Zespół Szkół nr 3
     
rok szkol. 2012/13
rok szkol. 2013/14
Strona Gimnazjum
 
Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 3 Slideshow Image 4 Slideshow Image 5
 
 
Szkoła
Uczniowie
Nauczyciele
Rodzice
Ważne linki
Najlepsi uczniowie
klasy IV-VI
 
klasa IIIa
klasa II a
klasa II b
klasa I a
klasa I b
klasa I c
 
Podręczniki na rok szkolny 2015/16

Podajemy listę podręczników na rok szkolny 2015/16.
Szanowni państwo informujemy, że w roku szkolnym 2015/2016 decyzją ministra edukacji, klasy pierwsze, drugie i czwarte otrzymują darmowe podreczniki. Książki bedą rozprowadzane we wrześniu w szkole.

klasy I-III - kliknij tutaj>>>
klasy IV-VI- kliknij tutaj>>>

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

Piątek 26 czerwca okazał się jednym z radośniejszych dla wszystkich uczniów. Podczas uroczystej akademii wyróżnieni uczniowie otrzymali z rąk dyrekcji i wychowawców nagrody za wspaniałe wyniki w nauce i bardzo dobre lub wzorowe zachowanie, a rodzice tych uczniów - listy gratulacyjne. Tego dnia uczniowie odebrali świadectwa promujące do klasy wyższej i... rozpoczęły się WAKACJE!

Cała Rada Pedagogiczna życzy całej społeczności SP 5 bezpiecznych, słonecznych i miłych wakacji.

  
Rozdanie świadectw klasom szóstym

W ostatni dzień roku szkolnego (26 czerwca) zabrzmiał ostatni dzwonek dla uczniów klasy VI a i VI b. Wychowawczynie - Jolanta Drabczyk i Anna Lechowska wraz z panią dyrektor Małgorzatą Marciniak pożegnały swoich wychowanków na gali wręczania świadectw.
Zatem - w drogę!

Pożegnanie klas szóstych

Uroczystą akademią pożegnali się Szóstoklasiści w najdłuższy dzień w roku - 23 czerwca. Było trochę wesoło i trochę refleksyjnie. Po inscenizacji i pokazie zdjęć, pani dyrektor wręczyła wyróżnionym uczniom nagrody, a rodzicom listy gratulacyjne. Uhonorowano także najlepszych sportowców, którzy sławili dobre imię SP 5. Na koniec uroczystości panie dyrektor - Małgorzata Marciniak i Ewa Szopa, wręczyły rodzicom statuetki "Przyjaciela Szkoły", którzy przez 6 lat angażowali się w życie szkoły i Radę Rodziców.
Zapraszamy do zobaczenia relacji >>>

A. Lechowska i J. Drabczyk

Bezpieczne wakacje

Podsumowanie Ligii Klas

W tym roku szkolnym SU wprowadził eksperymentalnie projekt na zasadzie konkursu międzyklasowego - Liga Klas. Konkurs skierowany był do uczniów IV-VI. Na początku uczniowie zastartowali nieśmiało, ale już w drugim semestrze można było dostrzec elementy rywalizacji pomiędzy klasami. Wszystkim zaczęło zależeć na wygranej. Projekt odniósł sukces. Wielką motywacją były niebanalne nagrody:
I miejsce:

 • nagroda główna - wycieczka klasowa jednodniowa ufundowana przez Radę Rodziców (np.wyjazd do kina, piknik itp.);
 • darmowy udział na wiosennej dyskotece szkolnej;
 • dzień bez pytania;
 • pamiątkowe zdjęcie klasowe;
 • wpis do kroniki szkolnej;
 • słodki poczęstunek;
 • pamiątkowy dyplom
II miejsce:
 • darmowy udział na wiosennej dyskotece szkolnej;
 • dzień bez pytania;
 • pamiątkowe zdjęcie klasowe;
 • słodki poczęstunek;
 • pamiątkowy dyplom;
III miejsce:
 • darmowy udział na wiosennej dyskotece szkolnej;
 • pamiątkowe zdjęcie klasowe;
 • słodki poczęstunek;
 • pamiątkowy dyplom.
Zatem ogłaszamy wyniki!!!
Miejsce I - klasa VI b - 197 punktów
Miejsce II - klasa V b - 183 punkty
Miejsce III - klasa IV a - 153 punkty
G R A T U L U J E M Y!

Miejsce IV - klasa V a - 139 punktów
Miejsce V - klasa VI a - 138 punktów
Miejsce VI - klasa IV b - 91 punktów
Oficjalne ogłoszenie wyników i "wręczenie nagród" -22 czerwca 2015 na apelu szkolnym.

Opracowały i wdrożyły: A. Lechowska i M. Kempny-Ptaczek

ZS 3 na Industriadzie wśród familoków

Industriada - coroczne święto i główne wydarzenie promujące Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest to największy jednodniowy festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Odbywa się co roku w czerwcu na terenie województwa śląskiego w obiektach należących do Szlaku Zabytków Techniki, od 2013 r. również w tzw. "obiektach zaprzyjaźnionych". W trakcie Industriady promuje się kulturę industrialną jako wyróżniający atrybut regionu i atrakcyjną ofertę spędzania czasu wolnego. Industriada jest adresowana głównie do mieszkańców województwa.

W tym roku 13 czerwca Industraiada miała również miejsce w Czerwionce wśród familoków. Społeczność ZS 3 aktywnie włączyła się w to przedsięwzięcie, promując nie tylko miasto i gminę, jego kulturę i zabytki, ale również swe talenty. Na dużej scenie na skate parku wystąpili : Zespół wokalny oraz Klaudyna Siwek z piosenkami "Wczoraj była niedzieliczka" "Kiebych jo tak była" , "Gdybym to ja miała". Uczniowie klasy II a i II b z pokazem zabaw i tańcem "Jak to dawniej na Śląsku bywało" . Tercet wokalny - Ania, Karol, Martyna z piosenką "Karliku" . Wojtek Pluta zaprezentował tekst gwarowy "Kajś jadymy". Dominika Szłapka opowiadała o familokowym życiu i naszej szkole "Jo je dziołcha z familoka". Ponadto młodzież gimnazjum z klas II a i III a zajmowała się rozprowadzaniem opracowanego przez ZS 3 questu - Familoki Tour, broszury - "W oczekiwaniu na stulecie szkoły", można było też zobaczyć lub kupić zdjęcia autorstwa Julii Iskry. W małej sali gimnastycznej prezentowane były filmy zrealizowane przez G 4, a na korytarzach szkolnych można było podziwiać wystawę dotyczącą I wojny światowej . Wielką atrakcją dla młodszych i starszych była ciuchcia, której trasa prowadziła wśród familoków.

Artykuł i fotogaleria w Dzienniku zachodnim

opracowała: M. Pyszny

INDUSTRIADA na familokach

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem INDUSTRIADY na familokach.

Program

W bogatej ofercie każdy znajdzie coś ciekawego. Rodziny z dziećmi z pewnością zainteresują stoiska kreatywne, konkursy, gry i zabawy z historią w tle, warsztaty z Kołami Gospodyń Wiejskich, czy przejażdżki kolejką z wagonikami. Pasjonaci techniki też będą zadowoleni - czekamy na nich w Izbie Tradycji KWK "Dębieńsko", Izbie Tradycji na familokach, dla nich przygotowaliśmy też prelekcje historyczne. Kto szuka wrażeń artystycznych - polecamy śląskie śpiewanie na familokach oraz występy uzdolnionych dzieci ze szkół i przedszkoli. INDUSTRIADA w Czerwionce to jedyna okazja, aby zgłębić tajniki fotografii, malarstwa, rzeźby i ceramiki. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników śląskiej kuchni - Remigiusz Rączka przygotuje ...tort z krupnioka i inne specjały. Polecamy też przysmaki serwowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Zapraszamy już w najbliższą sobotę w godz. 16.00 - 20.00.

Wśród familoków - festyn ZS3

30 maja br. Rada Rodziców oraz całe środowiskowo pedagogiczne i uczniowskie Zespołu Szkół nr 3 w Czerwionce - nie zabrakło oczywiście również wielu widzów i gości, w tym burmistrza Wiesława Janiszewskiego, radnej Janiny Bindy, ks. dziekana Antoniego Szczypki - już po raz szósty bawiło się na festynie szkolnym, który tym razem połączył tradycję z nowoczesnością. Bowiem uczniowie "podstawówki" przygotowali program regionalny; gimnazjaliści zaś w ramach Dnia Europejczyka przedstawili krótkie prezentacje różnych unijnych krajów. Szczególnie ta pierwsza część stanowiła nawiązanie do niedawno zakończonego programu rewitalizacji familoków oraz zapowiadała zbliżającą się Industriadę. Poza tym wyjątkowe położenie szkoły w centrum osiedla patronackiego po prostu zobowiązuje.
Plany nieco pokrzyżowała wyjątkowo kapryśna jak na maj pogoda - część występów przeniesiono na salę gimnastyczną - ale i tak było radośnie i kolorowo. Imprezie towarzyszyły rodzinne rozgrywki sportowe na pobliskim "Orliku".

opracowała: A.Gudzik

Galeria zdjęć >>>

Groza nie czytać!

W Zespole Szkół nr 3 w Czerwionce odbył się już XIII konkurs czytelniczy w ramach OTCD pod hasłem Groza nie czytać!
Konkurs jak co roku zgromadził fanów czytania z całej gminy, wzięło w nim udział 35 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. W tym roku organizatorzy spotkania - Bogusława Jankowska i Małgorzata Pyszny zaproponowały do konkursu cztery teksty kultury: dla szkół podstawowych Tajemniczy ogród i Momo, a dla gimnazjalistów - Kamienie na szaniec i Miasto 44. Pani Dyrektor ZS 3 Małgorzata Marciniak witając gości w progach szkoły, podkreśliła, że mądra to szkoła, która czyta.

Największą liczbę punktów w konkursie w kategorii gimnazjum zdobyli: Adam Zając ( G 5), Magdalena Smyczek ( G 7), Sandra Gołąbek ( G 4), Natalia Wojtas, Julia Szostek( G 1), Monika Dubec( G 4).
W kategorii szkół podstawowych laureatami zostali: Małgorzata Balicka( SP 6), Magda Marek (SP 5), Weronika Głombik (SP 8), Alicja Płonka (SP 1), Antonina Mazur (SP 6), Maria Michalik( SP 3), Dariusz Wojtowicz (SP 8).
Spotkanie miłośników czytania było również okazją, by pochwalić się talentami recytatorskimi uczniów ZS 3, w części artystycznej wystąpili laureaci konkursów: Wojtek Pluta, Sabina Grajner, Zuzia Włoczko, Agnieszka Penkała, Weronika Strzelczyk. Uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie mogli również zobaczyć fragmenty programu artystycznego przygotowanego przez uczniów ZS 3 na święto szkoły i patrona oraz festyn, wystąpili między innymi solistka Klaudyna Siwek, trio - Karol Bociek, Ania Wencel, Martyna Żółkiewicz oraz przekonujące do śląskiej godki- Dominika Szłapka i Agnieszka Pluta. Organizatorzy konkursu mają nadzieję, że spotkanie w ZS 3, a szczególnie prezentacje różnych tekstów kultury zachęciły gości do sięgnięcia po książki, od tekstów Noblistów poczynając, na wierszach Tuwima kończąc. Bowiem jak mówi hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom GROZA NIE CZYTAC!

