Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 3 Slideshow Image 4

Najlepsi uczniowie

Ratujemy i uczymy ratować
Program "Ratujemy i uczymy ratować" w naszej szkole

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2006/2007 w naszej szkole dzięki inicjatywie pani Gabrieli Galicy-Uszczyk i pani Marzeny Kempy-Ptaczek odbyły się szkolenia nauczycieli i uczniów dotyczące programu "Ratujemy i uczymy ratować". Obie panie na przełomie kwietnia i maja ubiegłego roku uczestniczyły w szkoleniu prowadzonym przez wykwalifikowanych instruktorów, z którego przywiozły podręczniki dla uczniów i manekiny do nauki pierwszej pomocy, a same stały się koordynatorkami programu w naszej szkole.
Program "Ratujemy i uczymy ratować" powstał dzięki Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka i jest adresowany do wszystkich nauczycieli i uczniów klas I-III.
Swym zakresem obejmuje tematy:

• Bezpieczeństwo,
  • Sprawdzanie przytomności,
  • Wzywanie pomocy,
  • Sprawdzanie oddechu,
  • Ustalanie nieprzytomnego w pozycji bocznej,
  • Oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej,
  • Łańcuch przeżycia.

Podczas dwóch kolejnych szkoleń 11 października i 9 listopada 2006 r. obydwie panie koordynatorki podzieliły się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi nauczycielkami naszej szkoły, które wykorzystały zdobytą wiedzę i umiejętności praktyczne w pracy ze swoimi uczniami. Wśród klas I-III sześć klas wzięło udział w programie, a pozostałe dwie zamierzają zrealizować program w drugim semestrze.
Pionierami programu byli uczniowie pani Gabrieli Galicy-Uszczyk, którzy jako pierwsi nauczyli się, jak ratować ludzkie życie. Trenowali podczas zajęć praktycznych na sobie, na swoich ulubionych pluszakach oraz manekinach "Little Anne". Podczas zajęć wykazali się odpowiedzialnością, pomysłowością, idealnie współpracowali w grupie i z niezwykłym zrozumieniem podeszli do tak trudnego, ważnego zadania, jakim jest ratowanie ludzkiego życia. Na zakończenie cyklu zajęć "Uczymy się ratować" uczniowie klasy IIc zdali swój pierwszy egzamin z pierwszej pomocy w obecności pani wicedyrektor zespołu szkół Małgorzaty Marciniak, pani wicedyrektor zespołu szkół Ewy Szopy, a także w obecności wszystkich pań nauczycielek nauczania zintegrowanego. Uczniowie udowodnili, że dużo wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy i potrafią przeprowadzić wszystkie podstawowe czynności ratujące życie.
Zdobyli certyfikat i odznakę "Jestem małym ratownikiem".

Trochę nowości o tym, co działo się w szkole w ramach udziału w programie "RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ"
w roku szkolnym 2008/09

Ostatnią większą inicjatywą dotyczącą programu "Ratujemy i uczymy ratować" w naszej szkole było zaprezentowanie uczniom klas pierwszych umiejętności, jakie nabyli uczniowie klasy trzeciej w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Celem zajęć pokazowych było wdrożenie pierwszaków do programu "Ratujemy i uczymy ratować". Uczniowie przygotowani pod moim kierunkiem przedstawili scenkę sytuacyjną, w której dwie znane dzieciom postacie bajkowe "Jaś i Małgosia" wędrując przez las napotkali leżącą postać. Co zrobić? Jak się w tej sytuacji zachować? Dzielna Małgosia i jej młodszy brat Jaś świetnie sobie poradzili, bo przypomnieli sobie, że kiedyś byli na takiej lekcji w szkole, kiedy pani uczyła ich jak pomóc komuś, kto stracił przytomność i może nawet nie oddycha. Dzieci sprawdziły czy są bezpieczne, czy wokół nie ma jakichś śladów niebezpieczeństwa dla nich i dla poszkodowanego. Potem sprawdziły czy leżąca osoba jest przytomna, kiedy stwierdziły, że nie reaguje wezwały pomoc dzwoniąc z telefonu komórkowego na numer 112. Następnie przystąpiły do sprawdzenia oddechu, kiedy zorientowały się, że poszkodowana osoba oddycha ułożyły ją w pozycji bocznej ustalonej. Niebawem zjawiło się pogotowie ratunkowe, które zabrało nieprzytomną osobę na nosze i udzieliło pomocy medycznej. Jaś i Małgosia uratowali życie nieprzytomnej kobiecie, która zasłabła w lesie i wszystko dobrze się skończyło. Pierwszaki z otwartymi ustami śledziły scenkę i nagrodziły starszych kolegów gromkimi brawami. Należało jeszcze wyjaśnić dzieciom, co należałoby zrobić w przypadku, gdy nieprzytomna osoba nie oddychałaby. W tym celu zaprosiłam do udziału w zajęciach pielęgniarkę szkolną panią Katarzynę Jarząbek, która wyjaśniła dzieciom i pokazała na manekinie, jak wykonuje się oddechy ratownicze i i uciski klatki piersiowej. Następnie wszystkie pierwszaki przy mojej pomocy, pomocy pani pielęgniarki oraz starszych kolegów i koleżanek ćwiczyły 2 wdechy ratownicze na balonikach oraz 30 ucisków na klatkach piersiowych ulubionych misiów. Na koniec dzieci zobaczyły prezentację multimedialną, która pozwoliła im jeszcze raz zrozumieć i zobaczyć, jak należy postąpić, gdy jesteśmy świadkami sytuacji, w której ktoś potrzebuje naszej pomocy. Mam nadzieję, że podjęte działania zaowocują w przyszłości tym, że moi uczniowie nie będą reagowali zażenowaniem, zszokowaniem i odrazą w sytuacji, gdy ktoś w otoczeniu będzie potrzebował pierwszej pomocy.

Materiał przygotowała:p. G. Galica- Uszczyk