Dzisiaj jest:

Publikacje.Edu.pl
Literka.pl
Sieci@ki

Największy projekt edukacyjny w Polsce realizowany w Szkole Podstawowej nr 5 Zespole Szkół nr 3 w Czerwionce

"Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" to tytuł największego projektu edukacyjnego realizowanego w 6 województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i śląskim. Jest to projekt współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa. W naszym województwie bierze w nim udział 540 szkół, w tym także nasza szkoła dzięki inicjatywie pani dyrektor mgr Zofii Szachniewicz i zaangażowaniu nauczycielek kształcenia zintegrowanego. Pionierską klasą w zakresie realizacji założeń projektu jest klasa pani Gabrieli Galicy-Uszczyk. Wychowawczyni klasy IIb po odbyciu szkoleń związanych z projektem i zagospodarowaniu otrzymanych środków dydaktycznych rozpoczęła w tym roku szkolnym dodatkowe zajęcia ze swoją klasą. Uczniowie stosownie do swoich możliwości i zainteresowań rozwijają kompetencje kluczowe, w szczególności: językowe, matematyczno-przyrodnicze, artystyczne, ruchowe, społeczne w myśl teorii inteligencji wielorakich amerykańskiego psychologa i neurologa Howarda Gardnera. Zajęcia organizowane są według autorskiego pomysłu nauczyciela, który znając profile inteligencji swoich uczniów oraz ich zainteresowania dobiera stosowne treści, metody , formy, środki dydaktyczne tak, aby jak najefektywniej wspierać rozwój dzieci. Dzieci chętnie biorą udział w dodatkowych zajęciach edukacyjnych, ponieważ stykają się z wieloma ciekawymi zabawkami edukacyjnymi i w nieskrępowanej, zabawowej formie działają w Dziecięcych Ośrodkach Zainteresowań. Każdy z ośrodków sprzyja rozwijaniu innego typu inteligencji. W Pierwszym Ośrodku Zainteresowań zgromadzone są takie środki dydaktyczne, które pobudzają do wypowiedzi ustnych, wspierają rozwój mowy i rozumienie ze słuchu, sprzyjają nabywaniu umiejętności czytania i pisania. Środki dydaktyczne, które znajdują się w Drugim Ośrodku Zainteresowań wykorzystuje się w szczególności do rozwijania inteligencji wizualno-przestrzennej, muzycznej, ruchowej, a także do rozwijania inteligencji społecznej. W Trzecim Ośrodku Zainteresowań wykorzystane są przede wszystkim środki dydaktyczne rozwijające kompetencje w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych. Zaletą pomocy dydaktycznych we wszystkich ośrodkach jest to, że stymulują i uwrażliwiają na odbiór sensoryczny, zaspokajają samodzielną potrzebę odkrywania, kształtują umiejętność uczenia się, samokontroli i motywację do samodzielnych działań poprzez możliwość odnoszenia sukcesu. Wszystko to sprzyja humanizacji procesu kształcenia, odczuwania radości z uczenia się, wyzwalania zainteresowań i rozwijania zdolności oraz umiejętności uczenia się zgodnie z indywidualnym rytmem rozwoju i profilem inteligencji. W kolejnych dwóch etapach realizacji projektu w naszej szkole, czyli jeszcze w roku szkolnym 2009/2010 i roku szkolnym 2010/2011, wezmą w nim udział uczniowie z rocznika 2002 i 2003.

Opracowała: G. Galica-Uszczyk

Zdjęcia klasy II b, wych. G. Galica-Uszczyk- rok szkolny 2009/2010

POKAZ EFEKTÓW II ETAPU PROJEKTU PRZEPROWADZONEGO W KLASIE I A
W ROKU SZKOLNYM 2009/2010 - wych. M. Gałażyn

PREZENTACJA EFEKTÓW "PODRÓŻE W CZASIE I PRZESTRZENI"

Taki temat obraliśmy, jako motyw przewodni naszych zajęć. Podróżowaliśmy po całym świecie, poznając kontynenty, ich faunę i florę, tradycje, zwyczaje i kulturę innych narodów. Poznawaliśmy świat przyrody, zwierząt, mórz i oceanów. Odwiedzaliśmy kolejne kontynenty: Afrykę, Azję, Amerykę, zwiedzaliśmy kraje Unii Europejskiej, podróżowaliśmy po Polsce. Przenosiliśmy się w przeszłość i w przyszłość.

Najfajniejsze były jednak podróże, podczas których mogliśmy pomarzyć: np. o idealnej klasie, idealnym placu zabaw, spotkać się z przybyszami z innej planety, pofantazjować, np. na wyspach Bergamutach lub na Wyspie Piratów, albo czarować za pomocą magii.

Doskonale się bawiąc, cały czas intensywnie ćwiczyliśmy i rozwijaliśmy nasze zdolności językowe, matematyczne, logiczne, artystyczne, ruchowe, konstrukcyjne, manualne. Samodzielnie odkrywaliśmy świat, wykazywaliśmy się wyobraźnią, kreatywnością, pomysłowością. Rozwijaliśmy swoje zainteresowania i zdobywając nową wiedzę i doświadczenia zaspokajaliśmy swoją ciekawość poznawczą.

A jak już wszystko poznaliśmy, przećwiczyliśmy i nauczyliśmy się to polecieliśmy wysoko, wysoko w przestworza błękitnego nieba

opracowała:M. Gałażyn

POKAZ EFEKTÓW III ETAPU PROJEKTU PRZEPROWADZONEGO W KLASIE I A
W ROKU SZKOLNYM 2010/2011 - wych. U. Strzelczyk

15 czerwca 2011 r. zakończono III etap projektu, prowadzonego przez panią Urszulę Strzelczyk w klasie I a. Pokaz efektów dotyczył spotkania uczniów ze strefami roślinnymi Ziemi i ich wpływu na życie fauny i flory oraz człowieka na Ziemi. Uczniowie pracowali w grupach na przygotowanych stanowiskach. Precyzowali wnioski dotyczące pytania: Dlaczego należy chronić lasy? Wybierali opakowania ekologiczne, zakładali klasową "szkółkę leśną", rysowali pojazdy ekologiczne, wyszukiwali na mapie: W jakiej strefie roślinnej leży Polska?
Uczniowie otrzymali z rąk pracownika Wydziału Ekologii i Zdrowia GiM Czerwionka-Leszczyny medal "PRZYJACIEL PRZYRODY".
Oficjalnego zakończenia projektu dokonała p. wicedyrektor I. Krzyżowska, która wraz z panią metodyk edukacji wczesnoszkolnej E. Tkocz wręczyła uczniom dyplomy pamiątkowe oraz maskotki.
Do najważniejszych efektów pracy pozalekcyjnej z uczniami zaliczam:
- Dziecięce ośrodki zainteresowań, dzięki którym stymuluje się rozwój dzieci
- Nauczyciel realizuje zajęcia wg własnego pomysłu z możliwością wychodzenia poza ramy programu, aby pokazać uczniom daną dyscyplinę wiedzy od prostych narzędzi do prezentacji wybitnych specjalistów lub wybranych osiągnięć na polu nauki.

opracowała: U. Strzelczyk

>> DO GÓRY << >> STRONA GŁÓWNA <<