Święto Szkoły

Z okazji zbliżającego się Święta Szkoły i Patrona zapraszamy uczniów SP 5
do uczczenia swego Patrona - Henryka Sienkiewicza!

W tym roku zachęcamy do zapoznania się z sylwetką Noblisty oraz udziału w ciekawych konkursach!

Henryk Sienkiewicz był wielkim pisarzem, którego powieści historyczne podtrzymywały ducha kolejnych pokoleń Polaków w czasach narodowych niedoli. To również pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości i "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu". Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey), jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, autor cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy".

Materiały na temat pisarza:

Link >>>

Szkolne wspomnienia, przeżyjmy to jeszcze raz!

Święto szkoły i patrona 2018 i 2017

nasz lipdup

stulecie szkoły

Link >>>

Konkursy zdalne dla chętnych uczniów SP 5 w 2020 roku:

1. Konkurs wiedzy dla uczniów klas V i VI na temat lektury Sienkiewicza- " W pustyni i w puszczy"
    na platformie eduelo, czas pracy do 15 maja, przed przystąpieniem do konkursu trzeba się na platformie zalogować i w dziale lektury wybrać - "W pustyni i w puszczy".
    Wasze prace sprawdzą Wasi nauczyciele języka polskiego, biorąc pod uwagę poprawność odpowiedzi i czas pracy.
  2. Konkurs dla wszystkich chętnych uczniów na przebranie - " Moda w stylu Sienkiewicza".
    Spróbujcie wyszukać w domu przebranie, które byłoby odpowiednie dla bohatera utworu Sienkiewicza lub samego pisarza, załóżcie ten strój, wykonajcie sobie zdjęcie i prześlijcie na konkurs, przez e dziennik w załączniku OneDrive do swego wychowawcy, w terminie do 15 maja. Każda praca musi być podpisana imię, nazwisko, klasa, tytuł.
  3. Konkurs literacki dla uczniów klas IV - VIII napisz do wyboru:

- wiersz poświecony szkole lub jej Patronowi - Henrykowi Sienkiewiczowi
    - napisz opowiadanie twórcze - Moje spotkanie z bohaterami utworów Sienkiewicza.

Prace podpisane (imię, nazwisko, klasa, tytuł pracy) proszę do 15 maja przesłać przez załącznik OneDrive e dziennika do pani M. Pyszny.

4. Konkurs na logo książki Henryka Sienkiewicza

Logo to unikalna i charakterystyczna forma graficzna, stylizowany napis, symbol lub inna forma ekspresji graficznej służąca do identyfikacji marki, przedsiębiorstwa bądź organizacji. Umieszcza się je na materiałach drukowanych, reklamach, artykułach piśmienniczych, budynkach i pojazdach. Zaprojektowany symbol musi być oryginalną pracą; powinien kojarzyć się z postacią Henryka Sienkiewicza i jego twórczością; być spójny graficznie i estetycznie zrobiony. Projekty mogą być wykonane w dowolnej technice graficznej. Każdy projekt podpisany( imię, nazwisko, klasa, tytuł) należy dostarczyć w wersji elektronicznej do pani A. Gudzik w nieprzekraczalnym terminie do 15 maja.

5. Konkurs kulinarny - Sienkiewicz łamie przepisy kulinarne!

W Trylogii H. Sienkiewicza pojawiają się opisy biesiad, turniejów rycerskich, spotkań.
    Z fragmentów opisów można zapoznać się z ówczesnym savoir-vivrem oraz bogactwem smaków. Zapewne wiele z tych potraw były też ulubionymi potrawami Henryka Sienkiewicza.
    Podpowiedź znajdziecie w artykule: http://ugotuj.to/przepisy_kulinarne/7,124068,20584721,kulinarne-obchody-roku-henryka-sienkiewicza.html
    Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie szkolnym "Sienkiewicz łamie przepisy kulinarne". Zaproponujcie naszemu Patronowi zdrowy posiłek, potrawę, deser, które będą zawierały najpopularniejsze przyprawy stosowane w sarmackiej kuchni.
    Do najpopularniejszych należał szafran, imbir, pieprz (różne kolory), cynamon, goździki a także gałka muszkatołowa.
    Prace możecie przedstawić w formie krótkiego filmiku, zdjęcia wraz z opisem: autor, klasa, przepis na potrawę, deser.
    Prace proszę przesłać do 15 maja na adres b.polomska@sp5czerwionka.pl

Wszystkie prace zostaną ocenione przez szkolne jury, uczniowie otrzymają punkty i oceny, nagrody i dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców zostaną wręczone na apelu po ustaniu kwarantanny.

Najlepsze prace umieścimy na stronie szkoły, zapraszamy do udziału w święcie szkoły i patrona, tym razem on- line!