M.Pyszny

Klasa IVa poleca Gliwicki Teatr Muzyczny

29 maja klasa IV a wraz z opiekunami wybrała się do Gliwickiego Teatry Muzycznego na musical dla dzieci pod tytułem PINOKIO. Pinokio to wystrugany przez starego Dżepetta pajac, który bardzo chce zostać prawdziwym chłopcem. Nie jest to jednak takie proste, zwłaszcza kiedy świat podsuwa mu pod drewniany nosek coraz to nowe pokusy takie jak świat obiboków i kraina cymbałów. Łatwo im ulec, coraz bardziej oddalając się od upragnionego tytułu "grzecznego chłopca". Teatr w Gliwicach chce zachwycić dzieci i pokazać im, że przybyły do ciekawego miejsca i pełnego niespodzianek. Kto lubi muzykę, taniec, śpiew oraz szuka ciekawych wrażeń, niech koniecznie odwiedzi Teatr Muzyczny w Gliwicach!

M.Pyszny

Sukces Sabinki Grajner w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim

25 maja w Żorach odbył się V WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI LITERATURY SAKRALNEJ organizowany przez Zespół Szkół Społecznych im. Wspólnej Europy. Sabinka Grajner uczennica klasy IV a zaprezentowała dwa teksty "W kropki zielone" Jana Twardowskiego oraz fragment utworu M. Musierowicz "Opium w rosole" i zdobyła jedyne wyróżnienie w konkursie oraz zaproszenie na koncert laureatów.
Serdecznie gratulujemy !

M.Pyszny

Wycieczka do ZOO

21 maja uczniowie edukacji wczesnoszkolnej odbyli wspaniałą lekcję przyrody. Podglądanie zwierząt egzotycznych w ich naturalnych środowiskach, to było to co zachwycało i wzbudzało wielkie emocje. Ogród zoologiczny w Opolu jest nowoczesnym ogrodem dostosowanym do potrzeb małych dzieci. W mini ZOO dzieci mogły przebywać wśród młodych zwierząt, obserwować je, dotykać i karmić. Na terenie ogrodu jest park linowy oraz wiele placów zabaw, gdzie uczniowie przyjemnie i miło, a przede wszystkim aktywnie wypoczywały.

uczniowie i wychowawcy edukacji wczesnoszkolnej

Śląskie zawody (fachy) i zainteresowania (bziki)

Korzystając z pięknej majowej pogody klasa Ic wybrała się na spotkanie z działkowcami na teren ogrodów działkowych w Czerwionce. Od wieków ogrody te uprawione są przez całe ślaskie rodziny. Tam spędzają każdą wolną chwilę oddając się uprawie roślin lub hodowli zwierząt, głównie gołębi. Podczas spaceru uczniowie obserwowali jak wyglądają wiosenne zagony, nazywały kwitnące okazy kwiatów i krzewów. Gościliśmy na działce państwa Barbary i Henryka Nikiel. Pan Henryk opowiedział o hodowli gołębi, królików i kur hodowlanych rasy Kochim Olbrzymi. Dzieci miały okazję nie tylko obejrzeć piękne okazy tych zwierząt, ale także je dotknąć, pogłaskać, przyjrzeć się z bliska. Cała wyprawa zakończyła się miłym poczęstunkiem i wesołą zabawą na działce państwa Urszuli i Piotra Las. Serdecznie dziękujemy za gościnność.

U. Krettek

Zaproszenie na festyn rodzinny
Komunikat Dyrektora szkoły

Szanowni rodzice, uprzejmie informuję, że zebrania rodziców zaplanowane na dzień 11 maja 2015r. zostają przeniesione na 18 maja 2015r. o godzinie 16.30.

Śląskie zawody (fachy) i zainteresowania (bziki)

Kolejnym gościem projektu edukacji wczesnoszkolnej był mieszkaniec Czerwionki pan Kazimierz Malik - pasjonat i wielbiciel kanarków. Z dużym zainteresowaniem opowiadał o życiu niezwykłych ptaków. Dowiedzieliśmy się, że kanarki zostały przywiezione do Europy przez Hiszpanów z Wysp Kanaryjskich. Z pierwotnej formy kanarka dokonując krzyżówek wyhodowano ponad 100 ras i barwnych odmian tych ptaków. Wiemy czym się odżywiają i słuchaliśmy ich śpiewu.
Ciekawostki o kanarkach:
- kanarki lubią kąpiele
- ulubionym pokarmem kanarków są ziarenka zwane "murzynkiem"
- hodowcy rocznie przeprowadzają od 2 do 3 lęgów
- jako ptak hodowlany kanarek żyje 6 do 7 lat, jako ptak pokojowy około 15 lat
- młode kanarki (samce) uczą się śpiewu od dorosłych ptaków.

uczniowie i wychowawcy edukacji wczesnoszkolnej

Konstytucja 3 Maja
Święto narodowe - Uchwalenie Konstytucji III Maja - uczciliśmy w poniedziałek akademią. Klasy: V a, V b i VI b przygotowały uroczysty program. Występom towarzyszył chór szkolny (w składzie IV a) pod batutą Anny Jędrzejak.

A. Lechowska

Rodzinny Turniej Koszykówki

29 kwietnia 2015r w naszej szkole odbył się Rodzinny Turniej Koszykówki o puchar Dyrektora ZS nr 3 w Czerwionce pani Małgorzaty Marciniak. Rozgrywki były zorganizowane w ramach ogólnopolskiego programu "WF z klasą", który jest realizowany w naszej szkole. Celem imprezy było aktywizowanie rodziców, promowanie sportu w społeczności lokalnej. Rodzice jako największe autorytety dla swoich dzieci, dając pozytywny przykład przyczyniają się do zachęcania dzieci do sportowego i zdrowego trybu życia oraz odpowiedniego -najlepiej aktywnego wykorzystania czasu wolnego. W turnieju udział wzięły rodziny uczniów szkoły podstawowej. Szczególnie podziękowania za zaangażowanie składamy rodzinie Martyny Pikulickiej, Tomka Kowalskiego, Sary Kasperskiej, Kingi Krajs, Dawida Budnego, Kacpra Birlickiego.
Zdjecia wykonała Kasia Gudzik klasa VIb.

Marzena Kempny-Ptaczek

Sukces Wojtka w konkursie MODE FAFLOKI
29 kwietnia po raz kolejny odbył się w SP 8 w Dębieńsku Wielkim gminny konkurs recytacji gwarowych Mode Fafloki. W tym roku motywem przewodnim konkursu była podróż, czyli po śląsku- "Kańs Jadymy" Wojtek Pluta -uczeń klasy IV a wspaniale zaprezentował swój tekst i zajął II miejsce w konkursie. Serdecznie gratulujemy znajomości naszej godki i talentu recytatorskiego!

M. Pyszny

Konkurs Językowy
W czwartek 19 marca br. odbył się konkurs promujący piękną mowę ojczystą, czyli Szkolny Konkurs Językowy. Laureaci:
I miejsce - Kinga Boruta, klasa IV b
II miejsce - Bartosz Paszenda, Paweł Śmietana - klasa VI b
III miejsce - Wiktoria Sobczak - VI b, Damian Leśnik - VI a, Adrian Jania - V b.
Gratuluję zwycięzcom!

A. Lechowska

Święto liczby Π

Dnia 16.03.2015r odbyło się kolejny raz w naszej szkole święto liczb Π. Związanych z nim jest wiele przeciekawych konkursów, wystaw, atrakcji. W tym roku zorganizowane zostały konkursy drużynowe. Każda klasa nominowała swoich najlepszych i najwybitniejszych matematyków, którzy mieli ją reprezentować. Każda drużyna miała za zadanie rozwiązać podane zadania, zagadki oraz rebusy matematyczne. Jak co roku zaprezentowana została również wystawa w sali matematycznej prac plastycznych- modeli liczby Π oraz wystawa starych podręczników z matematyki. Można też było zjeść pyszną pizzę, której sprzedażą zajęła się klasa IIa gimnazjum.
Oto wyniki:
KONKURS WIEDZY:
1 miejsce: VI b
2 miejsce: V a
3 miejsce: VI a

KONKURS NA GAZETKĘ:
1 miejsce: V b
2 miejsce: IV a
3 miejsce: VI a

KONKURS NA PLAKAT:
1 miejsce: V b, VI b
2 miejsce: VI a
3 miejsce: IV b

Gratulujemy wszystkim wygranym i życzymy dalszych sukcesów.!!!!

Klaudia Strzelczyk kl. IIIa, p. M. Gorzawski

Lekcja pierwszej pomocy
Jak udzielić pierwszej pomocy? Nasze dzieci to wiedzą! Kilka dni temu uczniowie klas I-IV uczestniczyli w pokazie ratowania poszkodowanego. Prelekcję i pokaz przeprowadził ratownik medyczny - pan Łukasz Standowicz - tata jednej z uczennic klasy II. Po szkoleniu teoretycznym, pod okiem profesjonalisty, dzieci mogły same się sprawdzić w udzielaniu pierwszej pomocy. Potem wszyscy mogli zobaczyć, jak wygląda karetka pogotowia od środka.

A. Lechowska

Ogólnopolski konkurs na opowiadanie STORY CUBES

Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie polegającym na napisaniu opowiadania zainspirowanego kostkami Story Cubes. Klasę IVa SP 5 reprezentowali: Wojtek Pluta i Weronika Uszczyk, klasę I a gimnazjum -Martyna Żółkiewicz, klasę II a -Michał Frycz, klasę III a -Klaudia Strzelczyk. Opowiadanie mogło poruszać dowolny temat, jury oceniając teksty, uwzględniało następujące elementy:

 • treść merytoryczna, fabuła i pomysł na opowiadanie,
 • innowacyjność wykorzystania obrazków,
 • zgodności struktury tekstu z wymogami gatunkowymi określonej formy wypowiedzi,
 • poprawność kompozycyjna, uporządkowany układ treści, spójność tekstu,
 • dobór słownictwa, poprawność leksykalna i frazeologiczna, poprawność gramatyczna,
 • poprawność ortograficzna i interpunkcyjna,
 • przestrzeganie limitu znaków.
Opowiadania uczniów biorących udział w konkursie reprezentowały bardzo wysoki poziom i sędziom było niezwykle trudno wybrać zwycięzców. Teksty finalnie były oceniane pod kątem fabuły, pomysłowości twórcy i ciekawego podejścia do tematu. Decyzją jury wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim za opowiadanie "Przygoda Leny" uzyskała Martyna Żółkiewicz z klasy I a gimnazjum. Serdecznie gratulujemy, wkrótce do szkoły przesłane zostaną dyplomy i upominki.

M. Pyszny

Mistrzowie SP5!!!

Drużyna pływacka naszej szkoły najlepsza w Mistrzostwach Dzieci i Młodzieży Gminy i Miasta Czerwionka -Leszczyny w Pływaniu Drużynowym!
Zawody odbyły się 17 kwietnia 2015r na pływalni krytej MOSiR. Wzięło w nich udział 11 szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Uczniowie rywalizowali na dystansie 25 metrów w stylu dowolnym, grzbietowym i klasycznym, z podziałem na klasy - IV, V, VI, osobno dziewczynki i chłopcy. Oprócz klasyfikacji medalowej indywidualnej, każdy pływak zdobył punkty dla szkoły. Dzięki umiejętnościom, szybkości i waleczności naszych zawodników w końcowej klasyfikacji w pływaniu drużynowym zdobyliśmy 156 pkt i I MIEJSCE.
GRATULACJE!!!!! GRATULACJE!!!!! GRATULACJE!!!!! GRATULACJE!!!!!
Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły aby aktywnie uczestniczyli w nauce pływania a tych, którzy umieją już pływać aby doskonalili swoje umiejętności.
Oto nasza "złota" reprezentacja!
DZIEWCZYNY
Grupa wiekowaStyl dowolnyStyl grzbietowyStyl klasyczny
kl. IVK. Michalska IIIaJ. Kosińska IIIaH. Gocyk IVa
kl. VZ. Marszałek IcW. Błażyca VbK. Boruta IVb
kl. VIW. Kubina VIaK. Krajs VIbM. Marek VIb

CHŁOPCY
Grupa wiekowaStyl dowolnyStyl grzbietowyStyl klasyczny
kl. IVK. Birlicki IVaM. Pokusiński IIIaT. Kowalski Ib
kl. VI. Buchta VaW. Tokarz VaM. Marszałek IVa
kl. VIR. Surma VIbR. Grzanowski VIbA. Kohut VIa

M. Kempny-Ptaczek

Sprawdzian szóstoklasistów
To był wielki dzień dla Szóstoklasistów!
Wielki sprawdzian, czyli sprawdzian kompetencji. Mimo specyficznej daty (prima aprilis), żarty nie imały się tego dnia naszych uczniów.
1 kwietnia 59 osób stawiło się w pełnej gali i z pełną powagą, by napisać swój pierwszy egzamin. Łatwo nie było, ale liczymy na to, że nasi uczniowie poradzili sobie z testem z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Na wyniki trzeba poczekać do końca maja. Życzymy wszystkim powodzenia".

A. Lechowska

W kąciku przyrodniczym najmłodszych
Na początku marca w kącikach przyrodniczych pierwszaków pojawiły się doniczki z ziarenkami rzeżuchy. Doniczki oznaczono specjalnymi naklejkami.Każdego dnia dyżurni opiekowali się roślinami a wszyscy obserwowali zachodzące zmiany. Po dwóch tygodniach porównaliśmy rośliny w poszczególnych doniczkach. Wiemy, że niezbędne do życia roślin jest słońce, woda i odpowiednia ziemia.

PierwszakiFinaliści.....
W dniach od 8-16 grudnia 2014r. uczniowie klas drugich wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie Stypendialnym "Stypendiada Wczesnoszkolna dla uczniów klas 2". W tegorocznej innowacyjnej edycji 30 uczniów zmagało się w następujących konkursach:
 1. Ogólnopolski konkurs czytelniczy "Abecadło"
 2. Ogólnopolski konkurs matematyczny "Plusik"
 3. Ogólnopolski konkurs ortograficzny "Ortografek"
 4. Ogólnopolski konkurs plastyczny "Plastuś".
Konkursy przeprowadziły: p.T.Kieś i p.B.Macha-Adamczyk. Uczniowie uzyskali dobre wyniki, niewiele brakowało do uzyskania czołowych miejsc. Tytuł finalisty "Orła plastycznego" i medale otrzymały:
Wiktoria Mikosz - kl. IIa op. B. Macha-Adamczyk
Anna Piścio - kl. IIb op. U. Strzelczyk
Tytuł finalisty "Orła czytelniczego" i medal otrzymał:
Kacper Niemyjski - kl. IIa

Gratulujemy uzyskanego wyniku i życzymy dalszych sukcesów w klasie trzeciej.

Szkolny koordynator: U.Strzelczyk

Komunikat Dyrektora szkoły

Szanowni rodzice, przypominam, że 1 kwietnia 2015r. jest dniem organizacji sprawdzianu po klasie szóstej, dlatego jest to dzień wolny od zajęć dydakycznych dla uczniów klas I-V.

Przerwa świąteczna trwa od 2 do 7 kwietnia 2015r.

Wszystkim życzymy zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych.

Zielono mi
20 marca witaliśmy w naszej szkole wiosnę. W zielonych koszulkach przygotowaliśmy zielone kanapki. Była sałata, ogórek, szczypior i inne zdrowe warzywa. Pogoda dopisała, więc wyszliśmy szukać nowej pory roku na podwórko.

zespół nauczania wczesnoszkolnego

"...Cieplejszy wieje wiatr"
Jak zawsze długo kazała na siebie czekać. Wiosna! :o)
Ale w końcu przyszła. Wybiegliśmy jej na przywitanie. Przygotowywaliśmy się do spotkania cały tydzień. W piątek oficjalnie wygoniliśmy zimę, a powitaliśmy wesoło i kolorowo - wiosnę. W szkole odbyły się z tej okazji konkursy. Na lekcjach wychowawczych klasy tworzyły marzanny, które zostały zaprezentowane podczas piątkowego apelu. Uczniowie przygotowali także smaczne, apetyczne i zdrowe kanapki, które oceniły panie kucharki. W wiosennym jury zasiadły także: pani Urszula Krettek, pani Justyna Rybok i uczennica gimnazjum - Emilka Gosiewska.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

*Wszystkie zebrane punkty zostaną wliczone do szkolnej rywalizacji Ligi Klas.
**Dziękujemy za przygotowanie spotkania pani Marzenie Kempny-Ptaczek oraz klasie V b.

A. Lechowska

Spacerkiem po okolicy- osiedle familoków w Czerwionce
Uczennice klasy VIb odebrały dyplomy i nagrody za udział w regionalnym konkursie: "Jak Oskar". Fotoreportaż W. Standowicz "Spacerkiem po okolicy - osiedle familoków w Czerwionce" zajął II miejsce. Gratulujemy! Wystawę pokonkursową można oglądać całą wiosnę w Bibliotece Pedagogicznej w Rybniku, a latem w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rybniku
Mistrz ortografii

"Błąd w mowie i piśmie to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę."
Janusz Korczak

5 marca 2015r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas II-III Szkół Podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło 19 uczestników. Tekst dyktanda przygotowała i opracowała U.Strzelczyk.
Laureaci konkursu:
I miejsce -Martyna Gajek SP 8 - op. I. Kaczmarczyk
II miejsce -Amanda Ślęzak ZS nr 2 -op. E. Grajner
III miejsce -Julia Piasecka SP nr 3 - op. C. Czarnecka
Nagrody i upominki wręczyli uczniom: W. Janiszewski -Burmistrz Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny, dr I. Flajszok - Naczelnik Wydziału Edukacji w Czerwionce-Leszczynach oraz dyr ZS nr 3 M. Marciniak.
Podczas oczekiwania na wyniki uczniowie oglądali inscenizację pt.: "Zachęcamy do czytania" przygotowaną przez p. M. Pyszny. Skorzystali z przygotowanego poczęstunku.
W epoce komputerów i drukarek, które rozleniwiają rękę i zniechęcają do podejmowania trudu starannego pisania ręcznego, szczególne podziękowania należą się wszystkim uczestnikom konkursu za wręcz kaligraficzne pismo, które nie tylko znacznie usprawniło pracę jury, ale było powodem ich zachwytu. M.Wołczyk autorka "Poradnika ładnego pisania", pisze: "Młodzi ludzie, którzy od najmłodszych lat posiądą umiejętność starannego odręcznego pisania, potrafią swobodniej i sprawniej wyrazić swoje myśli w mowie i piśmie, są bardziej kreatywni i osiągają lepsze wyniki w nauce". Życzymy wszystkim uczestnikom konkursu dalszych sukcesów w doskonaleniu pisowni oraz popularyzowaniu kultury słowa..

U. Strzelczyk

Pierwszoklasiści są już czytelnikami biblioteki szkolnej

11 marca odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klas I w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Najpierw bajkowi bohaterowie, w których wcielili się uczniowie klasy IVa pod kierunkiem p. M. Pyszny, przedstawili jak właściwie korzystać z biblioteki. Następnie wszyscy otrzymali Listy do Rodziców oraz ulotki informujące o korzyściach płynących z czytania. W końcu każdy mógł samodzielnie wybrać i wypożyczyć swoją pierwszą książkę. ZACHĘCAMY DO CZYTANIA.

B. Jankowska

Podsumowanie akcji "Grzeczny Uczeń"

Oto wyróżnieni uczniowie Naszej Szkoły, którzy wykazali się wzorową postawą podczas przerw obiadowych w miesiącach styczniu i lutym. Przypominamy, że Szkolna Akcja "Grzeczny Uczeń" dla uczniów spożywajacych obiady w szkole trwa nadal. Warto pokazać innym, że jest się kulturalnym i zna się zasady dobrego wychowania a przy okazji każdego miesiąca mieć szansę otrzymania pięknego upominku za prezentowanie takiej postawy!

D. Machulec

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - etap powiatowy

5 marca w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, III miejsce zajęła w nich uczennica naszej szkoły z klasy IV a - Sabina Grajner,która przygotowała i zaprezentowała teksty: wiersz "Kwoka" oraz fragment powieści " Spotkanie nad morzem". Przekazujemy serdeczne gratulacje młodej recytatorce!

M. Pyszny

Komunikat Dyrektora szkoły

Szanowni rodzice,
rekrutacja na rok szkolny 2015/2016 do publicznych szkół podstawowych i publicznych gimnazjów rozpocznie się 2 marca 2015r.

Wszystkie informacje oraz wnioski i zgłoszenia można znaleźć w panelu "Rodzice - Rekrutacja do klasy pierwszej".

Komunikat Dyrektora szkoły

1. Uprzejmie informuję, że w dniach 2,3,4 marca 2015r. uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych organizowanych przez parafię pw. Najświetszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce. Zbiórka klas przed szkołą o godzinie 10.40. W tych dniach nie ma zajęć dydaktycznych, stołówka pracuje normalnie.

2. W związku z rekolekcjami dni otwarte zaplanowane na dnia 2 marca zostaną przeniesione na dzień 9 marca 2015r. w godzinach od 16.00 do 17.00.

Szkolny konkurs recytatorski klas IV

18 lutego br. odbyły się szkolne przesłuchania do Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Najlepszą recytatorką okazała się Sabina Grajner przedstawiając wiersz Jana Brzechwy "Kwoka". Uczennica będzie reprezentowała nasza szkołę podczas ww. konkursu w Starej Piwnicy już w marcu.
Wyróżnienia otrzymali: Natalia Mikołajczyk (J. Brzechwa "Na straganie"), Wojciech Pluta (J. Brzechwa "Baran"), Miłosz Marszałek ( J. Tuwim "Dwa wiatry").
Wszyscy recytatorzy wezmą udział w profesjonalnych warsztatach recytacji zorganizowanych przez MOK w Czerwionce. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy uczniom klasy IVa oraz opiekunce - M. Pyszny.

Jurorzy: B. Jankowska, A. Lechowska, M. Pyszny

"Czytanie może być modne"

Nasza szkoła otrzymała podziękowanie w formie dyplomu z odręcznym podpisem Pani Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik Rostkowskiej za realizację filmu i udział w konkursie "Książki naszych marzeń" Cieszymy się bardzo, że zostaliśmy zauważeni. W związku z tym przypominamy link do filmu "Czytanie może być modne" nakręconego przez naszych uczniów i nauczycieli www.youtube.com

Szkolny balik karnawałowy dla maluchów

W piątek przed feriami uczniowie edukacji wczesnoszkolnej bawili się na szkolnym balu karnawałowym. Wśród przebierańców były księżniczki, wróżki, damy ,motylki, elfy. Chłopcy prezentowali się jako policjanci i super bohaterowie. Podczas zabaw i tańców nikt się nie nudził. Podobały się i sprawdziły stare, dobre utwory "Kaczuszki" oraz "Makarena".

uczniowie edukacji wczesnoszkolnej z wychowawcami

Jak Oskar...

Zakończył się ROK Oskara Kolberga jednego z pierwszych i niewątpliwie najbardziej zasłużonych badaczy kultury ludowej w Polsce.
Od X 2014r. do I 2015r. uczennice klasy VIb brały udział w projekcie "JAK OSKAR..." realizowanym na potrzeby konkursu ogłoszonego dla młodzieży Rybnika i okolic przez Zespół Szkół Urszulańskich i Muzeum w Rybniku. Konkurs na fotoreportaż z okazji Roku Oskara Kolberga - najbardziej zasłużonego badacza kultury ludowej w Polsce - zachęcał młodzież do szukania w swoim środowisku nadal żywych elementów kultury ludowej oraz do dokumentowania ich.
W ramach projektu powstały dwa fotoreportaże:
"Jak Oskar... Spacerkiem po okolicy osiedle familoków w Czerwionce" oraz "Jak Oskar... W kuchni śląskiej, czyli pozostałości kultury ludowej we współczesnych realiach".
Teraz czekamy na rozstrzygnięcie konkursu oraz wystawę.

B. Jankowska

Konkurs "Szkoła Moimi Oczami"

Konkurs przeznaczony jest dla Wszystkich Uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum.

Regulamin konkursu:
1.format pracy - A4 czyli mała kartka z bloku rysunkowego,
2.technika wykonania pracy - dowolna czyli możecie rysować kredkami, malować farbami, tworzyć z kolorowych papierów, bibuły, tektury,drobnych elementów ozdobnych itp. Praca może być rysunkiem, pracą malarską, wyklejanką, kolażem ( połączeniem różnych materiałów), wydzieranką, wydrapywanką, mozaiką ( np.: papierową, koralikową itp.)
Proszę aby praca była płaska - to znaczy aby nie zawierała odstających, wypukłych elementów. Prace wykonane indywidualnie w domu należy przekazać do wychowawcy świetlicy szkolnej. Zapraszam do wspólnego tworzenia prac na podany temat podczas świetlicowego koła plastycznego w każdy poniedziałek od 13:30 do 15:30. Autorzy prac oddają je do wychowawcy świetlicy szkolnej do końca lutego 2015roku. Najpiękniejsze prace zostaną nagrodzone sympatycznymi upominkami i opublikowane w folderze, który zostanie wydany z okazji stulecia Naszej Szkoły.
Organizatorem Konkursu jest Świetlica SZkolna.

Zachęcam Was wszystkich do udziału w omówionym wyżej konkursie - spróbujcie stworzyć coś ciekawego, coś "po swojemu" na temat Naszej Szkoły. Starajcie się wyrazić w pracy to, co lubicie w Szkole najbardziej, za co Ją cenicie, co dzięki Niej osiągacie, odkrywacie, jaki obraz przychodzi Wam na myśl podczas stwierdzenia: "Szkoła w Moich Oczach"...co wtedy macie na myśli i jaki Jej obraz pozostanie Wam najprawdopodobniej na wiele lat w pamięci. Spróbujcie wykonać prace już podczas ferii - to przecież także sympatyczny sposob spędzenia czasu wolnego - w przerwie od korzystania z uroków zimy - jazdy na nartach, sankach, zimowych spacerów - miło jest usiąść w ciszy i stworzyć coś swojego autorstwa na tak ważny temat! Wyjątkowe nagrody czekają a czasu tak naprawdę nie mamy wiele! Pozdrawiam serdecznie Wszystkich Uczniów!

wychowawca świetlicy szkolnej

Konkurs szkolny "Co wiemy na temat filmu "Hobbit. Bitwa Pięciu Armii?"

Po obejrzeniu ostatniej już części filmu P. Jacksona zrealizowanej na podstawie książki J. R. R. Tolkiena wśród uczniów klas IV przeprowadzono szkolny konkurs "Co wiemy na temat filmu " Hobbit. Bitwa Pięciu Armii?".
Wyniki przedstawiają się następująco:
I msc. Miłosz Marszałek
II msc. Magda Myszkowska
III msc. Hanna Gocyk i Michał Paszenda
wyróżnienia: Weronika Uszczyk, Wojtek Pluta, Wiktoria Badura, Sebastian Rogala, Bartek Stachura.

Gratulujemy wiedzy, zachęcamy do czytania. Nagrody otrzymacie po feriach.

M.Pyszny

Ferie zimowe

Nadeszły upragione ferie zimowe. Dopisała nam też pogoda. Śniegu pod dostatkiem, więc zabaw i uciech na śniegu i lodzie nie powinno zabraknąć.
Życzymy Wam dobrego wypoczynku i niezapomnianych wrażeń.
Pamiętajcie o zachowaniu bezpieczeństwa!

List Rzecznika Praw Dziecka skierowany do dzieci i młodzieży z okazji ferii zimowych. www.brpd.gov.pl

Finał akcji "Góra grosza"

Góra Grosza jest lekcją empatii, zrozumienia, tolerancji oraz pokazuje, że choć jeden grosz nic nie może zmienić, to uzbierana Góra Grosza może przyczynić się do powstania wielu inicjatyw na rzecz dzieci. A najcenniejsze jest to, że to dzieci pomagają dzieciom, że to same dzieci mają wpływ na poprawę sytuacji swoich rówieśników.

Góra Grosza, organizowana już po raz piętnasty, jest jedną z największych akcji społecznych w Polsce. Tradycyjnie patronat nad akcją objęła Minister Edukacji Narodowej, Pani Joanna Kluzik Rostkowska.

W naszj szkole wspólnie zebraliśmy 24 kg grosików, co dało 252 zł 20 gr.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZYŁĄCZYLI SIĘ DO AKCJI!

M. Kempny- Ptaczek, A. Lechowska

Klasa IV a przygotowuje realizację II zadania w ogólnopolskim projekcie
GWO "Między nami czytelnikami"

Książki są cierpliwe- muszą takie być, skoro zdarza im się czekać w bibliotece na czytelnika przez wiele lat. Zdarzyło się kiedyś komus wypożyczyć książkę wydaną w latach 50, która miała jeszcze nierozcięte kartki. Czekała więc na pierwszego czytelnika ponad 50 lat. To dopiero cierpliwość!
Ale nie należy jej nadwyrężać. Pamiętajcie, książki należy szanować!
Zachęcamy szkolną brać do częstego odwiedzania szkolnej biblioteki.
Przygotowujemy inscenizację dla klas młodszych, prezentujemy zdjęcia z prób, premiera dla klas I - III po feriach, zapraszamy!

IVa wraz z nauczycielem języka polskiego

Wieczór kolęd i pastorałek

Dziś do Betlejem trzeba nocą iść
Bo narodzenia czas wypełnił dni
Tam gdzie stajenka razem z bydlątkami
leży dzieciąteczko i na sianku śpi...

Tradycją naszej szkoły stały się coroczne prezentacje talentów naszych uczniów w trakcie styczniowych spotkań z rodzicami. Wspaniałe "Misyjne Jasełka" przygotowała klasa IIIa pod kierunkiem pani J. Pluty i T. Kieś. Klasa IIb grała na dzwonkach kolędę "Lulajże Jezuniu", klasa IVa na fletach "Gdy się Chrystus rodzi", a najmłodsze klasy zaśpiewały pastorałkę "Pastuszek bosy". Całe spotkanie oprawiła pięknymi kolędami pani A. Jedrzejak, wraz z chórem "Skowronki". Miłym akcentem był słodki poczęstunek przygotowany Radę Rodziców naszej szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć >>

Koniec półrocza

W czwartek po konferencji klasyfikacyjnej 15 stycznia 2015 oficjalnie podsumowaliśmy I semestr bieżącego roku szkolnego. Na apelu pani dyrektor wręczyła wyróżnionym uczniom tarcze wzorowego ucznia oraz dyplomy za bardzo dobre wyniki w nauce. Uczniów odznaczających się wzorową frekwencją także uhonorowano dyplomami.

Galeria zdjęć >>>

Komunikat Dyrektora szkoły

Zapraszamy serdecznie wszystkich rodziców 19 stycznia 2015r. (poniedziałek) o godzinie 16.30 na "Wieczór kolęd" - imprezę środowiskową podsumowującą osiągnięcia uczniów ZS 3. Później odbędą się spotkania w klasach z wychowawcami.

"Z ortografią na co dzień"

Gratulujemy uczennicom SP, które zakwalifikowały się do II etapu konkursu "Z ortografią na co dzień": Natalia Gmyrek oraz Sabina Grajner. II etap odbędzie się 14 stycznia 2015 r.- będzie to dyktando. Materiały do pobrania i nauki są dostępne na stronie www.poprawnapolszczyzna.pl.

Witamy Nowy Rok

Stary rok odchodzi, a nowy przychodzi.
Typowa kolej rzeczy.
Jaki będzie ten nowy rok 2015?
Co będziemy wspominać w ostatnim dniu nadchodzącego roku?
Mam nadzieję, że same dobre chwile i wspaniałe wydarzenia.
Życzę Wam drodzy nauczyciele i uczniowie SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU.

Szkolne Jasełka

W piątek, 19 grudnia, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia bożonarodzeniowa, w czasie której uczniowie klasy III a przedstawili "Jasełka". Tym razem były to "Jasełka misyjne". Do małego Jezusa, którym opiekowała Maryja wraz z Józefem, przyszli tradycyjnie pasterze i królowie. Oprócz nich Dzieciątku pokłoniły się dzieci z różnych stron świata. Byli Murzyni, Azjaci, mieszkańcy Oceanii oraz Indianie ubrani w charakterystyczne, piękne stroje. Występy dzieci upiększył szkolny chór oraz Klaudyna i Weronika, które zagrały kolędy na wiolonczeli i pianinie.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć >>

Galeria zdjęć- jasełka 2013 >>

J. Pluta, T. Kieś

Pomagamy zwierzętom ze schroniska w Rybniku

"Dopóki sen wieczny
Nie zamknie nam powiek
Będziemy przyjaciółmi
Ja- pies
Ja- kot
I Ty- człowiek".

Podobnie jak od wielu lat prowadziliśmy w naszej szkole akcję pomocy zwierzętom. Zebrane makarony, kasze, ryż, suchą karmę oraz koce i ręczniki, a nawet miski przekazaliśmy do schroniska w Rybniku.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli bezdomnym zwierzętom.

Organizatorzy: J.Drabczyk, D.Machulec

Konkurs śląskich recytacji i śpiewów

W ramach projektu Żywot Ślązoka poczciwego w ostatnim tygodniu zorganizowano dwa konkursy dla uczniów ZS 3- konkurs recytacji i śpiewu śląskiego oraz śląski master chef.
W pierwszym konkursie wzięli udział uczniowie SP 5 i G 4 od klasy I do III. Laureatami recytacji w kategorii szkoły podstawowej za udane śląskie fraszolki i wiersze zostali: Tomek Kowalski z klasy I b i Wojtek Pluta z klasy IV a oraz Hania Jania z klasy III A, Mularczyk Nikola ( I b), Sabina Grajner( IV a), Fabian Jaskulski ( III a). Gratulujemy.

Organizatorzy konkursu

Akcja "Grzeczny Uczeń"

W dniu 8 grudnia odbył się w Naszej Szkole apel podsumowujący Akcję "Grzeczny Uczeń", która została przeprowadzona w miesiącu listopadzie podczas przerw obiadowych. Spośród uczniów naszej szkoły jedzących obiady, wyłoniliśmy i nagrodziliśmy świątecznymi upominkami 14 osób! Myślę, że nie trzeba przypominać jaką postawę powinien prezentować Kulturalny Uczeń w szkolnej stołówce, każdy Uczeń powinien to już doskonale wiedzieć i o tym pamiętać.Wielu spośród jedzących obiady w szkole pamięta o dobrych manierach na co dzień a to - cieszy, dobrze o Was świadczy, jest świetnym przykładem dla innych i przy okazji stwarza szansę na zdobycie sympatycznego upominku w kolejnym miesiacu!

Starajmy się więc być kulturalni każdego dnia, to piękna postawa, naprawdę warto!

Śląskie zawody(fachy) i zainteresowania(bziki).
Spotkanie z akordeonem.

3 grudnia uczniowie edukacji wczesnoszkolnej spotkali się z panią Agnieszką Wundersse oraz z Janem Gaimem. Obydwoje pasjonują się muzyką i grają na akordeonie. Przedstawili historię tego instrumentu, jego budowę. Opowiedzieli,kto namówił ich do gry na instrumencie, ile lat grają. Wysłuchaliśmy kilka utworów, wspólnie zaśpiewaliśmy Poszła Karolinka, Karliku,Karliku. Dużą niespodziankę i zdumienie kolegów i koleżanek sprawił uczeń klasy 1a Bartek Wundersse ,który "zaraził"się akordeonem od swojej mamy. Gra od niedawna i był to jego pierwszy występ przed tak dużą publicznością. Gratulujemy Ci Bartku a gościom dziękujemy za ciekawa lekcje.

Uczniowie i wychowawcy edukacji wczesnoszkolnej

Mikołajkowy Turniej Koszykówki

Tuż przed Dniem Świetego Mikołaja, jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Czerwionce -Leszczynach rozegrali Mikołajkowy Turniej Koszykówki. Walka była zacięta ale zgodna z zasadami fair play. Końcowe wyniki przedstawiały się następująco:

DZIEWCZĘTACHŁOPCY
KLASY IVKLASY IV
IV a - I miejsce IV a - I miejsce
IV b - II miejsce IV b - II miejsce
KLASY V KLASY V
V b - I miejsce V a - I miejsce
V a - II miejsce V b - II miejsce
KLASY VI KLASY VI
VI b - I miejsceVI b - I miejsce
VI a - II miejsce VI a - II miejsce

BRAWO!!! WSZYSCY GRALIŚCIE BARDZO DOBRZE!!!

Święty Mikołaj odwiedził naszą Piątkę

"Idzie dobry święty,
Uśmiecha się w koło,
Grzecznym dzieciom biją
serduszka wesoło.
Niesie w dużym worku
Słodyczy bez liku,
Pełno dzisiaj wszędzie
Radości i krzyku".

Oj, działo się dzisiaj, działo! Było baaardzo dużo emocji. Przybył do nas św. Mikołaj wraz ze świtą aniołków i diabłem i przyniósł prezenty. Maluchy zaprezentowały swe artystyczne umiejętności, a starszaki musiały dać popis sportowy. Lecz wszyscy, nawet ci mniej grzeczni, otrzymali od Świętego słodki upominek. Naszym odwiedzającym spodobała się gościna i obiecali, że przybędą tu za rok... Galeria zdjęć >>>

SU

Super lekcja!

W listopadzie tuż, tuż przed Dniem Górnika uczniowie klas drugich zwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. W Multimedialnym Muzeum Górnictwa zobaczyli ciekawy film o pracy górników na Śląsku i Gwarkach wydobywających galenę w Kopalni Srebra w XIX wieku. W szklanych gablotach zobaczyli dawne narzędzia, ubrania i miniatury maszyn. Wędrowali chodnikami o różnej wysokości i rodzajach obudowy 40 m pod ziemią. Cała trasa liczyła 1740 m, z czego łodziami, chodnikiem wodnym przepłynęli 280 m. Płynąc przyglądali się wiszącym niczym nitki makaronowe stalagmitom, wypatrywali też nietoperzy. Zziębnięci, nieco zmęczeni, ale zadowoleni szli wytrwale w coraz to mroczniejszy i niższy chodnik. Nagle ku ich zdziwieniu zobaczyli Skarbnika-legendarnego ducha kopalni. Całą postać rozświetlał tylko maleńki kaganek. Skarbnik opowiadał jak to dawno temu uratował życie ówczesnych Gwarków w tej właśnie komorze. Nieco podekscytowani uczniowie ruszyli z panią przewodnik dalej. Po drodze zobaczyli jeszcze figurkę Św. Barbary ? patronki górników oraz źródełko z krystalicznie czystą wodą. Ciekawscy zanurzyli dłonie w wodzie, aby powrócic w to miejsce jeszcze raz. Kończąc trasę doszli do podszybia szybu ?Anioł?, skąd klatką szybową wyjechali na powierzchnię. Głodni udali się na poczęstunek do muzealnej restauracji. Na stoiskach z pamiątkami zakupili wiele ciekawych minerałów. Dodatkową atrakcją było zwiedzenie Skansenu Maszyn Parowych. Ta wycieczka to była super lekcja pełna ekscytujacych wrażeń, uczniowie wzbogacili wiadomości, a co najważniejsze nabrali szacunku do ciężkiej pracy górników.

U. Strzelczyk

Próbny sprawdzian szóstoklasistów

Jesteśmy już po pierwszym próbnym Sprawdzianie, który przygotowało dla nas Wydawnictwo Nowa Era. Przećwiczyliśmy wszystkie niezbędne procedury. 17 grudnia czeka nas kolejna próba, tym razem z OKE, które przeprowadzi też właściwy Sprawdzian w kwietniu. Zachęcamy szóstoklasistów, aby jeszcze raz zajrzeli do przygotowanych dla nich materiałów w zakładce "Uczniowie" a z wątpliwościami zwracali się do nauczycieli.

Komunikat Dyrektora szkoły

Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Czerwionce-Leszczynach prosi o zapoznanie się z informacją dotyczącą zwrotu kosztów przejazdu ucznia do szkoły/ przedszkola. Szczegółowe informacje zostały wywieszone na drzwiach szkoły oraz na stronie: www.bip.czerwionka-leszczyny.pl

"Książki naszych marzeń"

Lista książek pod tym właśnie tytułem sporządzona została na podstawie wyboru dokonanego przez uczniów klas IV -VI SP 5 i klas I-III G 4 jako jedno z zadań w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Być może uda nam się uzyskać wszystkie wymarzone książki, jeśli nasz film "Czytanie może być modne" przekona do tego Komisję Konkursową MEN. Sprawdź, czy przekonuje on Ciebie, przecież w naszej szkole czytanie jest modne nie od dziś. Pamiętamy ubiegłoroczny projekt "Moda na czytanie" którego podsumowanie możemy oglądać na stronie CEO www.ceo.org.pl/pl/poczytaj

A oto link do filmu "Czytanie może być modne" nakręconego przez uczniów i nauczycieli na konkurs MEN "Książki naszych marzeń" www.youtube.com

Nasza szkoła jest najlepsza!

Nasza szkoła jest jedną z najlepszych szkół w Polsce. Właśnie weszliśmy w poczet 50. szkół "Odkrywców talentów". To wielkie wyróżnienie. Otrzymaliśmy także miano "Wiarygodnej Szkoły", gdyż wyniki osatniego sprawdzianu kompetencji klas 6. są zachwycające. Już od dawna wiemy, że mamy świetnych uczniów i mamy powody do dumy. Wie o tym także burmistrz Czerwionki-Leszczyn - Wiesław Janiszewski. Osobiście przyszedł pogratulować naszym uczniom doskonałych wyników w nauce oraz talentów, które promuje i rozwija nasza szkoła. To niezwykłe spotkanie odbyło się 24 listopada. Pan burmistrz w towarzystwie pani naczelnik Wydziału Edukacji - Iwony Flajszok oraz pani rzecznik - Hanny Pióreckiej-Nowak spotkali się z uczniami i gronem pedagogicznym. Na spotkaniu przedstawiciele klas wypowiedzieli się, dlaczego są dumni z naszej szkoły. Wiele ciepłych słów padło także z ust pana burmistrza.
Spotkanie uświetnił chór pod kierunkiem Anny Jędrzejak, uczniowie klasy II b (wych. Urszula Strzelczyk) śląskim śpiewaniem oraz gimnazjalistki z koła fizycznego prezentując ciekawe doświadczenia. W krótkim występie zobaczyliśmy gimnazjalistów w kl. II, którzy wystawili fragmenty twórczości A. Fredry (pod kierunkiem Małgorzaty Pyszny).
Za to miłe spotkanie serdecznie dziękujemy Gościom, paniom dyrektor oraz organizatorom.

A. Lechowska

ZS3 na antenie TVT kliknij >>>

Święta w Mojej Rodzinie - konkurs szkolnej świetlicy

Zapraszam Wszystkich Uczniów Szkoły Podstawowej do udziału w konkursie Świątecznym! Organizatorem konkursu jest Świetlica Szkoły Podstawowej. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I - VI . Prace oceniane będą w 2 kategoriach:
I kategoria: klasy:I - III
II kategoria:klasy IV - VI
Termin: prace oddajemy do świetlicy szkolnej w godzinach od 6:45 do 15:30,
do dnia 19 grudnia 2014 roku.Regulamin konkursu - tutaj>>>

D. Machulec

IV a dołączyła do II edycji ogólnopolskiego projektu
GWO - Między nami czytelnikami.

Za nami zadanie numer 1

Wykorzystując znany Wam opis literacki, przygotujcie przepis kulinarny, a następnie przyrządźcie danie (jedno lub kilka). Efekty swojej pracy sfotografujcie.

Po przeczytaniu w podręczniku do klasy IV Legendy o toruńskich piernikach, postanowiliśmy zgłębić ten słodki temat. Znaleźliśmy opisy dotyczące pieczenia pierników w książkach : "Dzieci z Bullerbyn", "Musierowcz na Gwiazdkę", "O toruńskich Katarzynkach". Zaczęliśmy szperać w książkach kucharskich, pytać o domowe przepisy na świąteczne pierniczki swe mamy, babcie, siostry . Natychmiast ten naszła nas ochota na pieczenie pierniczków, a ponieważ zbliża się adwent, potem mikołajki i gwiazdka - to pora na pieczenie jest doskonała. Oczywiście choć ciasteczka piekliśmy w domu, to w szkole częstowaliśmy się wzajemnie, pierwsze ciasta przynieśli Jakub i Miłosz, potem Sabinka i nasza pani z polskiego . Do swego pierwszego zadania w projekcie GWO podeszliśmy profesjonalnie- stworzyliśmy prace plastyczne ukazujące nasze piernikowe wypieki, by pięknie i fachowo wyglądać na zdjęciach, razem z panią z techniki zrobiliśmy sobie czapki kucharskie. Zanalizowaliśmy też wiersze : "Przepis na dobry wiersz", "Przepis na zupę poziomkową" i następnie sami zabraliśmy się do pracy literackiej. Stworzyliśmy przepisy na pierniczki i udane święta.

Wiersz Daniela : Weź mąkę i jajeczka, do tego wlej trochę mleczka, dodaj 100 g masła roztopionego ( lekko przestudzonego), potem 2 łyżki miodu akacjowego. Wymieszaj to razem z przyprawą do piernika i włóż na parę chwil do piekarnika. Po wyjęciu z pieca polewą polewamy i cukierkami pięknie ozdabiamy. A na koniec nie zostaje nic innego, jak życzyć wszystkim - smacznego.

M. Pyszny

Międzynarodowy Dzień Życzliwości - Dzień Misia

W piątek (21 listopada) cała społeczność uczniowska naszego Zespołu wraz z nauczycielami, paniami dyrektor i sekretarkami stworzyła niezwykły krąg. Krąg - symbol dobra i życzliwości wobec innych. Uwieńczeniem akcji było uściśnięcie dłoni w tzw. Iskierkę. Kilka dni wcześniej każda klasa IV-VI wybrała swego Króla i Królową Życzliwości. Wybrańcy dostali kuponik na zakup słodkiej nagrody w sklepiku szkolnym. Natomiast "maluchy" świętowały urodziny misia. Każdy uczeń przyniósł do szkoły swojego pluszowego, ukochanego misia. Były zabawy, tańce i zawody zręcznościowe. Zobacz galerię zdjęć >>>

Śląskie zawody( fachy) i zainteresowania (bziki).
Niezwykłe spotkanie z pszczelarzem.

18 listopada uczniowie edukacji wczesnoszkolnej spotkali się z panem Damianem Jankowskim mieszkańcem naszej gminy Czerwionka - Leszczyny, który opowiadał o swoim zamiłowaniu do pszczelarstwa. Wyjaśnił jak wybiera się królową pszczół, ile robotnic pracuje w ulu, jak powstaje miód. Omówił i zaprezentował ubiór pszczelarza oraz narzędzia potrzebne do pracy. Odpowiadał na pytania uczniów. Co robić jak użądli nas pszczoła? Jak odróżnić pszczołę od osy? Czym żywią się pszczoły?
Na koniec smakowaliśmy kanapki z najprawdziwszym miodem. PYCHA!

M. Albrecht

J jak jajko - a co tam u najmłodszych?

Za nami prawie trzy miesiące nauki. Potrafimy już pisać proste wyrazy i zdania.Interesuje nas czytanie. Przeliczamy, porównujemy, tworzymy zbiory. Dodajemy i odejmujemy. Chętnie śpiewamy i tańczymy. Uwielbiamy rysować, kleić. Ogromną przyjemnością było dla nas przygotowanie i smakowanie jajecznych myszek i łódeczek.

Uczniowie z klasy Ia

Mistrzowie Odkrywania Talentów

Ośrodek Rozwoju Edukacji ogłosił we wrześniu ogólnopolski konkurs dla placówek posiadających certyfikaty Szkoła Odkrywców Talentów; w gronie wyróżnionych szkół znalazł się ZS 3 z Czerwionki, którego przedstawicielki dyrektor - Małgorzata Marciniak i nauczyciel języka polskiego - Małgorzata Pyszny uczestniczyły w uroczystej gali Mistrzów Talentów 17 listopada w ośrodku ORE w Warszawie.
więcej >>>

Dzień Misia

DZIEŃ MISIA świętujemy w bieżącym roku szkolnym 21 listopada, czyli w Międzynarodowym Dniu Życzliwości. Chyba żadna inna zabawka nie jest tak bardzo przyjacielska i miła jak MIŚ. Dlatego w tym dniu wszyscy mają prawo przynieść do szkoły swojego misia lub inną ulubioną maskotkę. Możemy przypomnieć sobie piosenki i zabawy związane z tym sympatycznym stworzeniem, np. "Stary niedźwiedź mocno śpi, …

W programie przewidziano między innymi:

 • Klasy pierwsze wspólnie oglądają prezentację multimedialną o misiach, a następnie dzieci indywidualnie kolorują "matematycznego" misia.
 • Klasy drugie oglądają prezentację o misiach w języku angielskim oraz rozgrywają przygotowany przez bibliotekę Międzyklasowy Turniej Kubusia Puchatka.
 • Klasa trzecia po obejrzeniu prezentacji, opisuje swoją ulubioną maskotkę.
 • Klasy IV-VI wybierają Króla i Krółowę Życzliwośći
  Podczas drugiej lekcji wszyscy uczniowie Zespołu Szkół tworzą na korytarzach szkoły ŁAŃCUCH ŻYCZLIWOŚCI.

  B.Jankowska

Konkurs na najpiękniejszy różaniec

Tradycyjnie już w październiku uczniowie klasy III a wykonywali różańce. Ich pomysły, jak co roku, były bardzo ciekawe. Pojawiły się między innymi różańce wykonane z orzechów, żołędzi, koralików, pestek, czy cukierków. Spośród 20 prac trzeba było wybrać te najbardziej oryginalne, a to nie było łatwe. Ostatecznie I miejsce zajęła Kinga Michalska, II - Magda Płaszczyk i Bogusia Szewczyk, zaś miejsce III - Wojtek Ciołek.

Dzieci kochają wiersze i wierszyki Jana Brzechwy!

Dzisiaj (14 listopada 2014 r.) panie: polonistki, opiekunka biblioteki szkolnej oraz wychowawca świetlicy, miały okazję wysłuchać pięknych recytacji ww. autora poezji dla dzieci.
Oto laureaci II szkolnego konkursu recytatorskiego dedykowanego:
I miejsce: Sabina Grajner IV a (wiersz "Kwoka"), II miejsce: Hanna Gocyk IVa (wiersz "Kulki"), III miejsce: Wiktoria Badura IV b (wiersz "Tydzień")

Wyróżnienia:
Wojciech Pluta IV a, Natalia Mikołajczyk IV a, Magdalena Marek VI b, Stanisław Kluczniok VI b.

Serdecznie gratulujemy!

Z wizytą w kopalni - GUIDO

Uczniowie klas pierwszych 12 listopada zwiedzali najprawdziwszą kopalnię węgla kamiennego GUIDO w Zabrzu. Zjechaliśmy 170 metrów pod ziemię górniczą szolą czyli windą. Poznaliśmy historię niezwykłego konia Łyska. Wędrowaliśmy ciemnymi korytarzami aby poznać pracę górnika. Spotkaliśmy skarbnika,który według starej legendy dobrych, oddanych pracowników obdarowuje złotem oraz ostrzega przed niebezpieczeństwem. Nasza pani przewodnik omówiła części stroju galowego górnika- wiemy już, co to kulpa i czako. Pozdrawiamy wszystkich górników i życzymy z okazji nadchodzącego święta - zdrowia i radości.

Pierwszaki z wychowawcami.

11 Listopada

Wczoraj przeżywaliśmy w gronie rodzinnym największe święto Polaków - Święto Odzyskania Niepodległości. Dzisiaj nasi uczniowie uczcili tamtą wielką radość - radość odzyskania ziem polskich po 123 latach zaborów. Było podniośle i bardzo patriotycznie!

Stulecie szkoły

W maju 2016 roku nasza szkoła obchodzić będzie wielki jubileusz - sto lat istnienia, w związku z tym chcemy wydać folder stworzony przez uczniów- "SZKOŁA NASZYMI OCZAMI", zachęcamy wszystkich uczniów od pierwszej klasy SP do trzeciej gimnazjum do współredagowania tej publikacji, prosimy Was o prace plastyczne, zdjęcia, wywiady, wiersze. Najlepsze z nich zostaną wydane w pamiątkowym folderze, będzie to wielkie wyróżnienie dla autora i niesamowita pamiątka. Zapraszamy do zapoznawania się z regulaminami konkursów w Menu- Szkoła- 100-lecie szkoły (przygotowania).

Grupa projektowa

Szóstoklasisto!

W zakładce - "Uczniowie" pojawił się "Kącik szóstoklasisty". Znajdziesz w nim niezbędne informacje o nowej formule sprawdzianu po klasie szóstej, przykładowe testy do rozwiązania i wiele innych ciekawostek.

Wyniki konkursu o Mikołajku

We wrześniu tego roku uczniowie klas IV oraz część uczniów klasy VI b mieli okazję zobaczyć adaptację filmową słynnej powieści o Mikołajku. Po projekcji kinowej, polonistki ogłosiły konkurs literacko-plastyczny dla wszsytkich uczniów SP.
Oto wygrani:
I miejsce - Daniel Szczeponik IV a
II miejsce - Kaludia Łakatosz V a
III miejsce - Sabina Grajner IV a
wyróżnienie - Jakub Otręba IV a
Gratulujemy!

Jesień z książką

Biblioteka szkolna i wychowawcy klas I - III kontynuują akcję: "Czytanie na dywanie" w ramach kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" Wrzesień upłynął nam pod znakiem Jana Brzechwy, w październiku czytaliśmy Kubusia Puchatka, Savoir - vivre dla dzieci i inne wartościowe teksty. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym: "Ilustracja do wiersza Jana Brzechwy" Wpłynęło aż 68 prac. Wystawę można oglądać w bibliotece szkolnej. Zdjęcia i nazwiska nagrodzonych uczniów w zakładce Biblioteka.

Zespół Szkół nr 3 z Czerwionki
- wyróżniony w ogólnopolskim konkursie ORE !

OŚRODEK ROZWOJU EDUKACJI ogłosił we wrześniu konkurs dla Szkół Odkrywców Talentów na nowatorskie i kompleksowe rozwiązania w kształceniu oraz organizowaniu wsparcia dla dzieci i uczniów zdolnych, zgłosiły się do niego szkoły z całej Polski. Spośród przysłanych prac komisja konkursowa wyłoniła 50 wyróżnionych szkół, które zaprezentowały najciekawsze Szkolne Systemy Wspierania Zdolności, stanowiące interesujące przykłady podejmowania systemowych działań na rzecz dzieci i uczniów zdolnych. Wśród wyróżnionych, jako jedyny w naszym regionie, znalazł się Zespół Szkół nr 3 z Czerwionki. Wszystkie wyróżnione szkoły są zaproszone na uroczystą galę wręczenia nagród i przyznania tytułu "Mistrza Odkrywania Talentów", która odbędzie się 17 listopada 2014 r. w godzinach 10:30-16:30 w Auli Ośrodka Rozwoju Edukacji, przy Al. Ujazdowskich 28 w Warszawie.

Bardzo się cieszymy z wyróżnienia dla całej społeczności szklonej ZS 3!

M.Pyszny

Przyłącz się do wspólnej akcji!

Świetlica szkolna w bieżącym roku szkolnym włączyła się do kojarzonej pewnie przez wielu z nas akcji zbierania plastikowych nakrętek z butelek po napojach, mleku itp. Pewnie zauważyliście już piękną skrzynię obok sali świetlicowej, która ma być "dużym pojemnikiem" na nakętki zbierane przez Wszystkich Chętnych Uczniów.
W tym miejscu chciałam serdecznie podziękować Naszemu Woźnemu - Panu Jankowi za pomysł oraz tak efektowne i staranne wykonanie skrzyni!

Drodzy Uczniowie!
Skrzynia służy do sprawnego przeprowadzenia akcji zbioru nakrętek na terenie Naszego Zespołu Szkół przez cały rok szkolny, jest naszą wspólną własnością a jednocześnie dekoracją.Dbajmy aby nie została uszkodzona oraz by cały czas była napełniana przynoszonymi przez Was nakrętkami!!! Celem Naszej akcji jest wspomaganie działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej Osób NIepełnosprawnych w Czerwionce - Leszczynach, z którymi jesteśmy w ciągłym kontakcie.
Przyłącz się do wspólnej akcji:
Dając tak niewiele - Pomagasz!

wychowawca świetlicy szkolnej

DROGI UCZNIU I RODZICU!
Bądź bezpieczny na drodze – pamiętaj o odblaskach!

Policja przypomina o odblaskach OBOWIĄZKOWE ODBLASKI DLA PIESZYCH.

Od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł. Cały tekst TUTAJ ...

Grzeczny Uczeń - konkurs szkolnej stołówki

Informujemy, że od miesiąca listopada rozpoczęliśmy nagradzanie Naszych Uczniów klas I-III za właściwe zachowanie podczas przerw obiadowych. Uczniowe zostali poinformowani o możliwości zdobycia w każdym dniu odznaki z napisem "GRZECZNY UCZEŃ", doskonale wiedzą jakie należy spełnić warunki tzn.jak prawidłowo zachowywać się w stołówce szkolnej aby zostać nagrodzonym taką odznaką. Każdego dnia nauczyciel dyżurujący i przebywający z tymi dziećmi w stołówce, przydziela sześć takich odznak.
Pod koniec każdego miesiąca będzie miało miejsce podsumowanie ilości zdobytych przez każdego ucznia odznak.Ucziowie, którzy zdobyli ich najwięcej otrzymają sympatyczne upominki ! Akcja ma na celu poprawę zachowań uczniów oraz Ich bezpieczeństwa w czasie przerw obiadowych, podniesienie kultury zachowania na co dzień, wpajanie dobrych manier przy stole.

wychowawca świetlicy szkolnej

Happy Halloween

It`s fun, fun, fun!
Yes, one week ago the youngest pupils of our school and their teachers were singing like witches, dancing like cats and flying like bats. The occasion was crucial - Halloween was coming! We learnt the Halloween Song and listened a veeeeeeery black Halloween story. It was fantasic!

J. Rybok

Święto zadumy - 1 listopada

Nasi uczniowie pamiętają. Pamiętają także o tych bezimiennych. Jak co roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem udali się na czerwionkowski cmentarz, by zapalić świeczkę w imieniu społeczności SP 5 na grobie Walczących, na grobie Nieznanego Żołnierza.

Komunikat Dyrektora szkoły

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na DNI OTWARTE, 3 listopada 2014r. (poniedziałek) w godzinach od 16.00 - 17.00.
Jednocześnie informujemy, że prelekcja na temat: "Higiena ciała" zapowiadana na 16.30 została odwołana.
Przepraszamy.

Konkurs Wiedzy Biblijnej

Uczniowie klas IV - VI wzięli udział w etapie szkolnym XX Konkursu Wiedzy Biblijnej. Tym razem rozwiązywali test dotyczący treści Ewangelii według św. Marka.
Największą ilość punktów zdobył Miłosz Marszałek - uczeń klasy IV a. Zajął on I miejsce w tym konkursie. II miejsce zajęła Hania Gocyk również z klasy IV a. Miejsce III zdobyli: Magda Marek z klasy VI b oraz Wojtek Pluta z klasy IVa. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesu w etapie rejonowym i diecezjalnym.

J.Pluta

Komunikat Dyrektora szkoły

Dyrektor Zespołu Szkół informuje o spełnianiu kontroli nad obowiązkiem szkolnym przez dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły. W przypadku nie realizowania systematycznie ww. obowiązku w zakresie przewidzianych zapisami prawa istnieje możliwość wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Dokładne informacje umieszczone są na stronie internetowej gminy: www.czerwionka-leszczyny.pl w zakładce oświata, podstrona - podstawy prawne załatwiania spraw oraz w biuletynie informacji publicznej: www.bip.czerwionka-leszczyny.pl w zakładce dokumenty do pobrania.

Pasowanie pierwszoklasistów

21 października uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych. Zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Czerwionce - Leszczynach. Na uroczystość przybyli liczni goście. Burmistrz miasta i gminy Czerwionka Leszczyny Wiesław Janiszewski, dyrektor szkoły Małgorzata Marciniak, zastępca dyrektora Ewa Szopa oraz rodzice i bliscy pierwszaków.
Wszystkich przywitali serdecznie przedstawiciele samorządu szkolnego. Pierwszoklasiści zaprezentowali bogaty program artystyczny. Były wiersze o właściwych zasadach zachowania i kulturze osobistej, o bezpieczeństwie na drodze, ochronie przyrody, klasie, przyborach szkolnych. Usłyszeliśmy piosenki o wesołej gromadce dzieci, przejściu dla pieszych, alfabecie i liczbach.

Każdy z uczniów złożył uroczyste ślubowanie. Pani dyrektor za pomocą ogromnego ołówka pasowała na ucznia. Jeszcze pamiątkowy dyplom, znaczki odblaskowe oraz ogromne brawa.
Niech się powodzi nowej braci uczniowskiej.

więcej >>>

M. Albrecht, G. Kosek, U.Krettek

Wychowawcy klas pierwszych dziękują rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości.

Bezdomne zwierzęta liczą na nas!

Drodzy uczniowie !!!

Wszyscy, ktorzy chcą pomóc bezdiomnym zwierzętom ze schroniska w Rybniku Wielopolu tradycyjnie jak co roku mogą przyłaczyć się do zbiórki darów dla naszych braci mniejszych.
Możecie podarować:

 • suchą karmę oraz karmę w puszkach,
 • makaron, kaszę, ryż,
 • koce i ręczniki,
 • zabawki
Artykuły przynosimy do 15 listopada 2014r. (sala 73 lub 34).
Tydzień Papieski- podsumowanie

W piątek, 17 października, zakończyliśmy obchody Tygodnia Papieskiego. Podczas tego tygodnia uczniowie brali udział w konkursach. Nie zabrakło też dnia słodkiego, czyli "papieskich" kremówek, które sprzedały się jak przysłowiowe "ciepłe bułeczki".
W ostatnim dniu uczniowie należący do Szkolnego Koła Caritas przygotowali krótkie przedstawienie przeplatane ulubionymi piosenkami papieża, które wykonał chór szkolny. Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody zwycięzcom konkursów.
Zwycięska klasa

W konkursie wiedzy o pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski
I miejsce zajęła Magdalena Marek z klasy VI b,
II miejsce zdobył Szymon Wojtek z klasy V a,
III miejsce - Wojtek Pluta z klasy IV a.

W konkursie plastycznym "Papież w oczach dziecka" zwyciężyli:
I miejsce Zuzia Marszałek - I c, Oliwia Brandys - II a, Kinga Michalska - III a
II miejsce Nadia Jarosz - I c, Wiktoria Mikosz - II a, Bogusia Szewczyk - III a
III miejsce Szymon Kosiński - I c, Zuzia Cejnóg - II b, Fabian Jaskulski - III a.
W konkursie na najbardziej "papieską" klasę, w którym oceniany był strój koloru żółtego, zwyciężyła klasa II b.

J. Pluta

Dzień Edukacji Narodowej

"Niech Wam nie zbraknie nigdy zdrowia,
Niech szkoła w dom się wspólny zmienia!
Praca wychowawcy to praca niełatwa,
Bo często leniwa i krnąbrna jest dziatwa.
Kocha ona figle i chętnie się czubi,
Lecz stroni od książki, uczyć się nie lubi.
Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić,
Aby umysł ucznia rozwinąć, wzbogacić,
Który gdy dorośnie, dopiero zrozumie,
Jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie".

Dzień Edukacji Narodowej to najpiękniejsze święto w zawodzie nauczyciela. To czas refleksji, podziękowań i życzeń na kolejny rok. 14 października spotkaliśmy się w gronie wszystkich nauczycieli naszego Zespołu oraz przedstawicielek Rady Rodziców a także Samorządu Uczniowskiego szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Uczniowie i Mamy złożyły nauczycielom życzenia, a panie dyrektor - Małgorzata Marciniak i Ewa Szopa wręczyły nagrody szczególnie zasłużonym pracownikom dydaktycznym oraz pracownikom obsługi naszej szkoły za miniony rok szkolny. To było miłe popołudnie spędzone w tak zacnym gronie.

Drogie Koleżanki i Koledzy, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami życzy Wam wszystkiego, co najlepsze w zawodzie! Pasji, życzliwości i uśmiechu.

Galeria z uroczystego apelu przygotowanego przez Samorząd Uczniowski ZS 3. Zobacz tutaj >>>

Dzień Marchewki

W październiku uczniowie edukacji wczesnoszkolnej świętowali "Dzień Marchewki" w ramach „Światowego Dnia Wzroku” . Każda klasa podeszła do tematu indywidualnie. Klasa Ia robiła smaczne „ czipsy marchewkowe”, klasa Ic surówkę, klasa IIb przygotowała słone i słodkie galaretki. Wspólna zabawa połączona z nauką wykazała, jak łatwo codzienne czynności mogą zostać wykorzystane do rozwijania i utrwalania umiejętności niezbędnych w szkole. I na odwrót, wiedza nabyta podczas zajęć może znaleźć zastosowanie w domu, dając dzieciom poczucie dumy i satysfakcji. W klasach odbyły się pogadanki na temat wartości odżywczych warzyw i owoców. W klasie II b w związku z długim siedzeniem dzieci przed komputerem i telewizorem, dyskutowano o aktywności ruchowej, jako nieodzownym elemencie łączącym się z prawidłowym odżywianiem. W grupach skorzystano z notatek Internetowych. Zapisano korzyści płynące z aktywności fizycznej dla naszego organizmu, a mianowicie:
- serce bije dużo wolniej – przedłużając życie,
- oddech jest głębszy – więcej tlenu dostaje się do organizmu,
- stawy i kości stają się mocniejsze,
- przemiana materii ulega przyspieszeniu – rzadziej chrujemy,
- mózg jest lepiej utleniony – co zwiększa sprawność umysłową.
Odbyły się także wycieczki dydaktyczne na ogródki działkowe w celu bezpośredniej obserwacji zbierania jesiennych plonów przez ogrodnika, rozpoznawania poznanych w szkole warzyw i owoców.

U. Strzelczyk

Klasy 1a,1b,1c tworzą" Przyjazny ogród wokół szkoły"

Od kilku lat 10 października w Polsce obchodzony jest jako "Dzień Drzewa". Klasy pierwsze przystąpiły do tej akcji poprzez wycieczki do parku miejskiego, gdzie podziwiały piękno drzew w jesiennej szacie. Doskonale znają już gatunki drzew, ich charakterystyczny wygląd, liście, owoce. Aby zainspirować młodych ludzi do podejmowania działań proekologicznych dotyczących sadzenia, pielęgnacji i ochrony roślin posadziliśmy wokół szkoły krzewy rododendronów. Każdy krzew posiada nazwę i właściciela. Klasa 1a opiekuje się ROSĄ, 1b FLORĄ a 1c FANTAZJĄ.

