczycielom satysfakcji i wytrwałości w pracy pedagogicznej oraz wielu sukcesów i radości w życiu zawodowym i osobistym.

Galeria zdjęć >>>

A. Lechowska


Światowy Dzień Uśmiechu

W piątek, 5 października w klasach I-III SP obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Chcieliśmy tym samym przekonać siebie i innych że człowiek radosny to człowiek szczęśliwszy. Warto się śmiać częściej i zarażać śmiechem innych. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. "smiley face", stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi - bezinteresowny uśmiech i radość życia. W tym dniu dominował kolor żółty ubioru. W klasie II a kilka uczennic ubrała się za klauny, którego zadaniem było wywołać uśmiech na twarzy innych. I udało się!
Na lekcji pierwszej i drugiej wybrane uczennice klasy II a odwiedzały klasy I-III i krótko przedstawiały ten dzień. Rozdawały również słoneczka, którym dzieci same domalowały oczka i uśmiech, następnie nakleiły je na bluzki.
Motto tego dnia brzmiało: "Śmiech to zdrowie"- nawet kiedy trzeba nam było skonsumować plasterek cytryny zachowując uśmiech na twarzy.

Koordynatorem akcji była p. A. Ogierman


Czas przełomu - czas wolności!

Na początku października 2018r. w Szkole Podstawowej nr 5 gościła wystawa objazdowa przygotowana przez pracowników Muzeum w Rybniku. Ekspozycja została zatytułowana "Czas przełomu 1918 -1922". Dzięki niej uczniowie naszej szkoły mogli się zapoznać z wydarzeniami, które kształtowały polską państwowość tuż po odzyskaniu niepodległości. Wystawa jest częścią obchodów 100-lecia niepodległości Polski.

Małgorzata Mazur-Zając, Anna Gudzik


Gminny finał sztafetowych biegów przełajowych

Niedawno na terenie stadionu MOSiR z Czerwionce odbył się Gminny Finał Sztafetowych Biegów Przełajowych Dziewcząt i Chłopców Szkół Podstawowych.
Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny: dziewcząt w składzie: Klaudia Chrostek, Vanessa Burakowska, Oliwia Brandys, Wiktoria Wasielewska, Emilia Garbacz, Kaya Buchta oraz drużyna chłopców: Tomasz Kowalski, Kacper Niemyjski, Arkadiusz Macełko, Maksymilian Garbacz, Kosiński Szymon, Sebastian Piątek.
Ci wspaniali biegacze zdobyli I miejsce i tym samym będą reprezentować naszą gminę na zawodach rejonowych w Raciborzu.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!!!!!

Nauczyciele wych. fizycznego


Konkurs na zakładkę

Dziękujemy uczniom klas II - V SP za udział w konkursie na najpiękniejszą zakładkę z motywem Narodowego Czytania.

Na konkurs napłynęło ponad 40 zakładek.
Wyróżnienia otrzymują prace:
Ani z klasy II c
Martyny z II c
Zuzi z II c
Alicji z III a
Karoliny z IV d
Mateusza z IV b
Szymona z IV b
Bartka z IV b
Agaty z V a
Julii z V a.

Prace można podziwiać na tablicy przy wejściu do szkoły. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom talentu plastycznego oraz dziękujemy za zaangażowanie, zachęcamy do czytania!

M. Pyszny, D. Machulec


Matematyka z klasą

Uczniowie klasy 2b realizują projekt Matematyka z klasą objęty patronatem honorowym MEN. Celem projektu jest zachęcenie uczniów do nauki matematyki. Pokazanie, że "królowa nauk" towarzyszy nam w życiu codziennym, w kuchni, na podwórku i w sporcie. Uwierzenie że, matematyka jest wszędzie i nie należy jej się bać. Zrealizowaliśmy już pierwszy z obowiązkowych scenariuszy, który uczył nas radzenia sobie z trudnym zadaniem. Wyjaśnił znaczenie pojęcia koncentracji uwagi oraz uczył wiary we własne możliwości. Kolejne zajęcia pokażą m.in. zastosowanie matematyki w architekturze, projektowaniu mody, dietetyce, ekonomii czy logistyce. Motywem przewodnim cyklu lekcji matematycznych będzie też sport. Zapowiada się bardzo interesująco.

Mirosława Albrecht i uczniowie 2b


Antologia niepodległości

Uczniowie klas IV - VIII rywalizowali 27.09.2018r. w szkolnym konkursie recytatorskim zorganizowanym w ramach obchodów 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowane zostały utwory, wybrane przez uczniów, spośród 44 tekstów z zaproponowanej przez Prezydenta RP Antologii Niepodległości.

I miejsce zdobył - Wojtek Pluta - klasa 8 a
II miejsca przypadły: Szymonowi Kosińskiemu V c, Jakubowi Baranowi V a, Mateuszowi Ogiermanowi IVb
III miejsce uzyskali: Bartek Surma Vc i Adam Banasik IV b
Jury wyróżniło recytacje: Wojtka Trunka, Michała Markiewicza, Judyty Dobrzyńskiej, Julii Kepy, Kacpra Śmietany, Jakuba Lorka, Zuzi Marszałek, Nadii Jarosz.
Serdecznie gratulujemy talentu i umiejętności!

M. Pyszny


Jak Ja rozumiem Herberta?

