Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 3 Slideshow Image 5
Biało - czerwono w SP 5!

Ojczyzna - to wielki zbiorowy obowiązek

Cyprian Kamil Norwid

13 listopada odbyło się wspaniałe święto patriotyzmu oraz pokaz talentów i umiejętności uczniów SP 5 w Czerwionce. Okazję do tej niecodziennej uroczystości stanowiła miniona 99. rocznica odzyskania niepodległości, festiwal pieśni patriotycznej oraz podsumowanie projektu CEO - Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku. W święcie wzięła udział cała społeczność szkolna, serdecznie witana przez panią dyrektor szkoły - Małgorzatę Marciniak.
Gośćmi honorowymi spotkania byli: pan burmistrz gminy i miasta - Wiesław Janiszewski, przewodniczący rady rodziców pan Mariusz Marszałek, wiceprzewodnicząca rady rodziców pani Urszula Jakubczyk, pan Andrzej Sądel - prezes firmy PROMED. Zacną komisje konkursową, która od 8.00 do 12.30 pracowała, oceniając i przyznając nagrody, stanowili: pani Stefania Szyp - przewodnicząca komisji edukacji, pani Hanna Piorecka - Nowak - rzecznik prasowa, pan Jakub Żemła - artysta, muzyk, absolwent naszej szkoły.

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum już od kilku tygodni pod okiem swych wychowawców dobierali repertuar do festiwalu pieśni patriotycznej, szykowali stroje, rekwizyty, choreografię. Bowiem jury oceniało: poziom muzykalny i wokalny wykonania pieśni, dobór utworu, ogólne wrażenie artystyczno - estetyczne. Prezentacje odbywały się w trzech kategoriach, klasy I - III SP , klasy IV- VI SP oraz VII SP i II- III G. W kategorii klas najmłodszych nagroda główna przypadła klasie III b (wych. p. Gabriela Galica - Uszczyk) za piękne wykonanie utworu "Przybyli ułani" , wyróżnienia zdobyły klasy: 1 b (wych. p. M. Albrecht) za prezentację piosenki "Morze, nasze morze" oraz klasa III a (wych. p. A. Ogierman)"Jak szło wojsko raz ulicą". W kategorii klas IV - VI zwyciężyła klasa V a ( ych .p. Marzena Kempny- Ptaczek) za piosenkę "Przybyli ułani", wyróżnienia przypadły klasom: IV b (wych. p. Ewa Ingot) oraz IV a (wych. p. Marcin Gorzawski). W kategorii klas najstarszych przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca zdobyły je klasa IIa (wych. p. Małgorzata Mazur - Zając) oraz klasa III c (wych. p. Małgorzata Pyszny), wyróżnienie wyśpiewała sobie klasa III a (wych. p. Ala Wożniak). Fundatorem nagród głównych w konkursie była firma PROMED, natomiast drugą nagrodę główną w kategorii klas gimnazjalnych ufundowała przewodnicząca komisji oświaty pani Stefania Szyp. Pan burmistrz Wiesław Janiszewski podsumowując konkurs, stwierdził: Pieśni patriotyczne powstały przeważnie w tym okresie, kiedy Polska pozbawiona była niepodległości i walczyła o nią. Bardzo dziękuję szkole za zorganizowanie tego przeglądu. To wspaniała lekcja patriotyzmu dla nas wszystkich. Dziękuję za ogromne zaangażowanie nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców w przygotowanie tej pięknej uroczystości.

Podczas akademii krótki pokaz swych talentów recytatorskich, wykonując patriotyczne wiersze Władysława Bełzy, Czesława Miłosza i Cypriana Kamila Norwida, zaprezentowali uczniowie klasy IVc Zuzia, Nadia, Szymon, Kuba, IV a - Kuba, Bartek, Agatka, Zuzia, Kacper oraz IIIc gimnazjum - Ania, Oliwia.
SP 5 od września tego roku uczestniczy w Ogólnopolskim Projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej - Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku, chcemy bowiem, by u nas uczniowie uczyli się mądrzej, ciekawiej i skuteczniej, chcemy pokazać, że jesteśmy patriotami i bliskie nam są hasła: wolność, odpowiedzialność, równość, dialog i zaangażowanie społeczne. Podczas lekcji wychowawczych, lekcji języka polskiego dyskutowaliśmy o patriotyzmie, zachęcaliśmy uczniów szkoły do szukania współczesnych patriotów w naszych miejscowościach i środowiskach, szukaliśmy wzorów w przeszłości i literaturze.
W ramach realizacji projektu CEO - Dzień Patrioty i Patriotki uczniowie poszczególnych klas tworzyli gazetki i collage dotyczące patriotyzmu i swej ojczyzny - Polski, komisja konkursowa złożona z przedstawicieli samorządu szkolnego dokonała ich oceny, wyróżniono klasy:
V a, V b, IV c, VII b VII a, IIIc, IIIb.
W ostatnich dniach odbywała się również w SP 5 szkolna gra korytarzowa, podczas której uczniowie w ramach przerw musieli realizować zadania zgłębiające pojęcia: patriotyzm, wolność, tolerancja, szukali poleceń i je wypełniali w bibliotekach, czytelni, świetlicy, sali historycznej i polonistycznej. W grze wzięło udział ponad 80 uczniów, 38 wypełniło prawidłowo karty pracy, najdokładniej zadania wykonali: Franek Gorzawski, Patryk Jurek, Agata Rusecka, Kacper Niemyjski, Patryk Bonus, Mateusz Machla, Szymon Kosiński, Kacper Śmietana, Kuba Baran, Sabina Grajner, Kinga Krajs, Dominika Oczadły, Martyna Sikora, Mateusz Francik.
Prowadzący uroczystość uczniowie klasy VII a - Zosia, Natalia, Wojtek i Miłosz przeplatali ją cytatami wybitnych Polaków, którzy podejmowali temat patriotyzmu. Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale - ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa - te słowa Bolesława Prusa niech zawsze przyświecają nam w nauce i pracy.

Galeria zdjęć >>>

Artykuł na stronie internetowej naszego miasta >>>

M. Pyszny