Rośnijcie razem z nami.

Pierwszoklasiści z wychowawcami.

 
Wycieczki przedmiotowe w edukacji wczesnoszkolnej

W celu uatrakcyjnienia zajęć wynikających z programu nauczania organizowane są w naszej szkole wycieczki przedmiotowe. Rozwijają one zainteresowania uczniów, sprzyjają integracji nauczania i wychowania. Są źródłem wielu doświadczeń i obserwacji, których nie jest w stanie dostarczyć nawet najciekawiej poprowadzona lekcja.
W tym roku króluje przepiękna "Złota polska jesień". Większość klas wyszła w plener podziwiać uroki przyrody.
Klasy pierwsze zgodnie z programem nauczania były w parku. Prowadziły tam obserwację roślinności i zwierząt zamieszkujących park. Zbierały dary jesieni, a przy tym świetnie sie bawiły.
Klasa trzecia udała się na leśną wyprawę do lasu w Szczejkowicach. Na ścieżce edukacyjnej uczniowie poznali fakty z życia lasu i zwierząt, dowiedzieli się jakie znaczenie mają lasy dla gospodarki człowieka i jak je chronić. Mieli okazję obserwować zwierzęta przez lornetkę - daniele! Wycieczkę zakończyły oginskiem i pieczeniem kiełbasek.

U. Krettek

Tydzień Papieski

Tradycyjnie już w naszej szkole będzie obchodzony Tydzień Papieski (od 12 do 17 października). Hasło tegorocznych obchodów brzmi: "Jan Paweł II - Świętymi bądźcie". A oto, co będzie się działo w tym szczególnym tygodniu:

 • 12.10.2014r. - Zbiórka pieniędzy na potrzeby Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" (po każdej Mszy Św.)
 • 13 - 17.10.2014r. - Katechezy o św. Janie Pawle II
 • 13.10.2014r. - Konkurs wiedzy dla uczniów klas IV - VI "Pielgrzymki do Polski"
 • 14.10.2014r. - Msza Święta w Tygodniu Papieskim
 • 15.10.2014r. Dzień żółty - w ubiorze obowiązuje żółty element, Dzień słodkości - sprzedaż kremówek papieskich oraz Nabożeństwo różańcowe w kościele
 • 16.10.2014r. Konkurs plastyczny dla uczniów klas I - III "Papież w oczach dziecka"
 • 17.10.2014r. - Apel podsumowujący Tydzień Papieski
Komunikat Dyrektora szkoły

6.10.2014 r.(poniedziałek) zapraszamy na dni otwarte w godzinach od 16.00 do 17.00.
O godzinie 16.30 na sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie z psychologiem, który wygłosi wykład na temat: "Małe dzieci mały problem, duże dzieci - duży problem".

Ogłoszenie świetlicy

Drodzy Uczniowie i Rodzice!

Zachęcam do zapoznawania się z informacjami na temat spraw dotyczących świetlicy, zamieszczanych na gazetce ściennej obok sklepiku szkolnego w Szkole Podstawowej.Znajdziecie tam wiadomości dotyczące tego, co aktualnie ciekawego dzieje się na zajęciach świetlicowych, informacje na temat imprez i akcji, w których bierze udział świetlica lub przedsięwzięć, których sama jest inicjatorem, wreszcie - poznacie efekty pracy świetlicowej Uczniów Naszej Szkoły, Ich pomysłów na dobre spędzenie czasu w świetlicy.

Policjant u pierwszaków

Przechodzenie przez jezdnię nie jest zabawą.
Zatrzymaj się,spójrz w lewo, potem spójrz w prawo.
Jeszcze raz- koleżanko, kolego- spójrz w lewo.
Ostrożność nie zaszkodzi.
Gdy jezdnia wolna- możesz przechodzić.


Umiejętności samodzielnego przechodzenia przez ulicę, znajomość znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, testował u pierwszaków zaproszony policjant z komendy miejskiej w Czerwionce- Leszczynach. Nasze dzieciaki wypadły obiecująco.
Przypominamy rodzicom, że dzieci samodzielnie mogą poruszać się po drodze dopiero po ukończeniu siódmego roku życia.
(Artykuł 43.1 Kodeksu Drogowego)

Uwaga! Konkurs plastyczny!

Zapraszam Wszystkie Dzieci Naszej Szkoły do udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Czerwionce - Leszczynach. Temat konkursu to:"Zawód przyszłości".
Jak myślicie, który z obecnych zawodów ma przyszłość, jest i będzie potrzebny ludziom, Naszej Planecie, przyrodzie...
A może wymyślicie sami zawód przyszłości, jakiego jeszcze nie znamy... Spróbujcie swoje pomysły przedstawić w formie plastycznej - czyli na dużej kartce z bloku rysunkowego. Do przedstawienia swojego pomysłu możecie użyć farb, kredek, pasteli olejnych (glinek) a także wycinanek i kolorowych papierów. Prace oddajemy do 1 października do świetlicy.
Każdy pomysł jest cenny!!! Zapraszam do wspólnej pracy i zabawy!

Komunikat Dyrektora szkoły

22.09.2014 r.(poniedziałek) zapraszamy na zebrania z rodzicami.
16.30- ogólne na sali gimnastycznej, później spotkanie w klasach z wychowawcami.
17.15 - rodzice uczniów klas VI SP i III Gimnazjum na sali gimnastycznej
18.00 spotkanie z dyrektorem nowo wybranych przedstawicieli Rady Rodziców

19.09.2014 r. w naszej szkole będzie obchodzony Dzień Ziemi,
w ramach którego ucznowie przyłączą się do akcji ekologiocznej "Sprzątanie świata".
Akcja ta odbędzie się dla szkoły podstawowej na 3 godzinie lekcyjnej.
Pozostałe zajęcia bez zmian.

Narodowe czytanie w ZS3 po raz trzeci!

Już po raz trzeci wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ponieważ w tym roku czytaliśmy fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza, uczniowie z kółka bibliotecznego przebrali się za bohaterów najsłynniejszych książek pisarza i dodatkowo przeprowadzili błyskawiczny konkurs w każdej klasie. Nawet najmłodsi znali takie tytuły jak "Krzyżacy" czy "W pustyni i w puszczy" Z kancelarii Prezydenta Pana Bronisława Komorowskiego dotarła też do nas specjalna pieczęć z logo Narodowego Czytania, którą z pewnością wykorzystamy do popularyzacji czytania.

B. Jankowska

Wyprawka szkolna
Rządowy program pomocy uczniom na rok szkolny 2014/2015

Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników szkolnych przysługuje uczniom:

 1. klasy II, III i VI szkoły podstawowej, gdzie dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 539 zł netto, o którym mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych;
 2. klasy II, III i klasy VI szkoły podstawowej, pochodzącym z rodzin nie spełniających kryterium dochodowego na podstawie uzasadnienia (powody do objęcia ucznia pomocą zgodnie z ustawą o pomocy społecznej z 12 marca 2004r: wielodzietność - troje dzieci i więcej bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie alkoholizm lub narkomania, zdarzenia losowe i sytuacja kryzysowa, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego),
 3. niepełnosprawnym (słabowidzącym, niesłyszącym, słabosłyszącym, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową w tym z afazją, z autyzmem w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi - w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej), posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i uczęszczającym do szkoły podstawowej (z wyjątkiem klas I) lub gimnazjum.
Dofinansowanie zakupu podręczników wynosi:
 • do kwoty 225 zł, dla uczniów klas II i III szkoły podstawowej oraz uczniów klas II i III szkoły podstawowej posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
 • do kwoty 325 zł, dla uczniów klasy VI szkoły podstawowej oraz uczniów klas IV-VI posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
 • do kwoty 350 zł, dla uczniów gimnazjum, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Pomoc udzielana jest na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych), a także nauczyciela, pracownika socjalnego, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów lub zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego. W uzasadnionych przypadkach do wniosku można dołączyć zamiast zaświadczenia - oświadczenie o wysokości dochodów. W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. W przypadku uczniów, pochodzących z rodzin nie spełniających kryterium dochodowego dyrektor szkoły, po analizie wniosków, podejmuje decyzję w sprawie przyznania pomocy. Koszty zakupu podręczników dyrektor szkoły zwraca rodzicom ucznia na podstawie dowodu zakupu ( faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia lub rodzica, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników).
Wniosek składa się w szkole do dnia 30 września 2014r. Wszelkich informacji i pomocy w wypełnianiu wniosku udziela pedagog szkolny.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

"Przyjaźnie i wesoło
żegnamy rzekę, las.
Ach, witaj, witaj szkoło!
Już czas do pracy, czas!".
(R. Pisarski)

1 września przywitało rok szkolny 73 pierwszoklasistów. W tym roku po raz pierwszy z dziećmi siedmioletnimi poszła do szkoły grupa sześciolatków. Wszyscy przymaszerowali w strojach galowych i uśmiechem na twarzy. W rękach trzymali śląską "tytę" pełną smakołyków .Pani dyrektor życzyła najmłodszym bardzo dobrych wyników w nauce, ich wychowawcom wytrwałości a rodzicom owocnej współpracy ze szkołą

Uroczyście zainaugurowaliśmy rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 równiez w klasach II-VI. Akademia rozpoczęła się tradycyjnie - odśpiewaniem hymnu narodowego zaintonowanym przez panią dyrektor Małgorzatę Marciniak. Następnie pani dyrektor przywitała wszystkich uczniów, grono nauczycielskie oraz rodziców. Przedstawiła wychowawców klas, przywitała nauczycieli, którzy wrócili z urlopów zdrowotnych i rodzicielskich. W społeczności uczniowskiej powitano także nowych uczniów. Na zakończenie pani dyrektor przypomniała o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w szkole, wspomniała o zmianach (unowocześnieniach) w budynku i życzyła wszystkim dobrego roku szkolnego 2014/2015.
Rada Pedagogiczna przyłącza się do życzeń i życzy uczniom samych sukcesów w nauce!

Komunikat Dyrektora szkoły

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/15 odbędzie się 1 września 2014r. według porządku:

8.00 - MSZA ŚW. INAUGURACYJNA W Kościele p.w. N.S.P.J w Czerwionce - Leszczynach
9.00 - uroczyste rozpoczęcie roku szk. 2014/15 klas II-VI SP
9.45 - uroczyste rozpoczęcie roku szk. 2014/15 klas I - III GIMNAZJUM
10.30 - uroczyste rozpoczęcie roku szk. 2014/15 klas I SP

Podręczniki na rok szkolny 2014/15

Podajemy listę podręczników na rok szkolny 2014/15.
klasy I-III - kliknij tutaj>>>
klasy IV-VI- kliknij tutaj>>>

 
Nasze certyfikaty
 
 
 
Projekty, programy
Blog - WF z Klasą
 
Trzymaj formę
 
 
 
 
Konkursy
Zagłosuj na 

nas! Szukaj w Interkl@sie!
Zagłosuj na naszą stronę
 

I miejsce w roku
szkolnym 2007/08
 
www.edukator.org.pl
Wyróżnienie w roku
szkolnym 2003/04
2004/05
III miejsce w 2006/07
 
 Copyright©SP5 2012/2013 >> DO GÓRY >> >>STRONA GŁÓWNA<<