Szkoła Podstawowa nr 5
 
rok szkol. 2012/13
rok szkol. 2013/14
rok szkol. 2014/15
rok szkol. 2015/16
Strona Gimnazjum
 
Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 3 Slideshow Image 5 Slideshow Image 6
 
 
Szkoła
Uczniowie
Nauczyciele
Rodzice
Ważne linki
Najlepsi uczniowie
klasy IV-VI
 
klasa IIIa
klasa IIIb
klasa IIIc
klasa II a
klasa II b
klasa IIc
klasa IId
klasa I a
 
Witajcie wakacje

Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy pogodnych wakacji, niezapomnianych wrażeń, podróży, nowych znajomości i szczęśliwych powrotów.
Przypominamy również o zachowaniu bezpieczeństwa podczas spędzania wolnego czasu.
Do zobaczenia we wrześniu!

Bezpieczne wakacje- list Śląskiego Kuratora Oświaty

Kolejny rok szkolny za nami!

W piątek zabrzmiał dla uczniów ostatni dzwonek przed wakacjami. Jeszcze tylko odebrać świadectwo i tornistry można rzucić w kąt :)Podczas uroczystej akademii, na której odśpiewano hymn państwowy oraz wprowadzono poczet sztandarowy SP 5, pani dyrektor Małgorzata Marciniak, wręczyła wyróżnionym uczniom dyplomy oraz nagrody, a rodzicom prymusów pogratulowała, przekazując list pochwalny. Na koniec uroczystości przedstawiono wyniki konkursu międzyklasowego. Liderami Ligi Klas zostali najmłodsi - uczniowie IV a! Gratulujemy.
Po akademii odbyły się spotkania z wychowawcami, podczas których uczniowie odebrali świadectwa...

Rozpoczęły się wakacje!

Życzymy wszystkim miłego i bezpiecznego odpoczynku!

Galeria zdjęć >>>

A. Lechowska

Minęły trzy lata...

W ostatnim tygodniu uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej zaprosili swoich rodziców, by podziękować im, oraz pochwalić się tym, czego nauczyczyli się przez trzy lata edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie wierszem, piosenką oraz radosnym tańcem przedstawili najważniejsze etapy w życiu klas tj. pierwszy dzień w szkole, ślubowanie, spotkanie z policjantem, wycieczki i poszczególne zajęcia. Scenki z życia szkoły pokazały pierwsze sukcesy i gorycz pierwszych porażek oraz to jak uczniowie z każdym rokiem stawali się dojrzalsi i starsi. W krótkich wypowiedziach zaznaczyli, że w szkole najważniejsze oprócz nauki są zawiązane pierwsze przyjaźnie. Teraz przed nimi kolejny etap nauki. Życzymy im samych sukcesów i będziemy bacznie przyglądać się ich rozwojowi.

Galeria zdjęć >>>

M. Albrecht, G. Kosek, U. Krettek

Komunikat Dyrektora szkoły
Uprzejmie informujemy, że zakończenie roku szkolnego 2016/2017 odbedzie się wg następującego porządku:
godzina 8.00 msza swięta
godzina 9.00 uroczysty apel na sali gimnastycznej.
Później, spotkanie z wychowawcami w klasach
"Człowiek nie może pracować bez odpoczynku, ale odpoczynek bez pracy nie daje zadowolenia"

Dla pani Urszuli Strzelczyk - wieloletniej nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, to był szczególny dzień. Podczas uroczystego apelu (19 czerwca), pełnego wzruszeń, w obecności całej społeczności szkolnej SP 5, Rady Pedagogicznej, została pożegnana przez panie dyrektor, Radę Rodziców, Samorząd Uczniowski, uczniów klasy I a oraz IV b. Uczniowie klas II i III przedstawili krótki, ale piękny program artystyczny tańcząc i recytując wiersze. Na zakończenie wszyscy nauczyciele zaśpiewali pani Urszuli "pożegnalną" piosenkę. Życzymy pani Uli Strzelczyk długich lat odpoczynku w zdrowiu i pogodzie ducha! Zapraszam do obejrzenia foto-relacji.

W dalszej części spotkania w sali gimnastycznej pani dyrektor Małgorzata Marciniak wraz z nauczycielami, wręczyła nagrody i dyplomy w konkursach: czytelniczym, świetlicowym, językowym oraz za zawody sportowe. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za pracę oraz reprezentowanie szkoły!

Galeria zdjęć >>>

A. Lechowska

Kolejne sukcesy sportowe naszych uczniów

Dnia 14 czerwca 2017r na stadionie MOSiR w Rybniku odbyły się się Mistrzostwa Województwa Ślaskiego Dzieci w Lekkiej Atletyce. Wśród uczniów reprezentujących naszą Gminę było czworo uczniów z naszej szkoły: Daniel Szczeponik - bieg na 100 m, Kacper Burakowski- pchniecie kulą, Vanessa Burakowska - rzut piłeczką palantową, Klaudia Chrostek- bieg na 60m oraz skok w dal.
Po ostatecznej klasyfikacji Kacper Burakowski zajął I miejsce, Klaudia Chrostek w biegu na 60m I miejsce oraz w skoku w dal III miejsce, Vanessa Burakowska IV miejsce, Daniel Szczeponik 7 miejsce.

GRATULUJEMY!!! JESTEŚMY Z WAS DUMNI!!!

M. Kempny-Ptaczek

Industriada na familokach w Czerwionce

W sobotę 10 czerwca na terenie osiedla familoków w Czerwionce tuż obok Zespołu Szkół nr 3 odbywała się Industriada - Święto Szlaku Zabytków Techniki. Scenariusz tego niezwykłego wydarzenia obejmował mnóstwo atrakcji - widowiskowe inscenizacje Teatru "Gry i ludzie", wiele różnorodnych warsztatów, konkursów i animacji, pokaz muzyczny z cewkami Tesli, sprawnościowy tor przeszkód na niesamowitych dmuchańcach XXL, zwiedzanie osiedla, zwiedzanie Izby Tradycji KWK "Dębieńsko", a na pamiątkę z Industriady - bezpłatna karykatura węglem i "richtig ślonskie knipsowanie" w fotobudce. Podczas Industriady na scenie pojawili się również (tuż po sławnym Grzegorzu Poloczku) zdolni recytatorzy z Zespołu Szkół nr 3: Wojtek Pluta - laureat konkursu - Mode Fafloki, Hanna Gocyk - laureatka powiatowego etapu OKR oraz Dominika Szłapka - laureatka gminnych i powiatowych konkursów gwarowych i Weronika Strzelczyk - laureatka powiatowego etapu OKR. Mimo niesprzyjającej pogody nasi młodzi artyści zaprezentowali się wspaniale! Tegoroczna Industriada to ponad 500 atrakcji w czterdziestu siedmiu obiektach i tylko kilkadziesiąt godzin, by zdążyć odwiedzić przynajmniej część z nich. My byliśmy w Czerwionce na familokach!

M.Pyszny

Wycieczka klas trzecich do Zakopanego

W dniach od 22 do 24 maja 2017r. byliśmy na wycieczce w Zakopanem. Nocowaliśmy w pięknym domu wczasowym w miejscowości Biały Dunajec. Gospodarze przyjęli nas bardzo gościnnie, serwowali nam pyszne posiłki. Zorganizowali nam dyskotekę, konkurs karaoke oraz zielony kulig i ognisko.

Podczas wycieczki płynęliśmy tratwą spływem Dunajca. Z tratwy podziwialiśmy piękne krajobrazy Pienin, a zwłaszcza najwyższy szczyt - Trzy Korony oraz słuchaliśmy opowiadań flisaków.

W Tatrach w strugach deszczu wspięliśmy się na Rusinową Polanę i Wiktorówki. W Zakopanem wjechaliśmy kolejką linową na Gubałówkę. Spacerowaliśmy Krupówkami, gdzie robiliśmy zakupy pamiątek. Potem była skocznia narciarska i Sanktuarium na Krzeptówkach.
Wycieczka była wspaniała i pomogła nam się sprawdzić czy jesteśmy już chociaż w części samodzielni.

Galeria zdjęć >>>

uczniowie klasy III c

Niecodzienna wizyta

Dnia 1 czerwca 2017r w ramach Dni Kultury Japońskiej organizowanej w Czerwionce - Leszczynach gościliśmy w szkole panie Kazumi Hidai oraz Atsuko Okamura. Opiekunem naszych gości był p. J. Lukaszczyk, założyciel najstarszego w Polsce Klubu Kultury Japońskiej, działającego obecnie w Miejskim Ośrodku Kultury. Uczniowie mieli okazję wysłuchać opowiadania p. J. Lukaszczyka na temat kultury i zwyczajów Kraju Kwitnącej Wiśni. Na koniec panie zatańczyły trzy tańce ludowe w tradycyjnych strojach japońskich.
Dziękujemy p. M. Mazur - Zając za pomoc w organizacji tych zajęć.

G. Galica-Uszczyk, U. Krettek, M. Kempny-Ptaczek

Lekcja komunikacji

Dnia 31 maja 2017r przedstawicielka KZK GOP z siedzibą w Katowicach p. Sylwia Żywczok przeprowadziła w klasie IIb, IIIa, i IIIc zajęcia na temat zasad bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej, szacunku dla innych osób oraz tolerancji.
Dziękujemy p. M. Mazur - Zając za pomoc w organizacji tych zajęć.

G. Galica-Uszczyk, M. Albrecht, U. Krettek

Sukcesy naszych sportowców

Dnia 2 czerwca 2017r na stadionie Zespołu Szkół w Czerwionce odbyły się 41 Igrzyska Lekkoatletyczne Szkół Podstawowych pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny Wiesława Janiszewskiego. Uczniowie klas IV - VI, dziewczęta i chłopcy, rywalizowali w następujących konkurencjach: bieg na dystansie 60 m, rzut piłeczką palantową, skok w dal, bieg na dystansie 200 m, bieg na dystansie 600 m, bieg na dystansie 1000 m oraz sztafeta 4 x 200 metrów.
Nasza drużyna bardzo dzielnie walczyła o medale i o punkty co w klasyfikacji końcowej dało naszej szkole II MIEJSCE!!
Jesteśmy pod wrażeniem woli walki i wytrzymałości naszych uczniów!!
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SPORTOWYCH SUKCESÓW!!

M. Kempny - Ptaczek, P. Kucharzewski,M. Klasik

Komunikat Dyrektora szkoły
Zapraszamy wszystkich rodziców dnia 5 czerwca 2017 r.(poniedziałek) o godzinie.16.00 na zebrania klasowe. W trakcie spotkania rodzice zostaną poinformowani o przewidywanych ocenach rocznych z poszczególnych przedmiotów oraz o przewidywanej rocznej ocenie z zachowania.
Radośnie, kolorowo i rodzinnie!

W sobotnie popołudnie 27 maja br. cała społeczność uczniowska oraz przyjaciele i sympatycy Zespołu Szkół nr 3 w Czerwionce już po raz siódmy spotkali się, aby wspólnie bawić się na festynie szkolnym. A okazja ku temu była szczególna, bowiem poprzedniego dnia obchodziliśmy Dzień Matki. I to właśnie swoje mamy uczniowie chcieli szczególnie uhonorować występami. Były piosenki, skecze, scenki gwarowe. Nie zabrakło też pokazów strażackich w wykonaniu miejscowej jednostki OSP. Ponadto na Orliku imprezą towarzyszącą były rozgrywki: starsi, czyli rodzice - kontra młodsi sportowcy, a więc dzieci. Na festynie oprócz strawy duchowej nie zabrakło też tej dla ciała. O to zatroszczyli się już rodzice z Rady Rodziców, którzy z ogromnym poświęceniem dyżurowali zarówno przy grillu, jak i w kuchni. Dlatego festyn ze wszech miar można uznać za udany! Tym bardziej, że pogoda dopisała i przez całe popołudnie bawiącym się na boisku szkolnym towarzyszyło przepiękne słońce.

Festyn rodzinny czerwieńskiego ZS nr 3 zaszczycił swoją obecnością także Marek Profaska, wicestarosta powiatu rybnickiego. Organizacja festynu wymaga zaangażowania ogromniej rzeszy ludzi. W grupie tej znaleźli się: rodzice, sponsorzy oraz osoby i instytucje wspierające placówkę. Im wszystkim należą się ogromne wyrazy wdzięczności.

Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Czerwionce bardzo dziękuje za udostępnienie ławostołów Akcji Katolickiej przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Panu Leszkowi Szejka i sponsorom: Pani Katarzynie Kupka - Zakład Kosmetyczny "KATRIN", Solarium "VIVA", Panu Piotrowi Słowik - Firma jubilerska "Szmaragd",Pani Beacie Wita - kwiaciarnia "Glorioza", Pani Justynie Grosek - salon kosmetyczny "TOTAKTOTU", Pani Weronice Meps - sklep Ogrodniczo-Wędkarski, Państwu Joannie i Krystianowi Dworowy - Centrum Motoryzacyjne F.U.H. "Wulkanex", Panu Marianowi Fojcik - Firma Usługowa (szyldy, pieczątki wizytówki ), Pani Annie Łukasik - Studio Fryzur "Efekt",Aptece "Duos",Panu Szymonowi Adamczyk - Drogeria, Państwu Sylwestrowi i Bogusławie Bendelewskim - sklep "Wesołe Bajtle" ,Właścicielom Sklepu "Biko", Pani Joannie Śleziona - kwiaciarnia, Pani Danucie Wawoczny - Zakład Optyczny "Szostak", Pani Magdalenie Kędzior-Woźniczko - studio urody "Oceanik", Właścicielom Drogerii "Rossman", Panu Jackowi Rybka - Wulcanizacja, Właścicielom Sklepu Odzieżowego "Jolka", Pani Sylwii Groborz - Salon Fryzjerski "Zwierciadło", Pani Magdalenie Ryczko - Salon Urody "Wirgin", Radzie Dzielnicy Czerwionka Centrum, Pani Barbarze Teper - Sklep Kurczakos, Firmie Iglomen SP Z.o.o, Panu Kazimierzowi Dudzińskiemu - Hurtownia Drobiu, Panom Dariuszowi Białożyt i Grzegorzowi Szmajda - Hurtownia Wędlinka, Państwu J.J. Adamczyk - Hurtownia Warzyw i Owoców, Panu Andrzejowi Kroczykowi - Zakład Fotograficzny, właścicielom piekarni "Bułeczka".
Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna dziękuje również wszystkim sponsorom, którzy wspomogli zakup sprzętu multimedialnego do sali chemicznej (organizacja Babskiego Combru): Pani Dorocie Kupczak - gabinet kosmetyczny, Pani Ewie Juda - salon firan i karniszy, Pani Sylwii Wiencek - solarium, Pani Katarzynie Szala - stacja "EUROTEST" , Pani Magdalenie Kędzior-Woźniczko - studio urody "Oceanik" ,Pani Magdalenie Ryczko - studio "WIRGIN" , Panu Jackowi Rybka - warsztat samochodowy, Panu Adamowi Brzęczek - zakład szewski, Panu Mateuszowi Koczor - studio fryzur "Matt Koczor" ,Panu Piotrowi Biskup - sklep jubilerski, Panu Marianowi Rudol - sklep z zabawkami "Marsel", Panu Sławomirowi Nowaczyk - Firma "Novatek", Panu Sławomirowi Tomaszewskiemu - Firma "SUPERNOWA", Pani Joannie Korzec - Kwiaciarnia "Joanna ".

1. Galeria zdjęć >>>
2. Galeria zdjęć >>>

A. Gudzik

Święto Patrona Szkoły w edukacji wczesnoszkolnej

W dniach od 15 - 19 maja uczniowie edukacji wczesnoszkolnej obchodzili Święto Patrona Szkoły. W pierwszym dniu najmłodsi poznali postać Henryka Sienkiewicza jako autora powieści i nowel oraz laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wykorzystując multimedia odwiedzili pałacyk w Oblęgorku, w którym mieszkał i tworzył. Drugi dzień to spotkanie z książką pt.: "Krzyżacy". Pani Gabriela Galica -Uszczyk czytała o Bitwie pod Grunwaldem. Wysłuchaliśmy pieśni Bogurodzica. Podczas zajęć z panią Anną Ogierman chłopcy zainteresowali się rycerstwem a dziewczyny rozmyślały o damach i pięknych sukniach. W środę zobaczyliśmy inscenizację przygotowana przez uczniów klasy 1b gimnazjum o obyczajach rycerskich. Na zajęciach plastyczno - technicznych zrobiliśmy tarcze z herbami i toczki na głowę. W czwartek uczniowie klasy drugiej i trzeciej pisali dyktando pt. "Kodeks rycerski". W ostatnim dniu podczas spotkania na sali gimnastycznej paradowaliśmy w przebraniach jako damy i rycerze. Odtańczono taniec do muzyki dworskiej oraz wręczono nagrody za najlepsze dyktanda. Z dużą przyjemnością obejrzeliśmy bajkę przygotowaną przez uczniów gimnazjum. Sądzę, że uczniowie najmłodszych klas mogą pochwalić się dużą wiedzą o patronie swojej szkoły.

Mirosława Albrecht i Anna Ogierman

Gorące podziękowania dla wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców zaangażowanych w obchody tego święta.

 
Festyn Rodzinny
Święto Szkoły - Dzień Patrona SP

W piątek 19 maja, równo 101 lat po otwarciu Szkoły, obchodziliśmy pierwsze święto - Święto Szkoły, czyli Dzień Patrona. Obchody tej uroczystości zaczęły się już wcześniej. Uczniowie klas IV-VI przygotowali w klasopracowniach gazetki ścienne poświęcone postaci Henryka Sienkiewicza oraz historii szkoły; uczniowie pisali dyktando dotyczące twórczości pisarza. Po tym "sprawdzianie" polonistki wyłoniły mistrzów ortografii w 3 kategoriach wiekowych. W dniu naszego święta wszyscy uczniowie (zespołowo) odpowiadali na pytania w zorganizowanym quizie wiedzowym dotyczącym historii SP 5 oraz życia i twórczości H. Sienkiewicza. Ponadto dzieci zapoznawały się z twórczością powieściopisarza oglądając fragmenty filmów (np. "Krzyżacy"), chętni pisali "List do Henryka Sienkiewicza". Punktem kulminacyjnym była akademia. Podczas tej uroczystości uczniowie zmagali się w ostatniej konkurencji - prezentowali scenki teatralne i multimedialne (fragmenty powieści H. Sienkiewicza lub postaci powieściowe), zaśpiewali "Piosenkę o małym rycerzu". Całość zakończyła się wręczeniem dyplomów i nagród dla klasy, która zdobyła najwięcej punktów oraz dziewcząt, które najlepiej napisały ww. dyktando. Serdecznie gratulujemy uczniom klasy IV b!

A. Lechowska

Damy i rycerze

Uczniowie klasy Ib gimnazjum pod kierunkiem p. B. Jankowskiej przygotowali inscenizację fragmentów "Krzyżaków" H. Sienkiewicza dla klas I - III SP5, które wystawili w środę 17 maja.
Młodsi koledzy i koleżanki zobaczyli jak wyglądało pasowanie na rycerza, ślubowanie damie, uczta, czy rycerski pojedynek. Przypomnieliśmy, co to znaczy rycerskie zachowanie, honor, poleganie na kimś jak na Zawiszy. I gimnazjaliści i uczniowie SP 5 - wszyscy świetnie się bawili.

B. Jankowska

"Pobiegnij ze mną po godność"

Pod hasłem "Pobiegnij ze mną pod godność" w dniu 11 maja br. w Czerwionce - Leszczynach uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych naszego Zespołu Szkół oraz dzieci i młodzież niepełnosprawna rywalizowała w biegach przełajowych. Startujący w poszczególnych kategoriach mieli do przebiegnięcia odpowiednio 350, 1500, 2500 oraz 3500 metrów. Impreza ta odbywała się w ramach Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych.
W kategorii szkół podstawowych kl. IV-VI na dystansie 1500 m wśród dziewczyn II miejsce zajęła Klaudia Chrostek z klasy IVA, natomiast wśród chłopców III miejsce wywalczył Jakub Lisak z klasy VIA.
Gimnazjaliści biegali na dystansie 2500 m i choć nikt z uczniów G 4 nie stanął na podium to wszyscy dzielnie ukończyli bieg.

Dziękuję uczniom naszej podstawówki i gimnazjum za zaangażowanie i udział w imprezie.

Marzena Kempny - Ptaczek

Niecodzienne zajęcia

W ramach Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych twającego od 9 - 13 maja 2017r. uczniowie klasy III c zostali zaproszeni na warsztaty Terapii Zajęciowej w Czerwionce. Warsztaty te uczą osoby niepełnosprawne samodzielności oraz przygotowują do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, co jest niezbędne do prowadzenia niezależnego i aktywnego życia.
Uczniowie III c mieli za zadanie wykonać różne czynności, od najprostszych, związanych z życiem codziennym np.: powiesić pranie, zawiązać buty, po trudniejsze takie jak : rozpoznawanie węchem lub dotykiem różnych substancji oraz nominałów pieniężnych z zawiązanymi oczami lub związanymi rękami. Uczniowie podziwiali piękne wyroby ceramiczne, krawieckie, papiernicze i kulinarne osób na stałe uczestniczących w warsztatach. Samodzielnie mogli spróbować jak jest to trudne zadanie, gdy musieli pisać na komputerze lub malować obrazy ustami, nogami lub z zawiązanymi oczami.

U. Krettek

Wiosenne zajęcia w plenerze

W dniu 11.05.2017r. klasa 2a z panią Anną Ogierman wybrała się na spacer, na pobliskie działki ogrodowe. Uświadomiła uczniom że wiosna to czas porządków w ogrodzie. Dzieci zaczęły od grabienia, a następnie przygotowały grządki pod zasadzenie kwiatów i warzyw. Zapoznała z pracami wykonywanymi na działce w okresie wiosny oraz z narzędziami ogrodowymi i ich rolą. Tego dnia wybrali się również do pobliskiego oddziału Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażacy zapoznali dzieci z zawodem i pracą strażaka. Na zakończenie wycieczki odbył się klasowy grill na terenie OSP Czerwionka.

A. Ogierman

Komunikat dyrektora szkoły

Drodzy Rodzice Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Czerwionce-Leszczynach informuje, iż miejscem realizacji obowiązku szkolnego od 01.09.2017r. będzie Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Czerwionce-Leszczynach.

( art. 205 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Przepisy wprowadzające ustawę- Prawo oświatowe ( Dz. U. z 20017r.par. 60)

Informacja o zakupie z Rady Rodziców sprzętu multimedialnego

Dyrektor, Rada Pedagogiczna i Społeczność Uczniowska Zespołu Szkół nr 3 w Czerwionce - Leszczynach serdecznie dziękują za organizację "Babskiego Combru". Dochód z tej imprezy przeznaczono na zakup sprzętu multimedialnego (ekran i profesjonalny rzutnik) do pracowni chemicznej (sala 59). Sprzęt był bardzo potrzebny, aby uczniowie mogli w nowatorski sposób zdobywać wiedzę i umiejętności chemiczne.

Uwaga uczniowie klas III i IV szkoły podstawowej!

Zapraszamy wszystkich chętnych na konkurs pięknego czytania po angielsku, który odbędzie się 29 maja 2017r. Do przeczytania będzie tekst historyjki o bardzo głodnej gąsienicy - "A very hungry caterpillar". Opowieść, tekst i audio, znajdziecie na You Tube. Jest pięknie czytana przez Shelley Lovett. Zapisy na konkurs u p. Rybok.
Zapraszamy!

J. Rybok

Nasi laureaci w międzyszkolnym konkursie MODE FAFLOKI

Po raz piętnasty odbył się w Szkole Podstawowej nr 8 w Dębieńsku Wielkim międzyszkolny konkurs recytacji gwarowych - MODE FAFLOKI, w tym roku temat przewodni brzmiał - ZWIERZOKI. Uczniowie ZS 3 przygotowali się solidnie, opracowując teksty, dobierając stroje i rekwizyty. Konkurs zgromadził 19 miłośników śląskiej godki, wg jury poziom konkursu był bardzo wysoki! Wojtek Pluta z klasy VI a zdobył III miejsce. Naszych laureatów ze szkoły podstawowej i gimnazjum będzie można podziwiać podczas festynu szkolnego. Zapraszamy !

M. Pyszny

"A day in London"

Miło Nam zawiadomić, że konkurs "A day in London" rozstrzygnięty! Dziękujemy wszystkim za pracę nad prezentacjami multimedialnymi, którymi Nas zachwyciliście! Dziękujemy również za wysoki poziom prezentacji swoich prac przed komisją. Po burzliwych dyskusjach wyróżniamy dwa zespoły: Hanię Gocyk i Miłosza Marszałka oraz Anię Piścio i Sabinę Grajner.
Gratulacje! Poniżej możliwość obejrzenia wyróżnionych prezentacji. Prezentacja Hani i Miłosza
Prezentacja Ani i Sabiny

J. Rybok

Komunikat Dyrektora szkoły
Zapraszamy wszystkich rodziców dnia 08 maja 2017 r.(poniedziałek) o godzinie.16.30 na zebrania klasowe.
Święto 3 Maja

Święto narodowe - rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczniowie SP 5 uczcili tradycyjnie - wierszem, piosenką i krótką scenką upamiętniającą jedno z najważniejszych świąt wszystkich Polaków. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego oraz odśpiewania hymnu narodowego.

Serdeczne podziękowania za przygotowanie uroczystości uczniom klas IV a i IV b oraz pomoc instrumentalno-wokalną składają opiekunki: Anna Lechowska i Anna Gudzik.

A. Lechowska

Wyróżnienie dla Weroniki w Wojewódzkim Konkursie Literackim!

Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 wzięli udział w dwudziestym czwartym "Tygodniu Ziemi" organizowanym przez Muzeom Górnictwa w Zabrzu. Hasło przewodnie obecnej edycji brzmiało - "Powietrze nad Śląskiem". Organizatorzy tygodnia chcieli, abyśmy byli odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego, uczniowie w ramach obchodów mogli brać udział w konkursach wiedzy, plastycznym, fotograficznym oraz literackim. Weronika Uszczyk z klasy VI a zdobyła za swe opowiadanie wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Literackim - "Czy to bajka czy nie bajka... O smogu".
Konkurs został zorganizowany przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Urząd Miejski w Zabrzu, a patronat honorowy konkursu objęli Pani Małgorzata Mańka - Szulik - Prezydent Zabrza oraz Pan Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego.
27 kwietnia Weronika wraz ze swą mamą - panią Gabrielą Galicą - Uszczyk uczestniczyły w Zabrzu w gali podsumowania konkursów XXIV Tygodnia Ziemi. Życzymy wszystkim mieszkańcom Ziemi mądrych refleksji i jak najlepszych wrażeń i pożytków płynących z uczestnictwa w dorocznym święcie naszej planety.

M. Pyszny

Laureaci XXIV Plastycznego Konkursu Ekologicznego

W dniu 26 kwietnia br. Laureaci XXIV Plastycznego Konkursu Ekologicznego: "Ocalić od zapomnienia " udali się wraz z wychowawcą świetlicy - panią Dominiką Machulec do CKE na uroczystą galę wręczenia nagród.
Tegoroczne hasło cieszącego się zawsze dużą popularnością w naszej szkole konkursu, brzmiało: "Owady w służbie ludziom i światu". Do konkursu o zasięgu wojewódzkim, którego organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce - Leszczynach, napłynęło łącznie 837 prac z takich placówek jak: przedszkola, szkoly podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz ogniska pracy pozaszkolnej. Naszą szkołę reprezentowało 10 prac wykonanych przez dziewięciu uczestników zajęć świetlicowych.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że Nasi Laureaci ww. konkursu to: Maja Pluta z IIa, Wiktoria Ryszka z IIc, Amelka Cieślik z IId i Szymon Kosiński z IIIc.

D. Machulec

Święta Wielkanocne

życzy Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, uczniowie oraz cała społeczność Zespołu Szkół nr 3
w Czerwionce-Leszczynach

W kręgu zwyczajów świątecznych

Klasa VI a zgłębia śląskie zwyczaje, gwarę oraz historię naszej ziemi. Po wycieczce do Muzeum Ślaskiego oraz projektowi poświęconemu gwarze śląskiej przyszła pora na zwyczaje wielkanocne. Nie tylko mówiliśmy i czytaliśmy o Zajączku, (czyli Hazoczku ), ale też uczestniczyliśmy w warsztatach wiosennych współorganizowanych przez CIT naszej gminy. Uczniowie klasy VI a stworzyli własnymi rękami piękne ozdoby na stół wielkanocny - Zajączki z ekosianka!

M. Pyszny

Lekcja muzealna

Święta wielkanocne tuż, tuż, dlatego też uczniowie klasy IIa, IIc i IIIc wyjechali do Muzeum w Rybniku na lekcję muzealną pt.: "Zwyczaje wielkanocne na Śląsku". Przyjęto nas tam bardzo serdecznie. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści jak nasi dziadkowie pzygotowywali i obchodzili Święta Wielkanocne. Później był spacer uliczkami Rybnika do parku tematycznego nad Nacyną. Tam była chwila relaksu i zabawy. Mogliśmy poeksperymentować światłem, dźwiękiem i wodą. Wycieczkę zakończyliśmy posiłkiem w Mc'Donaldzie. To były udane zajęcia.

Uczniowie klasy III c

Książka mojego dzieciństwa

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna przeprowadziła wśród nauczycieli i uczniów klas I - VI plebiscyt pt.: "Książka mojego dzieciństwa"
Oto wyniki:
Dla naszych uczniów najbardziej ulubioną książką w dzieciństwie była bajka "Czerwony kapturek"/22 głosy/. Po 19 głosów dostały: "Brzydkie kaczątko" i "Kubuś Puchatek"; "Koziołek Matołek" /16/; "Opowieści z Narnii" /14/; "Dzieci z Bullerbyn" /13/; "Kot w butach" /11/; "Kopciuszek" /10/; po 7 głosów: "Zaczarowana zagroda", "Królewna Śnieżka", "O psie który jeździł koleją", Miś Uszatek i inne o misiach; po 6 "Dziewczynka z zapałkami", "Akademia pana Kleksa", "Lokomotywa i inne wiersze" J. Tuwima, seria o zwierzętach "Zaopiekuj się mną"; "Przygody Tomka Sawyera' /5/; po 4 "Księżniczka na ziarnku grochu", "Doktor Dollitle", "Dzwoneczek", "Rzepka' i inne wiersze J. Brzechwy, 'Oto jest Kasia", "Magiczne drzewo",
Pełna lista książek znajduje się w zakładce Biblioteka. Cieszmy się, że mamy tak zróżnicowane zainteresowania czytelnicze i zachęcajmy się nawzajem do czytania.

B. Jankowska

Mamy zwycięzców!

Z radością informujemy, że prace Naszych Czterech Uczniów zdobyły nagrody w XXIV Wojewódzkim Plastycznym Konkursie Ekologicznym:"Ocalić od zapomnienia" z tegorocznym hasłem przewodnim:"Owady w służbie ludziom i światu".
Nasi Laureaci to: Maja Pluta z IIa, Wiktoria Ryszka z IIc, Amelia Cieślik z IId i Szymon Kosiński z IIIc.

Uczniowie nagrodzeni wezmą wraz z wychowawcą świetlicy udział w uroczystej gali wręczenia nagród oraz wystawie plastycznej w dniu 26 kwietnia br. na terenie miejscowego CKE.
JESTEŚMY Z WAS DUMNI! GRATULUJEMY!

D.Machulec

Szkolny Konkurs Matematyczny

Dnia 10 marca 2017r. o godz.10.45- 11.25 w sali nr 5, odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny. Brali w nim udział uczniowie klas trzecich. Wszystkich uczestników było 25. Zadania przygotowały i przeprowadziły p. Anna Ogierman i p. Teresa Kieś, które były organizatorkami tegoż konkursu.

Uczniowie wyróżnieni w tym konkursie to: Jakub Baran - 3a, Marwit Kobrzyński- 3b, Tomek Kowalski -3b, Kacper Śmietana -3c

Uczniowie, którzy będą reprezentowali szkołę na gminnym konkursie to: Wojtek Juszczak -3b, Szymon Pelc- 3a

A. Ogierman, T. Kieś

Komunikat Dyrektora szkoły
Zapraszamy wszystkich rodziców dnia 03 kwietnia 2017 r.(poniedziałek) na dni otwarte w godzinach od 16.00 - 17.00.

Drodzy rodzice, prosimy o zapoznanie się z dokumentem opisującym niebezpieczne gry w Internecie.

Obudź talent na wiosnę!

21 marca klasy I-III brały udział w drugiej edycji pokazu talentów pod hasłem "Obudź talent na wiosnę". Uczniowie przywitali tę porę roku prezentując niebywałe talenty. Były sztuki walki, śpiew, taniec , kostka Rubika, gra na instrumentach. Wszystko przeplatane zagadkami o wiośnie. Wiosna, z prasłowiańskiego "vesna", stała się inspiracją do budzenia własnego talentu. Dzieci prezentowały swoje umiejętności dla własnej satysfakcji, przed gremium uczniowskim oraz przedstawicielami rodziców, ale przede wszystkim przed bacznym okiem Jury w składzie: pani dyrektor Małgorzaty Marciniak i pani wicedyrektor Ewy Szopy. Jury doceniło wszystkich uczestników konkursu plastycznego "Wiosenny bukiet" oraz wszystkich prezentujących swe talenty. Prace plastyczne powstałe podczas pokazu można nadal podziwiać na korytarzu szkolnym. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w imprezie, a było ich ponad sześćdziesiąt, otrzymali upominki.
Pora roku pomiędzy zimą i latem, kiedy dni stają się coraz cieplejsze i coraz dłuższe, szarobure zamienia się w jasnozielone, w powietrzu czuć wspaniałą woń różnych kwiatów, słychać zalotny śpiew ptaków, a na policzkach daje się odczuć coraz cieplejsze powiewy wiatru staję się inspiracją dla własnego przebudzenia, odnowy. Oto jest wiosna, wonna i radosna! Z zimowego snu budzą się nie tylko niektóre zwierzęta, ale i w nas budzi się radość życia i ujawniają wyjątkowe talenty. Cieszmy się wiosną i pozwólmy rozbudzić się naszym wrodzonym talentom!

Galeria zdjęć tutaj >>>

Przygotowała i prowadziła: Gabriela Galica-Uszczyk i Mirosława Albrecht

Poznajemy Francję

W najbliższych miesiącach podczas zajęć świetlicowych nasi uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w swoich pierwszych lekcjach dotyczących podstaw języka francuskiego. Wszystko za sprawą miłej pani Magdy - studentki tegoż kierunku, która będzie odbywać w naszej szkole swoją praktykę zawodu. Pani Magda przygotowała już na początku marca pierwsze zajęcia dla młodszej grupy uczniów. Na zajęciach starała się przybliżyć dzieciom podstawowe wiadomości o Francji - jej położeniu na mapie, barwach flagi, upodobaniach kulinarnych Francuzów, tradycjach, zwyczajach a nawet specyficznych powiedzonkach. Świetlicowe spotkania dotyczące podstaw języka francuskiego - pierwszej z nim styczności - będą miały miejsce w naszej świetlicy przez kilka kolejnych tygodni.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie na nie zapraszamy!

D. Machulec

Jak lubisz, ortografię... najpierw polub - kaligrafię!

Dnia 9 marca 2017r. o godz. 9.00 odbył się w naszej szkole Gminno - Miejski Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III Szkół Podstawowych "Jestem Mistrzem Ortografii". O zaszczytny tytuł walczyło 25 uczniów. W organizację konkursu zaangażowane były wszystkie nauczycielki klas I-III edukacji wczesnoszkolnej. Dyktando przygotowała i przeprowadziła mgr Gabriela Galica - Uszczyk na podstawie zbioru dyktand i ćwiczeń ortograficznych Bogusława Michalca "Dyktanda Ferdynanda". Pani dyr Małgorzata Marciniak przywitała zebranych w murach naszej szkoły uczniów i ich opiekunów, życzyła wszystkim, aby tekst dyktanda okazał się dla nich łatwy.
Po zakończeniu zmagań uczniowie stwierdzili, że tekst był łatwy. Rzeczywiście poziom znajomości zasad ortografii wśród wszystkich uczniów był wyrównany, ale jury, którego przewodniczącą była mgr Grażyna Kosek, po wnikliwym sprawdzeniu wyłoniło tylko dwóch mistrzów. Byli to: Martyna Swedzińska (ZS nr 2, op. Ewa Krupa) i Tomasz Kubica (ZS nr 2, op. Alina Pogorzelska). Oni będą reprezentowali nasze miasto w konkursie wojewódzkim. Wszyscy uczniowie otrzymali słodki poczęstunek, pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Panie będące w jury, z przyjemnością poprawiały teksty, bowiem pismo uczniów było wręcz kaligraficzne. Warto wspomnieć, że ładne, staranne pismo to cenna umiejętność, która wzmacnia koncentrację uwagi. Ponadto odręczne pisanie, pomaga lepiej zapamiętać skrawek zapisanej wiedzy, rozwija umiejętności pamięciowe i językowe. Uczniowie są bardziej kreatywni i osiągają lepsze wyniki w nauce.

Relacja z konkursu na stronie gminy Tutaj >>>

U. Strzelczyk

"Gdzie człowiek nie może, tam robota pośle..."

W klasie 1a odbyła się nietypowa lekcja informatyki, którą prowadziła pani mgr Patrycja Muras - nauczyciel przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku. Przyniosła ona do klasy dwa roboty - Lego Mindstorm oraz VEX Robotics, co od razu wzbudziło duże zainteresowanie wśród wszystkich uczniów. Opowiedziała o zadaniach, które wykonują przeróżne roboty, o ich wykorzystaniu w przemyśle, medycynie, w zadaniach, które są niebezpieczne dla człowieka. Dowiedzieliśmy się również, że istnieją roboty humanoidalne, które pomagają dzieciom z autyzmem. Roboty te mają działanie terapeutyczne. Później w toku dyskusji pani Patrycja wyjaśniała uczniom, z jakich elementów zbudowane są owe pokazowe roboty i do czego konkretnie mogą być wykorzystane. Punktem kulminacyjnym była możliwość sterowania robotami przez każdego ucznia. Wszyscy uczniowie doskonale sobie radzili. To była prawdziwie fascynująca przygoda, za którą pani Patrycji - Dziękujemy!

U. Strzelczyk

Wyniki Stypendiady
Uczniowie klas III osiągnęli wysokie wyniki w Stypendiadzie Wczesnoszkolnej - ogólnopolskim konkursie organizowanym przez firmę Orzeł ze Skierniewic.
W konkursie czytelniczym I miejsce zdobył Jakub Baran z IIIa oraz wyróżnienie Bartosz Wundersse z IIIa W konkursie plastycznym wyróżniono Jagodę Zawalską z IIIa.

Podziękowania dla nauczycieli i rodziców, którzy przygotowali uczniów do konkursu.

M. Albrecht

Powiatowy Konkurs Recytatorski

15 marca 2017 r. Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce gościł uczestników Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Szkołę Podstawową nr 5 reprezentowały Wiktoria Mikosz z kl. IV a oraz Hania Gocyk i Zosia Mrowiec z kl. VIa.
Hania zajęła II miejsce, zaś Zosia otrzymała wyróżnienie. Wiktoria natomiast znalazła się na podium uzyskując pierwszą lokatę! Laureatka zaprezentowała wiersz Wandy Chotomskiej "Dlaczego cielę ogonem miele?" oraz fragment Małego Księcia Antoine de Saint Exupery. Tym samym też Wiktoria będzie reprezentować naszą szkołę podczas etapu wojewódzkiego konkursu.
Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy!

A. Gudzik

Uwaga konkurs - Dzień w Londynie
Zapraszamy uczniów klas IV - VI do sprawdzenia swojej wiedzy o Londynie. Pracujemy w zespołach dwuosobowych; zespoły nie muszą się składać z uczniów z jednej klasy. Przygotujcie prezentację multimedialną w języku polskim pod tytułem: "A Day-Trip in London". Regulamin konkursu tutaj>>>

J. Rybok

Szkolny Konkurs Recytatorski klas I - III

1 marca uczniowie klas I - III edukacji wczesnoszkolnej prezentowali wiersze na Szkolnym Konkursie Recytatorskim. Były wszystkim znane i lubiane wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek i innych. Po przesłuchaniach komisji oceniająca czyli pani dyrektor Małgorzata Marciniak i bibliotekarka Bogusława Jankowska wskazały zwycięzców i wyróżnionych.
Klasy drugie - I miejsce dla Amelki Cieślik z klasy 2d, wyróżnienie dla Dominika Cejnóg z klasy 2b
Klasy trzecie - I miejsce dla Nadii Jarosz z klasy 3c, wyróżnienie dla Zofii Dubis z klasy 3b

Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. Gratulujemy pięknej dykcji, dobrej pamięci i odwagi wszystkim uczestnikom. Amelka i Nadia będą reprezentowały nasza szkołę na Gminnym Konkursie Recytatorskim. Trzymamy kciuki!

M. Albrecht, G. Galica-Uszczyk

Komunikat Dyrektora szkoły
Zapraszamy wszystkich rodziców dnia 13 marca 2017 r.(poniedziałek) na dni otwarte w godzinach od 16.00 - 17.00.
Pożegnanie Pani Woźnej
W dniu 28 lutego, grono pedagogiczne oraz uczniowie naszej szkoły pożegnali wierszem i piosenką, odchodzącą na emeryturę panią woźną.

Dziękujemy Pani Jance za wszystkie lata pracy, za jej pracowitość, wytrwałość i cierpliwość. Obiecujemy, że każdego dnia będziemy miło Panią wspominać.

 
Jak pomóc dziecku w nauce j. angielskiego?

Spotkanie z rodzicami klas III 15 marca 2017 r. godzina 17.00 - 17.45.
Małe dzieci przyswajają sobie języki w naturalny sposób. Mają wewnętrzną motywację do przyswajania wiedzy bez świadomego procesu uczenia się. Potrafią naśladować wymowę i samodzielnie rozpracowywać reguły gramatyczne. Nie przychodzi im do głowy, że nauka angielskiego może być trudna, chyba, że usłyszą taką sugestię od dorosłych. Jak wspierać dziecko, by nauka języka obcego była nieustaną przygodą i zabawą? Jak towarzyszyć mu w chwilach zwątpienia i frustracji. Jak skutecznie zachęcić i pochwalić?

Serdecznie zapraszam na spotkanie rodziców zainteresowanych rozwojem językowym swoich dzieci.

Tematyka spotkania

 1. Jak małe dzieci uczą się angielskiego.
  • Korzyści z wczesnego rozpoczęcia nauki języka.
  • Etapy w nauce angielskiego, nauka języka a płeć dziecka.
  • Rozumienie, frustracja, błędy.
  • Nauka języka wskazówki praktyczne.
  • Rodzicielskie wparcie.
 2. Jak rozmawiać po angielsku ze swoim dzieckiem?
  • Dlaczego rodzic pomoże najlepiej?
  • Czas na "chwilkę z angielskim"!
  • Zachęty i pochwały.
  • Co to język nianiek?
  • Tłumaczenie na język angielski.
  • Rymowanki, czytanki, słuchanki i inne.
 3. Omówienie pracy z podręcznikami BUGS WORLD
  • Struktura.
  • Korzystanie z multimediów.
 4. Strefa rodzica
 5. Pytania, dyskusja, wnioski do dalszej pracy

  J. Rybok

Komunikat Dyrektora szkoły
Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Czerwionce - Leszczynach ogłasza nabór do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 5 w Czerwionce - Leszczynach na rok szkolny 2017/2018 dla dzieci siedmio i sześcioletnich. Zgłoszenia należy złożyć w sekretariacie szkoły od 28 lutego 2017 roku do 17 marca 2017 w godzinach od 7.30 - 15.00.

Drodzy rodzice publikujemy zasady rekrutacji do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Wszystkie informacje oraz wnioski i zgłoszenia można znaleŸć w panelu "Rodzice - Rekrutacja do klasy pierwszej".

Mistrz ortografii

Dnia 17 lutego 2017 roku w sali nr 6, o godz. 8.00 odbył się "Szkolny konkurs ortograficzny dla uczniów klas III". Szkolny konkurs ortograficzny to dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej okazja do wykazania się szczególnymi zdolnościami w zakresie poprawnego pisania w języku ojczystym.
O tytuł "Mistrza ortografii" walczyło 10 najlepszych uczniów z klas trzecich. Uczniowie pisali dyktando pt.: "Wiosna". Po wnikliwym sprawdzeniu okazało się, że "Mistrzem ortografii" została:
Agata Rusecka uczennica kl. III a.
Szczególnymi zdolnościami popisali się również: Jakub Lorek z kl. III c, który zajął II miejsce, oraz Martyna Bądyra z kl. III a i Marwit Kobrzyński z kl. III b, którzy zajęli III miejsce.

Agata Rusecka i Jakub Lorek będą reprezentowali naszą szkołę w konkursie na szczeblu gminnym. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom.
Podziękowania kieruję także do nauczycieli, którzy przygotowali uczniów do konkursu, ponieważ dyktando było trudne, a poziom znajomości zasad ortografii wśród wszystkich uczniów był wyrównany.

U. Strzelczyk

It`s PANCAKE DAY!!!

Wtorek poprzedzający Środę Popielcową (Ash Wednesday) to w Irlandii Pancake Teusday. W ostatni dzień karnawału Irlandczycy dosłownie ścigają się w ilości zjedzonych naleśników. Smażone i zwinięte z dżemem, z bita śmietaną, serem, czekoladą, szpinakiem, mięsem, czy jak kto woli. W krajach anglosaskich Brytyjczycy, Irlandczycy i Australijczycy gromadzą się w ostatkowy wtorek na wspólnym smażeniu i jedzeniu naleśników. My co prawda nie smażyliśmy naleśników, a pogoda nie pozwoliła Nam odbyć naleśnikowego biegu z patelniami, ale na wspólnej lekcji angielskiego stawiliśmy się w pełnym rynsztunku, w kucharskich czapkach, z patelniami w dłoniach. Posłuchaliśmy o historii tego święta, obejrzeliśmy naleśnikową prezentację oraz braliśmy udział w grach i zabawach z naleśnikiem w tle. Ale najważniejsze, że zjedliśmy góóóóóóóórę naleśników!
I tak, zaświadcza się, co następuje: obeznani z tajnikami kuchni, przygotowani do szaleństw z patelnią, staliśmy się etatowymi pożeraczami naleśników! We like macaroni but WE LOVE PANCAKES!

Wychowawcom oraz klasom III A, IIIB i IIIC dziękuję za wspólną zabawę!

J. Rybok

Świetlicowy Konkurs Plastyczny dla klas I-VI :"Dlaczego lubię Zimę?" - podsumowany!!!

Na najbliższym apelu szkolnym - pod koniec lutego zostaną wręczone wyróżnienia dla Uczniów, którzy wzięli udział w Świetlicowym Konkursie Plastycznym.Wiele spośród prac konkursowych powstało w czaise ferii zimowych gdyż Uczniowie zostali o nim poinformowani jeszcze przed feriami .Myślę, że była to miła przerwa w zimowych swawolach na śniegu a także alternatywa do komputera czy telefonu komórkowego .Prace wykonane zostały przy użyciu wielu materiałów, takaich jak: farby, kredki glinki, pastele suche, plastelina, wycinanki, tkaniny, wata a nawet pasta do zębów! Podsumowując Konkurs stwierdzić można, że Nasi Uczniowie LUBIĄ Zimę za: jazdę na nartach, sankacch, łyżwach, za Święta Bożego Narodzenia,za lepienie bałwana i zabawy z przyjaciółmi, za piękne śnieżne krajobrazy, za moŻliwość niesienia pomocy zwierzętom, którym w tym okresie trudno jest samym zadbać o pożywienie - karmniki dla ptaków, paśniki dla leśnych zwierząt.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

D. Machulec

Szkolny Konkurs Recytatorski

13 lutego odbyły się przesłuchania do Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Reprezentantkami naszej szkoły będą: Wiktoria Mikosz, Zofia Mrowiec, Hanna Gocyk.
Gratulacje :)

A. Lechowska

Klasowe biblioteczki

W naszej szkole niemal w każdej klasie powstały kąciki czytelnicze. Są tam książki przyniesione przez uczniów i nauczycieli lub wypożyczone z biblioteki szkolnej. W wolnym czasie można usiąść w takim kąciku, sięgnąć po książkę i zapomnieć o całym świecie.

Więcej zdjęć na stronie szkolnej biblioteki.

B. Jankowska

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Hasło tegorocznej akcji brzmi: "Razem zmieniamy internet na lepsze". W Polsce organizatorzy DBI chcą zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas bowiem ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
Nasza szkoła włącza się do akcji, organizując na zajęciach komputerowych i lekcjach wychowawczych pogadanki na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony został potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.

Informacje dla rodziców czytaj >>>>

B. Połomska

Wszyscy bawią się w karnawale!

Karnawał to czas radosnych zabaw i tańców. Kolejny raz dla klas I-III balik przygotowała firma "Kinderfun", jeszcze przed feriami zimowymi. Wszyscy mieli okazję przebrać się za dowolną postać. Wśród dziewczynek jak zawsze dominowały księżniczki, damy dworu, a także policjantki i postacie zwierząt, głównie kocice. Chłopcy byli piłkarzami, rycerzami i policjantami. W takt najnowszych przebojów wszyscy świetnie sie bawili.

Galeria zdjęć TUTAJ >>>

Tak bawiliśmy się w zeszłym roku:

Zobacz Video Clip z balu klasy I >>>

Zobacz Video Clip z balu klasy II- III >>>

A tak w tym roku:

Zobacz Video Clip z balu >>>

Wszystkie Kolory Świata - finał akcji

Wielkim przedsięwzięciem Świetlicy w I półroczu bieżącego roku szkolnego - jej wychowanków oraz wychowawców było przystąpienie do Międzynarodowej Akcji Charytatywnej UNICEF pod hasłem "Wszystkie kolory świata".

Przy pomocy nauczyciela zajęć technicznych - pani Urszuli Krettek a także dzięki zaangażowaniu rodziców i babć naszych wychowanków, udało nam się uszyć 50 szmacianych laleczek. Fakt, że wszystkie laleczki zostały sprzedane i cieszyły się ogromną popularnością i sympatią, świadczy o dużym zaangażowaniu w Akcję Chartyatywną nie tylko społeczności świetlicowej ale i szkolnej. Dziś wiemy, że uzbieraliśmy środki finansowe na zakup 55 szczepionek dla czekających na nie dzieci z Angoli.

Wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia Akcji, w którą zaangażowała się Świetlica - Stokrotnie Dziękujemy!!!

Dominika Machulec - wychowawca świetlicy

Konkurs - Dlaczego lubię zimę?

Zapraszam wszystkich Uczniów klas I -VI do wykonania pracy plastycznej na temat: "Dlaczego lubię Zimę?".

Organizatorem Szkolnego Zimowego Konkursu Plastycznego jest Nasza Świetlica. Spróbujcie w formie pracy plastycznej wyrazić - za co lubicie zimową porę roku, co sprawia, że cieszycie się kiedy nadchodzi Zima... myślę, że jest kilka powodów i Wy Drodzy Uczniowie pewnie też je znacie!

Format pracy to duża kartka z bloku - czyli wymiar A3. Do wykonania prac możecie użyć różnych materiałów: farb, kredek, pasteli, wycinanek i wszystkiego, co podpowie Wam Wasza wyobraźnia.Termin dostarczenia prac do wychowawców świetlicy to: 8 luty 2017r., macie więc również czas na wykonanie pracy konkursowej w zimowe popołudnia i wieczory w czasie nadchodzących ferii. Życzę ciekawych pomysłów i przyjemnej pracy!

Dominika Machulec - wychowawca świetlicy

Koniec I półrocza

Koniec półrocza to okazja do pochwalenia się wynikami, na które uczniowie pracowali przez kilka miesięcy. Podczas apelu (13 stycznia) wyróżnieni uczniowie otrzymali gratulacje od pani dyrektor Małgorzata Marciniak (w imieniu całej rady pedagogicznej) oraz wychowawcy. Najlepszym uczniom wręczono tarcze wzorowego ucznia (osobom, które osiągnęły średnią ocen 5,0 i powyżej oraz zachowanie wzorowe) i dyplomy za wysokie wyniki w nauce (średnia 4,75 i zachowanie bardzo dobre oraz wzorowe). Podczas spotkania uczniom wręczono także dyplomy i nagrody za najlepsze wyniki osiągnięte w humanistycznych konkursach szkolnych, np.: ortograficznym, recytatorskim, filmowym, czytelniczym. Uczniów wyróżnionych oraz laureatów konkursów sfotografowano - zapraszamy do naszej galerii :) Na zakończenie apelu pani dyrektor życzyła wszystkim udanych i śnieżnych ferii, przypominając o zasadach bezpiecznego korzystania z zimowej aury.

Galeria zdjęć TUTAJ >>>

A. Lechowska

Świąteczne spotkanie społeczności Zespołu Szkół nr 3 w CKE

10 stycznia w wypełnionej po brzegi sali CKE w Czerwionce odbyło się świąteczno - noworoczne spotkanie uczniów, pracowników szkoły, rodziców i dziadków oraz przyjaciół Zespołu Szkół nr 3. Okazji do uroczystego spotkania było kilka: minione święta Bożego Narodzenia, obchodzone w ubiegłym roku stulecie SP 5 oraz nadchodzący Dzień Babci i Dzień Dziadka. więcej >>

Galeria zdjęć TUTAJ >>>

Komunikat Dyrektora szkoły
Zapraszamy wszystkich rodziców dnia 12 stycznia 2017 r.(czwartek) na zebrania klasowe o godzinie 16.30
Tematem zebrania będzie podsumowanie I półrocza roku szkolnego 2016/2017.
Komunikat szkolnej stołówki
DROGI RODZICU! INFORMUJEMY
W związku z obowiazkową centralizacją podatku VAT od 01 stycznia 2017r. ( na podstawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015r.) wszystkie wpłaty dokonywane od Nowego Roku za abonament obiadowy swojego dziecka proszę wpłacać na niżej podane konto szkoły

75 8454 1095 2003 0037 7245 0005
Intendent nie będzie przyjmował żadnych wpłat gotówkowych.

Ze względu na rozliczenie salda rocznego, należność za obiady za miesiąc styczeń obowiązkowo proszę wpłacać na konto szkoły z początkiem stycznia 2017r w terminie do 5 stycznia 2017 r ostateczna wpłata. Jednocześnie informujemy, że wpłata za obiady za miesiąc luty ulega zmianie i musi być dokonana do 30 stycznia 2017r.
To samo dotyczy kolejnych miesięcy.

Przypominamy o dostarczeniu do intendenta rozdanych deklaracji.

Oskar Pawłowski wyróżniony!

W dniu 17.12.2016 w Wodzisławiu Śląskim odbyły się mistrzostwa Polski w hokeju stołowym, w którym wziął udział uczeń klasy 3b Oskar Pawłowski wraz ze swoim ojcem i bratem- uczniem klasy 2b naszego gimnazjum. Zajął on 3 miejsce w kategorii wiekowej do lat 12.
Gratulujemy Oskarowi i życzymy dalszych sukcesów.

Wszystkie Kolory Świata - finał akcji

Minął miesiąc w trakcie którego zapoznaliśmy uczniów z celem i zasadami pomocy dzieciom w Angolii w ramach akcji UNICEF "Wszystkie kolory świata". Wszyscy chcemy pomóc, dlatego na zajęciach technicznych i świetlicowych odmierzaliśmy, kroiliśmy, szyliśmy i stroiliśmy - szmaciane laleczki.
Wszyscy spisaliśmy się na +5. Laleczki są piękne, a co najważniejsze włożyliśmy w ich wykonanie całe swoje serce.

12 stycznia w trakcie zebrań z rodzicami organizujemy wielki kiermasz lalek. Dochód z tego kiermaszu będzie przekazany na konto UNICEF.

ZAPRASZAMY

U. Krettek

Szkolne Jasełka
Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

ks. Jan Twardowski

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają nie tylko dorośli, ale również dzieci. JASEŁKA w wykonaniu uczniów klasy II b wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Dzieci w przepięknych strojach występowały przed swoimi nauczycielami i kolegami szkolnymi. Salę zdobiła piękna dekoracja. Zaśnieżony las z rozgwieżdżonym niebem, choinka i płonące ognisko. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatane były kolędami i pastorałkami.Gra małych aktorów była pełna otwartości, szczerości, prostoty i ciepła.
Dziękuję wszystkim Rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów dla aktorów oraz Pani Małgorzacie Gałażyn za przygotowanie dekoracji.

J. Pluta

Boże Narodzenie
Niech czas Świąt Bożego Narodzenia będzie pełen atmosfery radości, wytchnienia i zatrzymania
od codziennego pędu.
Życzymy, by ten czas przyniósł Wam i nam wszystkim najpiękniejszy prezent - dużo miłości!
Życzymy wszystkim Dzieciom i ich Rodzicom wszystkiego najlepszego. Wesołych Świąt!
"Jasełka przy choince"

Grudniowa świąteczna atmosfera, przepełniona rodzinnym ciepłem, radością i miłością, udzieliła się Babciom i Dziadkom uczniów klasy pierwszej. Stało się to dzięki klasowym jasełkom, które mogli oglądać. Radosna atmosfera, stroje, muzyka, a przede wszystkim śpiew kolęd i gra aktorska wnuków sprawiły, że serca gości szybko wypełniła radość zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Bożonarodzeniowe spotkanie nie zakończyło się tylko na przedstawieniu "Jasełka przy choince". Był też czas dzielenia się. Uczniowie podziękowali za tak liczne przybycie, wręczyli babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami oraz zaproszenia na styczniową imprezę środowiskową specjalnie dla Nich przygotowaną przez uczniów całego zespołu szkolnego.

 

U.Strzelczyk

Festiwal Pięknego Czytania

Przez 3 godziny słuchaliśmy pięknego czytania w wykonaniu 25 uczniów z klas I - VI. Wszyscy zostali wcześniej wybrani w klasowych eliminacjach. Jury w składzie p. I.Sadowska z Biblioteki Publicznej, p. D. Machulec i p. B. Jankowska zdecydowało:

w klasach I - III
I miejsce - Sz. Kosiński /3c i J. Pluta /2b
II miejsce - K. Gorzawski /2d i J. Dobrzyńska /3a
III miejsce - P. Jurek /3b i M. Pluta /2a

Wyróżnienia: N. Bielas /1a, M. Leszczyńska /2a, A. Banasik /2b, A. Izdebska- Połczyk /2c, K. Kania /2d, Z. Zelek /3a, N. Włodarska /3b, O. Pawłowski /3b, N. Jarosz /3c, Z. Marszałek /3c.

W kategorii klas IV - VI
I miejsce - Z. Mrowiec /6a
II miejsce - W. Mikosz /IVa
III miejsce - P. Kępa /6b, J. Kosińska /5a.

Wyróżnienia: Z. Cejnóg /4b, O. Brandys /4a, K. Michalska /5a, W. Badura /6b.

GRATULUJEMY! Uczniowie czytali fragmenty różnych książek wypożyczonych ze szkolnej biblioteki. Przypominamy, że można wypożyczać książki na ferie świąteczne i zimowe.

B. Jankowska

Gratulacje dla Natalii i Szymona!

Z Centrum Edukacji Humanistycznej "LOGOS" napłynęły wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego Z poprawną ortografią na co dzień, do II etapu konkursu zakwalifikowali się Natalia Gmyrek klasa VIa SP 5 i Szymon Radoliński klasa III a G 4. Pamiętać należy, że celem nadrzędnym konkursu jest propagowanie kultury języka polskiego wśród dzieci i młodzieży. Do kolejnego etapu, tym razem pisząc dyktando, Natalia i Szymon staną 10 stycznia.

M. Pyszny

Wycieczka do kina i konkurs szkolny

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Akcja filmu "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" rozpoczyna się w 1926 roku. Newt Scamander wraca z wielkiej wyprawy, której celem było odnalezienie i opisanie szeregu fantastycznych zwierząt. Jego krótki pobyt w Nowym Jorku mógłby przejść niezauważony, gdyby nie pewien Mugol o imieniu Jakub, źle skierowany magiczny przypadek oraz ucieczka kilku fantastycznych zwierząt Newta.
Z wielką przyjemnością uczniowie klas VI a, VI b oraz V a wybrali się do kina, by zapoznać się z niesamowitymi przygodami Newta Skamandera, jego zwierząt, czarowników i zwykłych ludzi.
Wycieczka do kina była okazją do przypomnienia sobie gatunku fantasy oraz przeprowadzenia szkolnego konkursu.

Wyniki szkolnego konkursu
"Jak odnaleźć fantastyczne zwierzęta Newta Scamandera"

I miejsce 18p/ 18
Zofia Mrowiec i Hanna Gocyk - VI a
II miejsce 17p/18
Miłosz Marszałek - VI a
III miejsce 16/ 18
Mateusz Misiarz - VI b
IV miejsce
Kinga Boruta - V b
V miejsce
Natalia Gmyrek, Weronika Uszczyk, Magda Myszkowska, Damian Rzeczniczek - VI a

Serdecznie gratulujemy wiedzy oraz pasji czytelniczych i filmowych!
Upominki zostaną wręczone podczas apelu podsumowującego I półrocze.

M. Pyszny

Z wizytą w muzeum

8 grudnia 2016 roku jako grupa zintegrowanych klas II b i II d, odwiedziliśmy muzeum w Rybniku i uczestniczyliśmy w lekcji pt. "Śląskie gody Boże Narodzenie". Nadchodzące święta stały się okazją do bliższego poznania zwyczajów i obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia na Śląsku. Lekcja odbywała się w sali wypełnionej dawnymi meblami i sprzętami, dzięki którym mogliśmy się poczuć jak gdybyśmy przenieśli się w czasie do typowej śląskiej izby. Wysłuchaliśmy cudownych opowieści o tym, jak wyglądały dawniej przygotowania do świąt, jakie obrzędy i wierzenia miały miejsce w tym świątecznym okresie i jak przebiegała tradycyjna, śląska wigilia. Opowiadaniom towarzyszyły pokazy i prezentacje dawniej używanych sprzętów, przedmiotów codziennego użytku oraz ozdób świątecznych i przedmiotów, które koniecznie musiały znaleźć się na stole (i pod stołem) wigilijnym. Później oglądaliśmy różne przedmioty i pamiątki rybnickich rzemieślników, a także zwiedziliśmy górnicze wyrobisko. Po wizycie w muzeum oglądaliśmy zabytkowe kamienice, świąteczne dekoracje na rynku z wielką choinką w centrum oraz wystawy kramików świątecznych wabiących przechodniów bożonarodzeniowymi różnościami. Zwieńczeniem naszej wycieczki była wizyta w Mc Donaldzie, gdzie obydwie klasy ochoczo pałaszowały zawartość swoich zestawów HappyMeal.

Dziękujemy bardzo za wspaniałą lekcję historii przełamanej nutą współczesnego dostatku...

M. Gałażyn i G. Galica-Uszczyk

Klasa II b wraz z wychowawczynią pragnie serdecznie podziękować Sponsorowi nagrody ufundowanej za zajęcie I miejsca w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej, który odbył się w naszej szkole w listopadzie. Dzięki ofiarności Sponsora mogliśmy cieszyć się z dobrodziejstw wycieczki bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Dziękujemy !!!

Pierwsza lekcja języka francuskiego

Uczniowie klasy 3a uczestniczyli w lekcji języka francuskiego przygotowanej przez nauczycielkę gimnazjum panią Dominikę Morciniec- Otremba. Zajęcie te miały za zadanie rozbudzić zainteresowania nowym językiem oraz kulturą tego kraju. Na początku otrzymaliśmy wizytówki z własnym imieniem przetłumaczonym na język francuski. Na zajęciach wskazaliśmy położenie Francji na mapie Europy, zwiedziliśmy najważniejsze zabytki Pałac Norte Dame, wieżę Eiffla i Łuk Triumfalny. Wysłuchaliśmy hymnu Francji, rozpoznaliśmy na fotografii prezydenta. Dużo dowiedzieliśmy się o kuchni francuskiej i obyczajach kulinarnych tego kraju. W francuskich domach na stole królują bagietki, sery, ślimaki i żabie udka. My na koniec lekcji smakowaliśmy croissanty.

Merci! Uczniowie 3a z wychowawczynią

Stypendiada

W grudniu zakończyliśmy świetlicowe przygotowania do udziału w Ogólnopolskim Projekcie Stypendialnym "STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA dla klas III". Do udziału w tym Projekcie w ramach konkursów: czytelniczego, ortograficznego i matematycznego przygotowywali swoich uczniów nauczyciele klasI-III. Wychowawca świetlicy szkolnej przygotował dziesięciu uczniów klas III do udziału w konkursie plastycznym "Plastuś", który wchodził w skład Stypendiady. Uczniowie mieli do wyboru wykonanie prac na cztery tematy: pocztówka mikołajkowa, walentynka, laurka na Dzień Babci lub Dziadka, strój pirata lub suknia księżniczki. Na zwycięzców czekają nagrody - główne, specjalne, stypendia naukowe i medale. Więcej informacji możecie znaleźć na:www.stypendiada.pl.
Trzymamy kciuki i prezentujemy poniżej naszą reprezentację oraz prace konkursowe uczniów.

Stypendiada

5,7 i 8 grudnia odbył się w naszej szkole konkurs Stypendiada dla uczniów klas 3. Konkurs czytelniczy Abecadło dla wszystkich tych, którzy znają dobrze wiersze Juliana Tuwima. Ortografek dla czujnych i pewnych wyboru ó czy u, ż czy rz, oraz ch lub h. Plusik przeznaczony dla matematyków. Do konkursu zgłosiło się ponad 10 uczestników, ale wyniki dopiero pod koniec lutego. Czekamy !

Maraton Pisania Listów w ZS 3 w Czerwionce

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. W Polsce piszemy w 776 miejscach w całym kraju - w szkołach, klubach, kawiarniach, instytucjach kultury. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.
Pisaliśmy w tym roku listy w obronie

 • Rdzennej społeczności Peace River: Walka o ocalenie ziemi przodków Kanada - 14 listów
 • Edwarda Snowdena: jego odwaga zmieniła świat Stany Zjednoczone - 2 listy
 • Shawkan: Uwięziony za wykonywanie swojej pracy Egipt - 62 listy
 • Fomusoh Ivo Feh: Skazany na 10 lat więzienia za SMSa Kamerun
 • Máxima Acuna: Zaatakowana przez policję za protestowanie Peru - 7 listów
 • Annie Alfred: Polują na części jej ciała Malawi - 110 listów
 • Johan Teterissa: Nauczyciel torturowany i uwięziony za pokazanie flagi Indonezja - 7 listów
 • Zeynab Jalalian: Zabrali jej wolność, teraz zabierają wzrok Iran - 8 listów
 • Ilham Tohti: Pokojowy aktywista skazany na dożywocie Chiny
 • Eren Keskin: Oskarżana ponad 100 razy za mówienie prawdy Turcja - 41 listów
 • Bajram i Gijas: Torturowani i uwięzieni za graffiti Azerbejdżan - 66 listów
W sumie 328 listów Dziękujemy za udział w akcji i zaangażowanie!
A letter to Santa Claus!

W ubiegłym tygodniu, uczniowie klas III I IV, wspólnie z nauczycielem j. angielskiego, Panią Justyną Rybok, pisali listy do Świętego Mikołaja. Zaczęli od solidnego przygotowania językowego - wszak język angielski Mikołajowi nie jest obcy. Później, kolorowo - brokatowe szaleństwo objęło do reszty piszących! Sypali, kleili, wycinali... Uffff, w końcu prace zawisły na korytarzach szkolnych.
Komisja, w składzie: Święty Mikołaj, Pani Justyna Rybok i Pani Alina Woźniak, miała trudny orzech do zgryzienia. Listy są PRZEPIĘKNE!!!! W trakcie ich przeglądania wzięto pod uwagę estetykę pracy, pomysłowość oraz poprawność językową. Po długiej debacie wyróżniono aż 10 osób. Dyplomy oraz świąteczne upominki trafiają do:
Vaness Burakowskiej, Zuzi Zacny, Niny Pióreckiej, Maksa Garbacza, Zosi Dubis, Agatki Ruseckiej, Zuzi Marszałek, Klaudii Chrostek, Kacpra Urbana, Kuby Barana

Congratulations!

Szkolny Konkurs SKO rozstrzygnięty

"Wymarzona skarbonka" pod takim tytułem przebiegał szkolny konkurs SKO przeprowadzony dla klas III i V. Wszystkie prace były wspaniałe, bo były "wymarzone". Wyróżniliśmy następujące prace uczniów z klas III:
Jagody Zawalskiej, Bartosza Wundersee, Szymona Pelc, Kai Buchty, Zofii Dubis.Szymona Kosińskiego, Zuzanny Marszałek, Bartłomieja Surmy. Z klasy V: Karoliny Tokarz, Martyny Kołodziejczyk, Hanii Jania.
Gratulujemy

Zdjęcia prac możecie zobaczyć na szkolnym blogu SKO założonym przez uczniów klasy VIa. Zaglądajcie tam, komentujcie i lajkujcie.

Nowości w świetlicy

Z radością informujemy, że do świetlicy przyboło w ostanich miesiącach wiele nowiusieńkich, ciekawych i baaardzo lubianych przez uczniów gier! Trzeba przyznać, że możemy pochwalić się posiadaniem takich gier i zabawek, które są nowościami na rynku dziecięcej rozrywki i zajmują tam najwyższe miejsca! Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor oraz Rodzicom, którzy wyposażając nas w te nowości, przyczyniają się na bieżąco do uatrakcyjniania czasu spędzanego w świetlicy przed oraz po zajęciach lekcyjnych. Jednocześnie prosimy wszystkich uczestników zajęć o poszanowanie naszego wyposażenia abyśmy mogli cieszyć się nim jak najdłużej - to nasze wspólne dobro i każdy jest odpowiedzialny za jego stan i użytkowanie!

Książka pod każdą choinką

Jak co roku w bibliotece szkolnej odbywa się ŚWIĄTECZNY KIERMASZ KSIĄŻKI. Można kupić niedrogą książkę dla siebie lub na prezent świąteczny.
Zapraszamy.

Psiaki dziękują :)

Wychowawca świetlicy szkolnej oraz uczestnicy zajęć świetlicowych składają ogromne podziękowania wszystkim Uczniom oraz Ich Rodzicom za liczne dary rzeczowe w tym karmę, które zostały przekazane w listopadzie do Świetlicy a miały na celu doposażenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Rybniku - Wielopolu.W zeszłym roku pomgaliśmy czworonożnym podopiecznym ze Schroniska w Gliwicach.Raz jeszcze ogromne dzięki! Będziemy w dalszym ciągu organizować tego typu Akcje w Naszej Świetlicy.

Spotkanie z magikiem

W ubiegły piatek odwiedził naszą szkołę Magik ze Swoim Pomocnikiem. Wspólnie zaprosili nas do Świta Magii prezentując niezapomniany show, w trakcie którego zabawy było co nie miara. Wspólnie z uczniami prezentowano triki, od których buzie obserwtorów na widowni zmieniały się co chwila w zachwycie i zdumieniu. Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Komunikat szkolnej stołówki
DROGI RODZICU! INFORMUJEMY
W związku z obowiazkową centralizacją podatku VAT od 01 stycznia 2017r. ( na podstawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015r.) wszystkie wpłaty dokonywane od Nowego Roku za abonament obiadowy swojego dziecka proszę wpłacać na niżej podane konto szkoły

75 8454 1095 2003 0037 7245 0005
Intendent nie będzie przyjmował żadnych wpłat gotówkowych.

Ze względu na rozliczenie salda rocznego, należność za obiady za miesiąc styczeń obowiązkowo proszę wpłacać na konto szkoły z początkiem stycznia 2017r w terminie do 5 stycznia 2017 r ostateczna wpłata. Jednocześnie informujemy, że wpłata za obiady za miesiąc luty ulega zmianie i musi być dokonana do 30 stycznia 2017r. To samo dotyczy kolejnych miesięcy.

Sukces świetlicy!

W miesiącu listopadzie w świetlicy szkolnej uczniowie pracowali nad przygotowaniem prac plastycznych do konkursu pt:"PRZYRODNICZY DIAMENT REGIONU" którego organizatorem był Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce - Leszczynach. Celem konkursu było ukazanie piękna przyrody naszego regionu oraz rozwój talentów plastycznych uczniów z naszych szkół. Z przyjemnością informujemy, że Nasze Uczennice, które wykonały prace konkursowe w ramach zajęć świetlicowych, zostały nagrodzone w tym konkursie w następujących kategoriach:
kategoria: klasy I -III: Agnieszka Izdebska-Polczyk IIc, Wiktoria Ryszka IIc, Małgosia Bogucka IIa

kategoria: klasy IV-VI: Wiktoria Mikosz, Emilka Garbacz, Oliwia Brandys - wszystkie dziewczynki z IVa

Uroczyste podsumowanie KONKURSU oraz wręczenie pięknych nagród w obecności rodziców laureatów odbyło się 8 listopoada br. w miejscowym Centrum Kulturalno - Edukacyjnym.
Serdecznie gratulujemy!!!

opiekun świetlicy

Komunikat Dyrektora szkoły
Zapraszamy wszystkich rodziców dnia 5 grudnia 2016 r.(poniedziałek) na zebrania klasowe.
W ramach pedagogizacji zapraszamy o 16.15 na prelekcję pracownika PPP pt."NAGRODY I KARY, CZYLI KILKA SŁÓW O TYM JAK MĄDRZE MOTYWOWAĆ".
Maciuś wraz z rodzicami dziękuje za pomoc

W październiku każdy z Was miał okazję przekazać symboliczną złotówkę, by pomóc choremu Maciusiowi. Udało się zebrać 250 zł. Hania odwiedziła chłopca i przekazała jego rodzicom zebrane pieniążki. Maciuś i jego rodzice są nam bardzo wdzięczni za okazaną pomoc. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję!

Uczniowie Szkolnego Koła Caritas

Poetycka gratka

17 listopada o 8:00 czwartoklasiści i świetliczaki zapełnili miejsca na widowni w bibliotece SP, by wysłuchać pięknych recytacji wierszy Wandy Chotomskiej w wykonaniu:
Wiktorii Mikosz "Dlaczego cielę ogonem miele",
Oliwii Brandys "10 bałwanków",
Jakuba Żmijewskiego "Odkurzacz",
Justyny Standowicz "Dziurki w serze",
Ani Piścio "Rozmowa z myszką",
Kingi Michalskiej "Herbatka",
Justyny Kosińskiej "Dzień dobry panie Andersenie",
Karoliny Tokarz "Literki",
Madzi Płaszczyk "Galaretka",
Natalii Włodarczyka "Herbatka",
Miłosza Marszałka "Kurcze blade",
Hani Gocyk "Motyl",
Sabiny Grajner "Placek",
Oli Michalskiej "Matylda",
Sabiny Tlołki "Kto tam",
Natalii Mikołajczyk "Podróże na piórze",
Kingi Boruty "Obwarzanek".
W jury konkursu zasiadły: Anna Lechowska, Anna Gudzik, Bogusława Jankowska, Dominika Machulec.

Laureatami Szkolnego Konkursu Recytacji wierszy Wandy Chotomskiej są:
I miejsce: Wiktoria Mikosz i Miłosz Marszałek
II miejsce: Oliwia Brandys i Hania Gocyk
III miejsce: Justyna Kosińska
Wyróżnieni: Karolina Tokarz, Magda Płaszczyk i Sabina Grajner.
Serdecznie gratulujemy!

Przegląd Pieśni Patriotycznej

10 listopada radosną pieśnią uczciliśmy kolejną rocznicę Święta Odzyskania Niepodległości.
Każda klasa w słowach i nutach pieśni opowiedziała historię o Ojczyźnie. Uczniowie z wychowawcami i rodzicami zadbali o stroje, rekwizyty,instrumenty. Wysłuchaliśmy radosnych marszy żołnierskich oraz smutnych piosenek o wojnie i śmierci.
Na uroczystość przybył pan Czesław Żemła mieszkaniec Czerwionki - autor tekstów, muzyki, rzeźbiarz, malarz wraz synem Jaubem, który podąża śladami ojca. Razem z panią dyrektor Małgorzatą Marciniak wskazali piosenkę i klasę, która zwyciężyła.
Pierwsze miejsce dla ...
klasy 2 b i piosenkę pt. "Serce w plecaku" - werdykt jury był jednogłośny.

Przegląd Pieśni Patriotycznych zagości już co roku w Szkolnym Kalendarzu Uroczystości.

Zajrzyj do galerii zdjęć

Ślubowanie...

7 listopada 2016r. od samego rana panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w strój galowy i kolorowe birety, oczekiwali na rozpoczęcie szkolnej uroczystości "Pasowania na ucznia". Wreszcie o godzinie 10.00 nadszedł ten oczekiwany moment. Po przywitaniu Pani dyrektor, Pani wicedyrektor, rodziców, krewnych, przedstawicieli SU oraz samych uczniów, w niezwykle doniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym rozpoczęło się ślubowanie. Uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicami nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła, dotykając czarodziejskim ołówkiem ramion swoich podopiecznych. Zaś Pani wicedyrektor wręczała pamiątkowe dyplomy. W taki oto sposób uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej. Następnie uczennice z klasy IVa życzyły sukcesów w nauce oraz zapewniały o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole. Po czym rozpoczęła się część artystyczna. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Licznie zgromadzeni goście gromkimi brawami podziękowali uczniom za ciekawy występ.
Uczniowie dziękują Pani dyrektor i Radzie rodziców za przepiękne dyplomy i birety.

U. Strzelczyk

Zajrzyj do galerii zdjęć

Projekt KROKUS

Projekt "Krokus" realizowany jest od wielu lat na całym świecie. Co roku coraz więcej placówek bierze w nim udział. Pozwala na zapoznanie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniem i nietolerancją. Symbolem pamięci o tych, którzy odeszli są żółte krokusy. 7 listopada 2016 r. swoje cebulki kwiatów - po wysłuchaniu wcześniej prelekcji - posadzili także uczniowie klasy IVa. Pracowali oni pod opieką p. Marzeny Kempny-Ptaczek i p. Anny Gudzik.

A. Gudzik

Projekt Krokus w IIb

Kolejny rok uczniowie klasy IIb, oprócz tradycyjnego zapalenia zniczy na grobie pomordowanych za wolność i demokrację, wzięli udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym "Krokus". Uczniowie posadzili na początku listopada cebulki żółtych krokusów, oddając w ten sposób hołd 1,5 mln dzieci narodowości żydowskiej i innych narodowości zamordowanych w czasach Holokaustu.
Kolor żółty przypomina nam o żółtej gwieździe, którą Żydzi mieli obowiązek nosić w krajach pod rządami nazistów. Kwiaty te przypominają o wszystkich zmarłych dzieciach. Naziści zamordowali setki tysięcy dzieci, ale wiele dzieci przeżyło Holokaust. Dziś, jeśli żyją, są przeważnie dziadkami i babciami. Przekazują swoje opowieści swoim dzieciom i wnukom, a my nauczyciele, opowiadamy te opowieści naszym wychowankom, aby nigdy nie zapomniano o tragedii, jaka wydarzyła się w Europie w czasie II wojny światowej.

G. Galica- Uszczyk

Wszystkie kolory świata- chcesz pomóc przyłącz się do nas!

Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka?

Angola jest jednym z krajów, w których wciąż umierają dzieci. Z powodu wieloletniej wojny domowej jest to bardzo niestabilny kraj, narażony na klęski humanitarne. Niedożywienie, brak dostępu do czystej wody pitnej, fatalne warunki higieniczno-sanitarne powodują, że setki tysięcy rodzin w tym kraju zdanych jest na pomoc z zewnątrz. Z powodu kryzysu najbardziej cierpią dzieci, które stanowią prawie połowę społeczeństwa Angoli. Zagrażają im takie choroby jak cholera, odra, polio, gruźlica, żółta febra, czyli choroby, którym współczesny świat potrafi przeciwdziałać. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem jest zapobieganie zachorowaniom poprzez szczepienia. Celem UNICEF jest objęcie programem szczepień jak największej liczby dzieci w Angoli, tak, by ograniczyć śmiertelność dzieci spowodowaną powyższymi chorobami.

Projekt "Wszystkie Kolory Świata" ma pomóc zakupić szczepionki i zaszczepić dzieci w Angoli.

W ramach akcji uczniowie będą przygotowywać specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Laleczka ta nie będzie zwykłą szmacianą lalką - będzie symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każda laleczka będzie miała swoje imię, kraj, z którego pochodzi, jakieś hobby. Wszystkie te cechy zostaną im nadane przez dzieci, które przystępując do pracy same zdecydują jakiego kraju reprezentantem ma być ich laleczka. Od nich będzie zależało jaki laleczka będzie mieć kolor skóry, jak będzie ubrana i jakie imię będzie nosić. Tymi informacjami dzieci uzupełnią "akt urodzenia" laleczki. Tu pozostaje pole dla kreatywności uczniów, a także osób im pomagających. W akcję mogą się zaangażować rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci. Dzięki tej współpracy międzypokoleniowej z pewnością powstaną małe, szmaciane dzieła sztuki.

Laleczkę należy uszyć według wzoru, który dostępny będzie u nauczycieli zajęć technicznych.

Chcesz pomóc przyłącz się do akcji.

Pamiętamy

Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły tuż po Święcie Zmarłych tj. 3 listopada uczniowie klasy Va pod opieką pana Michała Klasika uprzątnęli grób Bojowników o Wolność i Demokrację na cmentarzu komunalnym w Czerwionce oraz zapalili znicze.

Komunikat Dyrektora szkoły
Zapraszamy wszystkich rodziców dnia 7 listopada 2016 r.(poniedziałek) na dni otwarte w godz. 16.00 do 17.00
W ramach pedagogizacji zapraszamy na 15 - minutową prelekcję pt.: "Wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci" wygłoszoną przez p. Bogusławą Jankowską w sali nr 10, o godzinie 16.30.
Komunikat Dyrektora szkoły
Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Czerwionce-Leszczynach informuje,
że dzień 31.10.2016r.( poniedziałek) jest wolny od zajęć dydaktycznych.
Wycieczka klas trzecich

11 października 2016r. o godzinie 10.00 wyruszyliśmy autokarem do Radzionkowa, do Muzeum Chleba. Byliśmy uczestnikami lekcji w dawnej szkole. Poznaliśmy historię nauczania i panujące wówczas zwyczaje. Następnie udaliśmy się na prelekcję filmu "Od ziarenka do bochenka". Potem otrzymaliśmy ciasto, które trzeba było zapleść w warkocz i upiec. W trakcie pieczenia zwiedzaliśmy muzeum.
Wycieczkę zakończyliśmy degustacją własnych wyrobów i zakupami. Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni.

uczniowie klasy III b

Warto przeczytać - uczniowie proponują, zachęcają

Dlaczego warto przeczytać książkę pt. "Asiunia" Joanny Papuzińskiej?
Ta książka opowiada o drugiej wojnie światowej i losach pięcioletniej dziewczynki o imieniu Asia. Dziewczynka miała trzech braci. Asiuni zabrali dom i mamę a tata był żołnierzem. Dziewczynka musiała przebywać o obcych kobiet, spać w cudzym łóżku i pić mleko z cudzego kubeczka. Babcia Asiuni gotowała dla żołnierzy. Książka jest smutna ale warto ja przeczytać. Imię bohaterki książki i autorki nie jest przypadkiem. Asiunia to Joanna Papuzińska. Książkę wypożyczyłam w naszej szkolnej bibliotece.

Martyna Bądyra - klasa 3a

Szkolny Dzień Książki

We wtorek 25 X 2016r w naszej szkole pojawiło się mnóstwo najróżniejszych postaci z książek. Plakaty i gazetki reklamujące czytanie zawisły na wszystkich korytarzach i w klasach. Cały dzień odbywały się różne ciekawe zajęcia związane z książką, między innymi: maraton czytania, prezentacja ulubionej książki przed kolegami i koleżankami z klasy, malowanie ilustracji i projektowanie okładek do naszych ulubionych lektur. Klasa VIa pod kierunkiem p. M. Pyszny i we współpracy z p. A. Jędrzejak i p. E. Ingot przygotowała apel podsumowujący Narodowe Czytanie i inne konkursy czytelnicze.
Wszyscy świetnie się bawili i zachęcali się nawzajem do czytania.

Zajrzyj do galerii zdjęć

"Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała."

We wtorek 25 X 2016r świętujemy w naszej placówce "Szkolny Dzień Książki"
W tym dniu każdy uczeń może się przebrać za dowolną postać literacką / postać z bajki, lektury lub innej dowolnej książki/.
Każdy przynosi do szkoły swoją ulubioną książkę - z domu lub biblioteki. Będzie można ją zaprezentować przed całą klasą. Obędzie się też maraton czytania, apel i projektowanie okładek lub ilustracji do książek.

Zachęcamy wszystkich do czytania i do wspólnej zabawy.

Familoki na ArtCampie w Warszawie

15.10.2016r. w Warszawie odbyło się jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych tej jesieni! Z inicjatywy Centrum Edukacji Obywatelskiej zorganizowany został Art Camp - spotkanie praktyków edukacji kulturalnej, w tym spotkaniu uczestniczyły w charakterze zaproszonych gości dyrektor ZS 3 - Małgorzata Marciniak oraz nauczycielka języka polskiego - Małgorzata Pyszny z racji wyróżnionego przez CEO Kulthurra projektu - "Szkoła wśród familoków"
Organizatorzy spotkania chcieli zgromadzić w jednym miejscu najciekawszych praktyków edukacji kulturalnej z całej Polski. Art Camp skupił przedstawicieli 20 projektów z zakresu edukacji kulturalnej z terenu kraju. Zebranych gości powitała Alicja Pacewicz - wiceprezes CEO, specjalnie miło zabrzmiały ze sceny słowa: "Witam dziołchy z familoków". Przedstawicieli ZS 3 nie mogło zabraknąć podczas Art Campu ze względu na realizację przez szkołę wielu projektów z zakresu edukacji kulturalnej, były to programy: "Kuthurra", "Patrz i zmieniaj", "Miłosz od Nowa", "Literacki Atlas Polski", "Filmoteka szkolna". Dobre praktyki realizowane w szkole wykorzystywane i promowane są w publikacjach CEO np. gra terenowa z Miłoszem, debata WF z klasą, uczniowie z klasą.
Projekt "Szkoła wśród familoków" wymyślony został z okazji stulecia szkoły i był kontynuacją wielu wcześniejszych projektów o tematyce regionalnej. By zostać zauważonym przez CEO należało nie tylko stworzyć projekt, perfekcyjnie go zrealizować, dokumentować, ale również uczestniczyć w kursie coachingowym
Art Camp rozpoczęto debatą o edukacji kulturalnej. Wiceprezes CEO mówiła o miejscu edukacji kulturowej w Polsce, współpracy, dialogu i otwartej postawie. Dyskutowano o tym jakie są cele edukacji kulturalnej, jak, gdzie i kiedy ją realizować, a nawet...czy wciąż powinna nazywać się "kuturalna"? Podejmowano również temat podstawy programowej, twórczych gimnazjów, zaangażowania i rozwoju nauczycieli oraz losów edukacji kulturalnej w kolejnych latach.

Szczególnie cenne były warsztaty z zakresu edukacji filmowej, pedagogiki teatru, targi projektów, pokazy działań edukacyjnych oraz rozmowy z praktykami edukacji kulturalnej. Warto dyskutować, by znaleźć odpowiedź na pytanie: jakiej kultury dziś potrzebujemy w szkole?

M. Pyszny

Otwórz drzwi na świat

W bieżącym roku nasza szkoła kolejny raz planuje przystąpić do projektu KIDSPEAK promującego naukę języków obcych i zainteresowanie innymi kulturami. Wolontariusze - młodzi ludzie z różnych krajów poprowadzą w naszej szkole w języku angielskim interaktywne warsztaty.

W związku z tym poszukujemy chętnych do udziału w programie Global Host.
Program Global Host to szansa dla tych, którzy chcieliby zaprosić do siebie i spędzić kilka dni w towarzystwie młodych ludzi z całego świata. Udział w projekcie Global Host wiąże się z szeregiem korzyści. Rodzina goszcząca przyjmuje wolontariusza na okres minimum 1 tygodnia zapewniając jej nocleg w postaci wolnego łóżka w osobnym pokoju lub dzielonym z inną osobą. Tym samym ma okazję zaprzyjaźnić się ze studentem zza granicy, poznać kulturę jego kraju jak również zapoznać go z polskimi tradycjami. Codzienny kontakt z zagranicznym wolontariuszem jest okazją do podszlifowania języka angielskiego, a także do nauki innych języków.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z okazji poznania innej kultury i rozwinięcia umiejętności językowych.

Zapraszamy na stronę AIESEC

K. Kamińska

Marchewki królują!

13 października, gdy obchodzimy Światowy Dzień Wzroku, warto bliżej przyjrzeć się swoim oczom. Czy wiesz co negatywnie wpływa na stan Twojego wzroku?

 • czytanie w słabo oświetlonym pomieszczeniu
 • długotrwałe czytanie z bliska tekstu pisanego bardzo małą czcionką
 • korzystanie z ekranu monitora lub telewizora z bliskiej odległości
 • bezpośrednie działanie promieni słonecznych na oczy
 • złe odżywianie się

Jak uniknąć poważnych problemów ze wzrokiem?

 • regularnie, raz w roku sprawdzać stan wzroku u specjalisty
 • konsultować ze specjalistą dolegliwości takie jak pieczenie, swędzenie oczu, uczucie kłucia oraz zaburzenia widzenia (zamglenia, nieostre widzenie, itp.)
 • podczas prac wymagających skupiania wzroku na bliskie odległości, co jakiś czas patrzeć w dal
 • jeśli została stwierdzona wada wzroku, stosować okulary z odpowiednio dobraną korekcją
 • chronić wzrok przed promieniami słonecznymi, korzystając z wysokiej jakości okularów
 • stosować dietę zawierającą witaminy A, E i C zawarte w borówkach, czarnej porzeczce, marchewce, dynii, papryce i morelach.

  Dziś częstujemy wszystkich uczniów marchewkowym chipsem i przypominamy: DBAJMY O TO CO NAJCENNIEJSZE - O NASZE OCZY!

  Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej już kolejny raz przyłączyli się do obchodów święta. Powstały marchewkowe pacynki, naturalne soki z marchewki i jabłka oraz surówki, a nawet pyszne marchewkowe ciasto.

Klasy młodsze świętują Dzień Drzewa

W tym roku szkolnym wszystkie klasy młodsze świętowały Dzień Drzewa. W klasach odbyły się pogadanki, gry, konkursy i quizy związane z budową drzew, ich rodzajami, oraz rolą jaką pełnią w przyrodzie. Uczniowie spacerowali po ulicach naszego miasta rozpoznając drzewa. Klasa III c wykonała album "Drzewa naszych ulic". Klasa II a była w parku miejskim gdzie uczniowie zbierali liście i owoce różnych drzew. Klasa IId wykonała trójwymiarowe drzewo z zebranych wcześniej kolorowych liści. Wszyscy malowali nasze polskie drzewa oraz świetnie bawili się robiąc różne cudeńka z kasztanów i żołędzi.

Posadź drzewo dla przyszłości pokoleń

Klasa pierwsza włączyła się w obchody Szkolnego Święta Drzewa. Święto to wymyślił już w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych znawca i miłośnik przyrody Juliusz Sterling Marton. Z okazji tego święta gościł w klasie pierwszej pracownik Wydziału Ekologii Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny - Marcin Strzelczyk. Pokazywał zdjęcia i opowiadał uczniom o "pomnikach przyrody" naszej miejscowości. Szczególną uwagę uczniów skupił na dębach rosnących w pobliżu szkoły na ulicy Wolności. Uczniowie rozpoznawali gatunki drzew po liściach i owocach. Miały także okazję zobaczyć szyszki drzew iglastych w różnych stadiach ich wzrostu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ta część spotkania, w której uczniowie metrem wyznaczali obwód pni najstarszych drzew naszej miejscowości. Uczyli się na wyciętym kawałku pnia sprawdzać ile lat ma drzewo. Dowiedzieli się również, jak w naszej miejscowości chroni się przed szkodnikami kasztanowce. Poznali zasady sadzenia drzew z nasion. Kilka dni po wizycie uczniowie stworzyli "Doniczkową Szkółkę Leśną" - posadzili według wskazań w doniczkach nasiona dębu, kasztanowca i klonu. Wiosną chcą posadzić sadzonki drzew w lesie dla przyszłości pokoleń.

U. Strzelczyk

Dzień Edukacji Narodowej

14 października to wielkie święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich osób związanych z Oświatą - sekretarzy, pracowników obsługi oraz uczniów. Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęliśmy od uroczystej mszy świętej, a następnie spotkaliśmy się na gali w szkole, którą zainaugurował Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców. Podczas wyjątkowego spotkania wszystkich pracowników, pani dyrektor Małgorzata Marciniak wręczyła dyplomy i złożyła gratulacje osobom szczególnie zasłużonym w ostatnim roku. W dalszej części był czas na osobiste refleksje i miłe rozmowy w gronie kolegów i koleżanek z pracy.

Zajrzyj do galerii zdjęć

Podsumowanie Tygodnia Papieskiego

W piątek, 14 października, w kościele NSPJ w Czerwionce - Leszczynach została odprawiona Msza Święta z okazji DEN oraz zakończenia Tygodnia Papieskiego. Podczas tej mszy zostały pokazane prezentacje multimedialne wykonane przez naszych uczniów. O oprawę muzyczną podczas uroczystości zadbały dzieci należące do chórku prowadzonego przez Panią Annę Jędrzejak.
Również podczas tej mszy zostały wręczone liczne dyplomy i nagrody uczniom, którzy brali udział w konkursach. Otrzymali je:
1. Konkurs plastyczny "W szkole jestem Apostołem Miłosierdzia"
I miejsce - Nadia Jarosz kl. III c
II miejsce - Wiktoria Grzegorzyca kl. II d
III miejsce - Agata Pietrzyk kl. II d

2. Konkurs na prezentację multimedialną "Jan Paweł II - świadek Miłosierdzia"
I miejsce - Weronika Jabłońska kl. IV b
II miejsce - Miłosz Marszałek kl. VI a
III miejsce - Dominik Chudyka kl. IV b

3. Przegląd ulubionych pieśni świętego Jana Pawła II
Wyróżnienia otrzymały uczennice klas II: Judyta Zając i Jadzia Pluta zkl. II d oraz Amelka Cieślik, Karolina Kubica i Wiktoria Grzegorzyca z kl.II d

Nagrodzone prezentacje multimedialne

Zajrzyj do galerii zdjęć

Szkolny konkurs klas III "Najpiękniejszy różaniec"

Tradycyjnie już we wrześniu i w październiku uczniowie klas III wykonywali różańce. Ich pomysły, jak co roku, były bardzo ciekawe. Pojawiły się między innymi różańce wykonane z klocków lego, żołędzi, koralików, masy solnej, słodyczy. Spośród 20 prac trzeba było wybrać te najbardziej oryginalne, a to nie było łatwe.
Ostatecznie I miejsce zajął Wojciech Juszczak z kl. III b, II - Agata Rusecka i Jakub Baran z kl. III a, zaś miejsce III - Nadia Fuks z kl. III b i Jakub Lorek z kl.III a. Jurorzy poztanowili wyróżnić uczennicę kl. III c - Zuzannę Marszałek, która wykonała różaniec z masy solnej.

Zarażamy czytaniem

Tydzień temu czwartoklasiści zaznajamiali się z Biblioteką Publiczną i jej funkcjonowaniem. Na "wycieczkę" uczniowie wybrali się w towarzystwie pani A. Lechowskiej i pani Anny Gudzik.

Pomoc dla Maciusia

Przez najbliższe 3 tygodnie uczniowie Szkolnego Koła Caritas będą zwracać się do Was z prośbą o pomoc dla chorego Maciusia. Maciuś jest małym szczęśliwym 6 letnim chłopcem, który urodził się z Zespołem Downa. W 6 miesiącu życia dostał pierwszego ataku ciężkiej padaczki. Niestety, przez tak ciężką chorobę, dopiero zaczyna chodzić, nie mówi, jest całkowicie zależny od rodziców. Kilka razy w tygodniu uczęszcza na rehabilitację, do psychologa, pedagoga, logopedy, chodzi do specjalnego przedszkola w Gliwicach, trzy razy w roku wyjeżdża na dwutygodniowe turnusy rehabilitacyjne. Leczenie Maćka jest bardzo kosztowne, dlatego jego rodzicą liczą na naszą pomoc i wierzą, że dzięki nam nie będą musieli martwić się o kolejny rok ciężkiej, intensywnej rehabilitacji, o turnusy, o opłaty za przedszkole, dojazdy i leczenie.
Liczy się każda złotówka!

Uczniowie Szkolnego Koła Caritas

Komunikat Dyrektora szkoły
Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Czerwionce-Leszczynach informuje, że dzień 14.10.2016r. jest wolny od zajęć dydaktyczno - wychowawczych.

W tym dniu o godz. 9.00 odbędzie się msza św. z okazji DEN oraz zakończenia "Tygodnia Papieskiego" w kościele NSPJ w Czerwionce-Leszczynach. Podsumowanie i wręczenie nagród odbędzie się podczas mszy.

Informujemy również, że 14.10.2016r. kuchnia nie gotuje obiadu (abonament obiadowy został pomniejszony o ten dzień).

Policjant przyjazny dzieciom

Zajęcia z przedstawicielem policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły. Na początku każdego roku szkolnego uczniowie klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi jej towarzyszącymi. Ćwiczą przejście przez ulicę w różnych miejscach w okolicy szkoły. W ramach edukacji w tym kierunku, 28 września 2016 roku uczniowie klasy pierwszej spotkali się z policjantem, Starszym Aspirantem - Marcinem Majewskim. Pan Majewski przypomniał uczniom zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi. Podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Po czym wręczył każdemu uczniowi breloczek odblaskowy. Dzieci natychmiast przypięły breloczki do tornistrów. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się również jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca policjanta. Duże zainteresowanie uczniów wywołało umundurowanie i wyposażenie policjanta. Ciekawość nie miała granic. Niektórzy uczniowie dali się nawet "zakuć" w kajdanki. Dzięki temu spotkaniu policjant będzie kojarzył się dzieciom, nie tylko jako osoba, której należy się bać, ale jako osoba przyjazna dzieciom, do której zawsze i w każdej sytuacji można się zwrócić o pomoc. Uczniowie po spotkaniu z policjantem zdobywali sprawność "Wzorowy pieszy".

U. Strzelczyk

Komunikat Dyrektora szkoły
Zapraszamy wszystkich rodziców dnia 10.10.2016 r.(poniedziałek) na dni otwarte
w godz. 16.00 do 17.00
Niezwykłe spotkanie

Czwartoklasiści mieli dziś okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji, lekcji regionalizmu. Udaliśmy się do Biblioteki Publicznej na spotkanie z autorką książek dla dzieci - Magdaleną Zarębą. Pisarka, oprócz prezentacji książek i ich bohaterów, przy współudziale Biblioteki, zorganizowała spotkanie w taki sposób, żeby dzieci mogły dowiedzieć się czegoś o regionie i tradycji, z którego pochodzą. A wszystko to przy okazji promocji najnowszej książki - "Jak Maciek Szpyrka po Nikiszowcu z dziadkiem wędrował".

Sprzątanie Świata 2016 - razem możemy więcej

22 września po raz kolejny szkoła nasza uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Była to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem było promowanie nieśmiecenia oraz edukacja odpadowa. Wszyscy dbamy o nasze otoczenie, chcemy, by środowisko naturalne oraz ulice, przy których mieszkamy były czyste i estetyczne. Jak co roku, przyłączyliśmy się do akcji Sprzątania Świata sprzątając ulice wokół szkoły. To niewielki, wręcz symboliczny gest a jakże wiele znaczy.

Szkolny konkurs plastyczny
ILUSTRACJA DO WYBRANEGO FRAGMENTU QUO VADIS

Serdecznie gratulujemy uczniom udziału w konkursie plastycznym, cieszymy się, że lubicie czytać i rysować. Zachęcamy do zapoznawania się z dziełami naszego patrona, czekamy na Wasze lapbooki (do końca września).
Oto wyniki konkursu plastycznego

Wyróżnienia specjalne otrzymują:
Emilia Garbacz - IVa
Paulina Kępa - VIb
Wiktoria Mikosz - IVa
Seweryn Bembenista - VIa
Natalia Gmyre - VIa
Sabina Grajner - VIa
Weronika Uszczyk - VIa
Oliwia Brandys - IVa
Wiktoria Wasilewska - IVa
Anna Piścio - IV b
Vanessa Burakowska - IVa
Prace oceniała komisja w składzie: Joanna Pluta, Anna Gudzik, Ewa Inglot, Małgorzata Pyszny. Dyplomy i upominki zostaną wręczone podczas apelu.

Tydzień Papieski "Bądźcie świadkami Miłosierdzia"
10.10.2016 - 14.10.2016

Kolejny raz nasza szkoła przygotowuje się do obchodów "Tygodnia Papieskiego". Czas ten będziemy przeżywać od 10 do 14 października. Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursach:
1. Klasy I - III - konkurs plastyczny "W szkole jestem Apostołem Miłosierdzia"
2. Klasy IV - VI - konkurs na prezentację multimedialną "Jan Paweł II - świadek Miłosierdzia"
3. Przegląd ulubionych pieśni św. Jana Pawła II - dla wszystkich uczniów
Ze szczegółami zapoznają Was nauczyciele: J. Hachulla, J. Pluta, A. Jędrzejak.

"Tydzień Papieski" zakończy się Mszą Świętą, w czasie której zwycięzcom konkursów zostaną wręczone nagrody.

Szkolny konkurs - "Quo vadis - sprawdź co wiesz o lekturze i jej autorze"
w ramach akcji Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie odbyło się na początku września w ponad 2200 miejsc w całej Polsce, do instytucji, które dołączyły po raz kolejny do akcji należy Zespół Szkół nr 3. Uczniowie poznawali i interpretowali lekturę na rożne sposoby.
Serdecznie gratulujemy uczniom- reprezentantom klas udziału w konkursie - "Quo vadis - sprawdź co wiesz o lekturze i jej autorze".

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Natalia Gmyrek i Wojtek Pluta
II - Hania Gocyk i Miłosz Marszałek
III miejsce- Zofia Mrowiec i Seweryn Bembenista
Dziękujemy, nagrody i upominki zostaną wręczone podczas apelu.

W sali 64 można podziwiać limitowany egzemplarz - Quo vadis, wydany z okazji roku Sienkiewicza i rocznicy chrztu Polski, który podarował szkole- tata Karola Boćka, serdecznie dziękujemy.
Wszystkich uczniów zapraszamy do biblioteki SP 5 po pamiątkową pieczęć akcji Narodowe Czytanie, którą otrzymaliśmy z kancelarii Prezydenta RP.

M. Pyszny

Komunikat Dyrektora szkoły

Zapraszamy wszystkich rodziców 19.09.2016 r.(poniedziałek) na pierwsze w tym roku szkolnym zebrania.
16.30 - spotkanie ogólne na sali gimnastycznej, następnie w klasach z wychowawcami.

Przedwakacyjne wspomnienia z wycieczki do ZOO

3 czerwca 2016r. klasy pierwsze wraz z nauczycielami p.Gabrielą Galicą-Uszczyk, p.Joanną Plutą, p.Małgorzatą Gałażyn, p.Anną Ogierman oraz p.Teresą Kieś, uczestniczyły w wycieczce do ZOO w Opolu. Punktualnie o 8:00, dzieci wsiadając do autokarów z uśmiechem na ustach, przywitały panów kierowców i wysłuchały pogadanki na temat zasad bezpiecznego podróżowania autokarem. Po półtoragodziennej podróży, pojazdy wreszcie dotarły na miejsce. Atmosfera ZOO bardzo przypadła dzieciom do gustu. Zwiedzały takie segmenty jak: Świat Małp, Ameryka Płd, Uchatki, Euroazja, Afryka, Sowy i Australia. Nie zabrakło również sklepów z pamiątkami i polanek, gdzie można było chwilkę odsapnąć. Szalone simangi i zabawne pazurkowce witały uczniów bujając się na lianach w swoim małpim raju. Chodząc wyznaczonymi trasami, nie mogli oderwać oczu od niesamowitego i fascynującego świata zwierząt. Wracając do domu, ożywieni i pełni emocji, wspominali kolorowe papugi, gigantyczne słonie, zwinne oceloty ki przerażające bezkręgowce. Z pewnością na długo zapamiętaja tę ciekawą i edukacyjną wycieczkę.

Dominika Uszczyk

Otwarcie "Zielonej Pracowni"

Nowa pracownia o nazwie "Ziemia - Wyspa zielona" powstała ze środków WFOŚiGW w Katowicach oraz środków własnych UGiM Czerwionka-Leszczyny. Poprzednia sala lekcyjna do zajęć biologii, przekształciła się w nowoczesną, prawdziwą ekopracownię biologiczno-geograficzną na miarę XXI wieku.
W sali wymieniono wykładziny, wymalowano ściany. W tak przygotowanym pomieszczeniu ustawiono nowe meble. Całość zaaranżowano tak, aby uczniowie poczuli się tu komfortowo. Pracownia wzbogaciła się w doskonały sprzęt multimedialny. Stanowią go: projektor, rzutnik urządzenie wielofunkcyjne, wizualizer, wysokiej klasy mikroskop, który można podłączyć do laptopa i rzutnika, eduromy do nauczania biologii i geografii, plansze interaktywne. Zakupiono również wiele pomocy dydaktycznych do prowadzenia obserwacji w terenie, zarówno tych mikro jak i makroskopowych. Mamy sprzęt laboratoryjny, przenośne mikroskopy kieszonkowe, lupy, zestawy do analizy czystości wód, gleby, minerałów, lornetki i teleskop, który posłuży do obserwacji przyrodniczych jak i astronomicznych. Prowadzenie badań astronomicznych uatrakcyjni również wiele wspaniałych urządzeń, takich jak; tellurium, model układu słonecznego, modele Ziemi z jej biegunami magnetycznymi, modele do badania energii odnawialnej. W zasobach ekopracowni znalazły się także liczne pomoce pozwalające poznać budowę anatomiczną człowieka oraz zwierząt i roślin. Aby uatrakcyjnić takie zajęcia będzie można pracować w grupach. Nowoczesny fantom do resuscytacji pozwoli uczniom zgłębić tajniki udzielania I pomocy przedmedycznej. Na zajęciach w tzw. "małych eksperymentariach" uczniowie będą mogli się poczuć jak młodzi naukowcy i odkrywcy tajemnice świata. Zaproszeni goście oraz dyrekcja Zespołu Szkół wyrazili nadzieję, że pracownia w istotny sposób wpłynie na efekty kształcenia jak również uatrakcyjni proces lekcyjny oraz przyczyni się do wzrostu zainteresowania uczniów naukami przyrodniczymi.

Galeria zdjęć >>>

E. Szopa

Czas odkurzyć tornistry

Pierwszego września spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, by zainaugurować nowy rok szkolny 2016/2017 oraz przywitać nowych uczniów, najmłodszych - pierwszoklasistów. Akademię rozpoczęliśmy tradycyjnie - odśpiewaniem hymnu, następnie wprowadzono poczet sztandarowy. Pani dyrektor Małgorzata Marciniak, po krótkim przemówieniu, powitała uczniów, rodziców i nauczycieli, następnie przedstawiła wszystkich wychowawców poszczególnych klas oraz panią wicedyrektor - Ewę Szopę. Uczniowie klasy II i VI przedstawili krótki program artystyczny. Drugoklasiści - radosny, w tonie wakacyjnym, ale witający rok szkolny, natomiast szóstoklasiści - refleksyjny, upamiętniający 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Komunikat Dyrektora szkoły
Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Czerwionce- Leszczynach informuje, że że tak jak w roku ubiegłym rodzice ubezpieczają dzieci we własnym zakresie - szkoła nie ubezpiecza uczniów.
Stołówka szkolna

Stołówka szkolna informuje o możliwości wykupienia dla dziecka obiadów na cały miesiąc.
Od 1 września 2016 roku podwyższeniu uległa stawka żywieniowa do 3,20 zł za posiłek. Istnieje możliwość wykupienia połowy porcji w kwocie 1,60 zł za posiłek dla dzieci klas 1-3 SP.

Opłatę za obiady dokonuje się drogą elektroniczną lub poprzez wpłatę własną bezpośrednio na podane niżej konto
75 8454 1095 2003 0037 7245 0005
W wyjątkowych sytuacjach wpłatę za posiłki można dokonać u intendenta w szkole. Wpłata za obiady musi być dokonana do 27 dnia każdego miesiąca poprzedzającego korzystanie z obiadów.

W miesiącu wrześniu posiłki rozpoczną się 5.09.16r. (poniedziałek). Należność musi być uregulowana do 5.09.16r. Kwota na wrzesień wynosi;
20 dni * 3,20 zł = 64,00 zł
20 dni * 1,60 zł = 32,00 zł
Serdecznie zapraszamy

Mamy 15 000 złotych na zakup książek
Biblioteka SP- 5 zakwalifikowała się do wsparcia finansowego z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jakie książki zakupić ? Do połowy września czekamy na propozycje rodziców, uczniów i nauczycieli. Kartki z tytułem /tytułami/ książek prosimy składać u wychowawców, polonistów lub w bibliotece szkolnej

B. Jankowska

Komunikat Dyrektora szkoły
Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Czerwionce- Leszczynach informuje, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 01 września 2016r.
Msza św. w Kościele Najświetszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce-Leszczynach, godz. 7.30
1. Szkoła Podstawowa nr 5, klasy I- VI, godz. 8.30
2. Gimnazjum nr 4, klasy I- III, godz. 10.15
"Quo vadis" Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.
"Quo vadis" - powieść historyczna Henryka Sienkiewicza - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej "Gazecie Polskiej" oraz w krakowskim dzienniku "Czas" i "Dzienniku Poznańskim". Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie "Quo vadis" ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Narodowe czytanie z prezydentem w ZS 3

 • czytanie fragmentów Quo vadis na lekcjach, w bibliotece i świetlicy
 • czytanie fragmentów powieści poprzez nauczycieli - uczniom oraz poprzez starszych uczniów - młodszym
 • konkurs czytelniczy
 • quiz z lektury
 • konkurs na strój z epoki
 • prezentacje adaptacji Quo vadis
 • lekcje języka polskiego dotyczące lektury
 • lekcje religii dotyczące postaci z lektury i przekazu intersemiotycznego lektury
 • Quo vadis po angielsku i francusku
 • wystawki książek Sienkiewicza w bibliotece
Zapraszamy uczniów ZS 3 do aktywnego udziału w Narodowym Czytaniu!
Podręczniki na rok szkolny 2016/17
Szanowni Rodzice.
Zapewnienie uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe (Dz. U. poz. 902) Szczegółowe informacje o podręcznikach znajdziecie Państwo na stronie www.men.gov.pl

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas I-V szkoły podstawowej zaopatrzeni zostaną w podręczniki w szkole, zgodnie z zapisami o dystrybucji ww. rozporządzenia. Podręczniki do nauki religii rodzice uczniów tychże klas zakupują sami, zgodnie z dołączonym wykazem.

Uczniowie klas VI zakupują podręczniki zgodnie z dołączonym wykazem. kliknij tutaj

Wykaz podręczników z religii. kliknij tutaj

 
Nasze certyfikaty
 
 
 
Projekty, programy
Szkolne Koło Caritas
 
Blog SKO
 
Przyjaciele Zippiego
 
Blog - WF z Klasą I
Blog - WF z Klasą II
 
Trzymaj formę
 
 
 
 
 
 Copyright©SP5 2012/2013 >> DO GÓRY >> >>STRONA GŁÓWNA<<