28 lipca 2018 roku minęło 20 lat od śmierci Zbigniewa Herberta - jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Poety, klasyka, moralisty, filozofa. Obecny rok - ogłoszony przez Sejm RP - rokiem Herberta powinien skłaniać nas do refleksji nad wartością jego twórczości, nad tym, że jego dzieła pisane około 50 lat temu są wciąż wznawiane i tłumaczone, bowiem mają kulturotwórczy potencjał, który decyduje o ich nieprzemijalności i uniwersalności.

24.09.2018r. w Rybniku odbyła się wojewódzka konferencja poświęcona Zbigniewowi Herbertowi, podczas której uczniowie klasy Vc Szkoły Podstawowej nr 5 - Zuzia, Szymon, Nadia zaprezentowali swój talent recytatorski, przedstawiając interpretację utworu Zbigniewa Herberta "Pudełko zwane wyobraźnią".
Spotkanie było również okazją do podsumowania wojewódzkiego konkursu, wyróżnienie za plastyczny przekład wiersza "Kamyk" otrzymała Zuzanna Marszałek. Serdecznie gratulujemy!

M. Pyszny


Sprzątanie świata

21 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Była to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem było promowanie nieśmiecenia oraz edukacja odpadowa. Wszyscy dbamy o nasze otoczenie, chcemy, by środowisko naturalne oraz ulice, przy których mieszkamy były czyste i estetyczne. Jak co roku, przyłączyliśmy się do akcji Sprzątania Świata sprzątając ulice wokół szkoły. To niewielki, wręcz symboliczny gest a jakże wiele znaczy.


Szkolny Konkurs Wiedzy o Przedwiośniu i Żeromskim w ramach Narodowego Czytania 2018

18 września odbył się szkolny konkurs wiedzy o Przedwiośniu i Stefanie Żeromskim, zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji ogłoszonej przez prezydenta RP - Narodowe Czytanie.
W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

Przedwiośnie - to pora w przyrodzie, czas budzących się istnień, a w powieści metafora budzącej się do życia Polski- zbiorowości różnych klas, środowisk, umysłów i dusz. W 1918 roku w Rosji trwa rewolucja, Europę obejmuje I woja światowa, a Polska odradza się po 123 latach niewoli. Uczestnicy konkursu musieli się wykazać szeroką wiedzą literacką, w kategorii klas V - VIII na wyróżnienie zasłużyli:

I miejsce (maksymalna liczba punktów)
Kuba i Kacper - klasa V a oraz Wojtek i Miłosz VIII a

II miejsce
Emilia i Judyta - klasa V a

III miejsce
Justyna i Karolina - VII a

IV miejsce
Oliwia i Wiktoria - VI a

V miejsce
Szymon i Kacper - V c

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! Nagrody i dyplomy zostaną wręczone podczas najbliższej akademii. Zapraszamy w ostatnim tygodniu września na konkurs recytatorski z Antologii Niepodległości. Zgłoszenia przyjmują nauczyciele języka polskiego.

M. Pyszny


   
  Dnia 24.09.2018r. zapraszamy na wszystkich rodziców na zebrania według następującego porządku:

16.30 - spotkanie organizacyjne z Dyrektorem oraz Radą Pedagogiczną Szkoły Podstawowej nr 5 w Czerwionce - Leszczynach na sali gimnastycznej
17.15 - spotkanie w klasach z wychowawcą
18.00 - spotkanie Rady Rodziców na jadalni szkolnej


 

Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej nr 5 w Czerwionce

Po raz kolejny z inspiracji Prezydenta RP zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku zapraszamy do zapoznawania się z treścią dzieła Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie", można także wybrać dzieła ze zbioru 44 tekstów Antologii Niepodległości.
Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa w kolejnych latach Quo vadis Henryka Sienkiewicza i Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Szczegóły na stronie www.prezydent.pl >>>

Proponujemy uczniom SP 5 w ramach Narodowego Czytania:

 • czytanie fragmentów Przedwiośnia na lekcjach
 • konkurs dla klas II, III, IV na zakładkę do książki z motywem Przedwiośnia i NC
 • konkurs recytatorski na podstawie tekstów z Antologii Niepodległości
 • konkurs wiedzy o Przedwiośniu, Żeromskim i akcji NC dla klas V- VIII.
 • konkurs plastyczny - ilustracja do Przedwiośnia

Regulaminy konkursów dostępne będą u nauczycieli polonistów i wychowawców klas II - III. Otrzymaliśmy z kancelarii Prezydenta RP, po zalogowaniu się do akcji, pamiątkową pieczęć NC, każdy uczeń szkoły może ją mieć jej kopię w zeszycie!

Zapraszamy również do CKE w poniedziałek 10 września o 17.00

Czytać będziemy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Gościem specjalnym będzie dziennikarka, prezenterka telewizyjna - Marta Manowska.

Zapraszamy do lektury!


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19

3 września 2018 r. zainaugurowaliśmy kolejny rok szkolny. W krótkim programie artystycznym klasa III b gimnazjum i VI a szkoły podstawowej powitały dyrekcję, grono pedagogiczne oraz koleżanki i kolegów. Natomiast uczniowie klasy II b powitali najmłodszych. Nie zapomnieliśmy również o uhonorowaniu rocznicy września 1939 r. Spotkaliśmy się także z wychowcami w klasach oraz uczestniczyliśmy we mszy św. rozpoczynającej rok szkolny 2018/2019.


   
  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się
3 września tj. poniedziałek 2018r. w następujących godzinach:

8.00 - uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/19 dla uczniów klas IV - VIII Szkoły Podstawowej i III Gimnazjum
9.15 - msza św. w kościele pw. N.S.P.J. w Czerwionce
10.30 - uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/19 dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej