Szkoła Podstawowa nr 5
         
SP 5
Strona Gimnazjum
 
Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 3
 
 
Galeria prac
Dokumenty
 

ROK SZKOLNY 2017/2018
Zima w świetlicy

Zima 2018 w NASZEJ ŚWIETLICY - zimowe pomysły na robótki plastyczne:

Akcja - nakrętki

Oto kolejna potężna dostawa plastikowych nakrętek z I półrocza dla niepełnosprawnego Nastolatka - jako odpowiedź na prośbę Jego Mamy, która zgłosiła się do naszej świetlicy w tej sprawie. Brawo Uczniowie!!! ZBIERAMY DALEJ!!!

Nasi artyści

A oto Nasi Uczniowie - Artyści: Wojtek Trunk i i Adam Banasik z Klasy IIIb oraz Nikodem Bielas z klasy IIa, którzy przygotowali SZKOLNĄ EKSPOZYCJIĘ narysowanych przez siebie SAMOCHODÓW RÓŻNYCH MAREK w ramach Świetlicowej Akcji :POKAŻĘ WAM CO POTRAFIĘ - DZIELIMY SIĘ NASZYMI TALENTAMI!

Świąteczny konkurs

Świetlica szkolna informuje, że trzy uczennice uczęszczające na zajęcia świetlicowe, wykonały wraz ze swoimimi mamusiami przepiękne choinki, które jednocześnie są pracami konkursowymi. Choinki, o których mowa zostały przesłane do Bedzina na Wojewódzki Konkurs Plastyczny: "Moja choinka".Trzymamy kciuki! Zobaczcie zdjęcia przedstawiające choinkę Angeliki Gołębiowskiej z Ia, Nikoli Śmigielskiej z z Ib i Agnieszki Izdebskiej z IIIc.

Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę

Świetlica szkolna z radością informuję, że z dużym powodzeniem w połowie listopada zakończyła Szkolną Akcję Charytatywną, której była przewodnikiem. Akcja, o której mowa polegała na zgromadzeniu przez naszą społeczność szkolną karmy oraz przydatnych rzeczy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska - tym razem działającego od niedawna Punktu Przetrzymań na terenie Czerwionki - Leszczyn. W ubiegłym roku pomagaliśmy zwierzakom ze schroniska w Rybniku - Wielopolu a dwa lata temu ze schroniska w Gliwicach przy ul.Wschodniej.
SERDECZNIE DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM w POMAGANIE UCZNIOM, NAUCZYCIELOM - WYCHOWAWCOM oraz RODZICOM! Z PEWNOŚCIĄ TAKA POMOC - NIESIONA NASZYM BRACIOM MNIEJSZYM - NIGDY NIE ZOSTANIE ZAPOMNIANA!
Spójrzcie na zdjęcia - tak przebiegała akcja pakowania Waszych darów dla bezdomnych psów i kotów.

 
Witamy ....

We wrześniu do grona uczestników zajęć świetlicowych dołączyli uczniowie klasy Ia, Ib i Ic, którzy w krótkim czasie dobrze zintegrowali się z obecną grupą świetlicową.Nowi uczestnicy zajęć świetlicowych okazali się sympatyczni, koleżeńscy, pogodni i pracowici, mają mnóstwo pomysłów na wspólne zabawy i spędzanie czasu wolnego od nauki. Dziś jako "Świetliczaki", spędzają w świetlicy czas w oczekiwaniu na lekcje lub po ich zakończeniu, odrabiają zadania domowe, uczestniczą w grach i zabawach zespołowych, integracyjnych, rywalizacyjnych,zajęciach czytelniczych: "Czytanie na dywanie", wykonują rozmaite prace plastyczne i techniczne, biorą udział w konkurach. Z radością przyjęliśmy Ich o naszego grona!

Galeria zdjęć przedstawia Pierwszoklasistów wraz z innymi uczniami w świetlicy.

ROK SZKOLNY 2016/2017
A w Świetlicy już zawitała Wiosna....

Obecna tematyka w świetlicy to Przyroda budząca się do życia wraz z nastaniem wiosennej pory roku. Zobaczcie nasze prace plastyczne wykonane różnymi technikami.

Przyjaciele Zippiego

Od listopada 2016 roku Nasza Świetlica bierze udział w realizacji Międzynarodowego Programu Zdrowia i Odporności Psychicznej Dzieci w Młodszym Wieku Szkolnym: "Przyjaciele Zippiego". W czasie środowych spotkań stała grupa uczniów śledzi losy sympatycznego patyczaka o imieniu Zippi oraz jego opiekunów, a także omawia takie tematy jak:

 • Uczucia
 • Komunikacja
 • Przyjaźń
 • Rozwiązywanie konfliktów
 • Przezwyciężanie zmiany i straty
 • Umiemy sobie radzić z trudnościami
Zajęcia są bardzo lubiane i z radością wyczekiwane przez wychowanków świetlicy.Miejmy nadzieję, że dzięki udziałowi w zajęciach nasi uczniowie będą potrafili lepiej radzić sobie w różnych sytuacjach w dorosłym życiu.
Wyniki konkursu - mamy zwycięzców!

Z radością informujemy, że prace Naszych Czterech Uczniów zdobyły nagrody w XXIV Wojewódzkim Plastycznym Konkursie Ekologicznym:"Ocalić od zapomnienia" z tegorocznym hasłem przewodnim:"Owady w służbie ludziom i światu".
Nasi Laureaci to: Maja Pluta z IIa, Wiktoria Ryszka z IIc, Amelia Cieślik z IId i Szymon Kosiński z IIIc.

Uczniowie nagrodzeni wezmą wraz z wychowawcą świetlicy udział w uroczystej gali wręczenia nagród oraz wystawie plastycznej w dniu 26 kwietnia br. na terenie miejscowego CKE.
JESTEŚMY Z WAS DUMNI! GRATULUJEMY!

Przygotowania do konkursu plastycznego

Miesiąc marzec upłynął nam w świetlicy na plastycznych przygotowaniach do kolejnej już edycji Wojewódzkiego Plastycznego Konkursu Ekologicznego: "Ocalić od zapomnienia".Tegoroczne hasło konkursu brzmi: "Owady w służbie człowiekowi i światu".Trzeba przyznać, że temat niezywkle zainspirował wychowanków świetlicy oraz chętnych uczniów. Spotykaliśmy się więc przed lekcjami lub po ich zakończeniu, wykorzystując czas na wspólnie omawianie tematu, dzielenie się swoimi pomysłami. Przygotowując prace konkursowe wspieraliśmy się również pięknymi albumami i atlasami o owadach. Owocem naszych starań jest mocna reprezentacja: 10 prac plastycznych dziewięciu autorów. Każda placówka może oddać do konkursu maksymalnie 10 prac i my właśnie tyle oddajemy! Trzymajcie kciuki za dalsze ich losy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Dzień Bezpiecznego Internetu

W lutym po raz pierwszy w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Poznali tzw."Deklaog cyfrowego obywatela" czyli prawa i obowiązki funkcjonujące w Internecie.Wspólnie z wychowawcą świetlicy na dużym plakacie zebrali informacje o możliwościach jakie daje nam Internet - ta praca zbiorowa powstawała za pomocą metody tzw."Burza mózgów".Każdy uczestnik zajęć spisywał na plakacie swoje spostrzeżenia i propozycje.Podczas zajęć zwracano uwagę na konieczność zachowywania przez uczniów zdrowego umiaru w korzystaniu z technologii komunikacyjnej i informacyjnej.Uczniowie poznali w świetlicy opracowaną specjalnie dla dzieci w wieku szkolnym bezpieczną stronę internetową: Sieciaki.pl i zostali zachęceni do udzialu w kilku interesujących konkursach ogólnopolskich, których patronem jest ta właśnie strona.Widocznym efektem naszych rozważań był świetlicowy konkurs na najładniej wykonany laptop a jego zwycięzcami zostali: Wiktoria Grzegorzyca z IId, Wiktoria Marek z IIIb i Maja Pluta z IIa.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Akcja - nakrętki

Zobaczcie!Kolejna duża porcja nakrętek z plastikowych butelek, opakowań po mleku i środkach chemicznych - zapakowana dla Joasi -czteroletniej dziewczynki z Knurowa przebywającej w Klinice "Budzik".

Skrzynia na nakrętki znowu jest pusta, zbieramy więc od nowa - po raz TRZECI napełnijmy ją razem w tym roku szkolnym!!!

Wszystkie Kolory Świata - finał akcji

Wielkim przedsięwzięciem Świetlicy w I półroczu bieżącego roku szkolnego - jej wychowanków oraz wychowawców było przystąpienie do Międzynarodowej Akcji Charytatywnej UNICEF pod hasłem "Wszystkie kolory świata". Celem tej Akcji było kształtowanie wśród uczniów postaw tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne, zebranie środków finansowych na ratowanie życia dzieci w Angoli (zakup odpowiednich szczepionek).

Przy pomocy nauczyciela zajęć technicznych - pani Urszuli Krettek a także dzięki zaangażowaniu rodziców i babć naszych wychowanków, udało nam się uszyć 50 szmacianych laleczek. Fakt, że wszystkie laleczki zostały sprzedane i cieszyły się ogromną popularnością i sympatią, świadczy o dużym zaangażowaniu w Akcję Chartyatywną nie tylko społeczności świetlicowej ale i szkolnej. Dziś wiemy, że uzbieraliśmy środki finansowe na zakup 55 szczepionek dla czekających na nie dzieci z Angoli. Poniżej zapraszamy do naszej "Laleczkowej Galerii" - zobaczcie jakie dzieła stworzyli nasi Uczniowie i Ich wspierający Nauczyciele, Rodzice, Babcie.

Wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia Akcji, w którą zaangażowała się Świetlica - Stokrotnie Dziękujemy!!!

Oto kolejna krótka informacja - co dzieje się w świetlicy:

Świetlica szkolna, podobnie jak wszystkie klasy naszej szkoły zaangażowała się w tegoroczne obchody Szkolnego Dnia Książki.Z czystym sumieniem i radością przyznać możemy, że w świetlicy od kilku lat czyta się dużo co bardzo cieszy.Czytanie na dywanie, słuchanie audiobooków - książek w wersji słuchowisk, następnie pogadanki, dyskusje wykonywanie prac plastycznych i technicznych lub ćwiczeń do omawianych tekstów, stało się już pewnego rodzaju rytuałem świetlicowym.

Na wspólne czytanie czekają i cieszą się podopieczni świetlicy szkolnej.Największą zaś radością wychowawcy jest fakt, że dzieci upominają się o chwile, kiedy będzie można zasiąść wokól pani aby posłuchać starannie wybranych dla nich opowiadań.Wiemy i doceniamy fakt, że czytanie wycisza, relaksuje, uspokaja, wpływa korzystnie na nasz światopogląd, kształtuje nasze postawy, stosunek do innych osób, rozwija mowę i wyobraźnię, buduje poczucie własnej wartości.

Przy tej okazji pragniemy podziękować Pani Bogusi - naszemu szkolnemu bibliotekarzowi - za starania w zakresie doposażenia biblioteki szkolnej o szeroki wachlarz nowych i świetnych pozycji książkowych.Obiecujemy być u Pani częstymi gośćmi!
Na zdjęciu plakat świetlicowy - "Za co lubimy książki".

Spotkania plastyczne

W październiku w Świetlicy szkolnej miały miejsce spotkania plastyczne, których celem było przygotowanie przez wychowanków prac konkursowych na ciekawy i lubiany przez nas temat: "Do czego MORZE służyć nam może?". Konkurs ten ma rangę Ogólnopolskiego a do jego udziału zabrasza organizator - Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.Interpretacja tematyki była dowolna a cel konkursu to:promowanie, wzmacnianie i rozpowszechnianie morskiego wizerunku Polski, jako kraju morskiego oraz rozwijanie wyobraźni i fantazji plastycznej uczniów do 18 roku życia.
 

Październikowe przygotowania do Regionalnego Konkursu Plastycznego:

"Przyrodniczy diament regionu" organiowanego przez Urząd Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny.
Celem głównym tego konkursu jest szerzenie wiedzy dzieci i młodzieży o walorach przyrodniczych oraz krajobrazowych naszej gminy i miasta.W konkursie chodzi również o rozwój talentów plastycznych inspirowanych pięknem środowiska natruralnego.

Zobacznie nasze przygotowania!

Październikowa Akcja Świetlicy szkolnej!

Świetlica szkolna ogłasza Akcję: "RAZEM ZRÓBMY COŚ DOBREGO!!!" Chcemy wesprzeć materialnie - poprzez przekazanie konkretnych darów - Zwierzęta ze Schroniska. Akcję przeprowadzamy celowo w okresie poprzedzającym zimę. W zeszłym roku szkolnym pomagaliśmy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Gliwicach przy ul.Wschodniej. W tym roku CHCEMY POMÓC ZWIERZAKOM ze Schroniska w Rybniku. W schronisku potrzebne są:

 • karma sucha dla psów i kotów,
 • karma w puszkach,
 • żwirek dla kotów,
 • miski,
 • koce, legowiska,
 • dywaniki, ręczniki,
 • obroże, smycze,
 • szampony, szczotki, grzebienie - dla zwierząt.
Dary przynosimy do świetlicy szkolnej do końca października.

Więcej informacji na temat funkcjonowania Schroniska w Rybniku uzyskać można pod adresem: www.schronisko.rybnik.pl

Włączmy się we wspólne POMAGANIE!

Przez cały rok Świetlica szkolna - podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym - prowadzi zbiórkę plastikowych nakrętek po napojach - sokach, wodzie mineralnej, mleku i środkach chemicznych (np.nakrętki z past do zębów, płynów do płukania itp).Takiej pomocy potrzebuje czteroletnia mieszkanka Knurowa - obecnie przebywająca w Klinice "Budzik" Ewy Błaszczyk. Każda ilość nakrętek jest potrzebna. NIE WYRZUCAJ - ZBIERAJ i PRZYNIEŚ DO ŚWIETLICY A POMOC ZOSTANIE PRZEKAZANA OSOBIE POTRZEBUJĄCEJ!
Więcej informacji na ten temat udziela wychowawca świetlicy pani Dominika Machulec.
Nakrętki przekazujemy i ZBIERAMY DALEJ!

W wrześniu, ze względu na kalendarzowe święta tego miesiąca, na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy i zastanawialiśmy się na takimi sprawami, jak:

 • praca kolejarza - Dzień Kolejarza,
 • zawód aptekarz - Dzień Aptekarza,
 • zwierzęta i rośliny Afryki i Azji - Dzień dzikiej Fauny i Flory,
 • podwodny świat mórz i oceanów - Dzień Morza,
 • ulubione bajki uczniów - te klasyczne i nowoczesne - Dzień Postaci z Bajek,
 • życie i funkcjonowanie za pomocą innych środków transportu niż samochód - Dzień bez samochodu,
 • nasze marzenia, pragnienia i oczekiwania - te szkolne i osobiste - Dzień Marzyciela,
 • podstawowe gatunki grzybów, występujące w naszych polskich lasach - Dzień Grzyba.

Było wesoło i ciekawie!Zdobyliśmy dodatkową cenną wiedzę w zakresie wielu tematów, mieliśmy okazję do zabrania głosu i wymiany doświadczeń oraz uwag.Przeczytaliśmy kilka interesujących fragmentów tekstów dotyczących pracy na kolei, grzybów jadalnych i znaczenia pozostałych grzybów dla zwierząt leśnych. Zajęcia poparte zostały metodą obrazową - dzieci pracowały posługując się ilustracjami, atlasami, albumami.
Tworzyły prace plastyczne.całości dopełniała muzyka relaksacyjna i słuchowiska z wybranymi bajkami.

Oto nasze wrześniowe - już trochę jesienne dekoracje, wykonane podczas zajęć plastycznych w Świetlicy!

Zobaczcie sami, wykonaliśmy: ślimaczki i żółwiki z kasztanów, orzechów, żołędzi i szyszek, pudełkowe miasteczko z wesołą zagrodą, wiatraczki, obrazki z jesiennymi krajobrazami, liściowy frotaż(stemplowanie suchymi liśćmi), malowanki za pomocą nitki, gazetowe jeżyki, sówki z filcu i odbijanki "drzewa - dłonie".

Wrzesień

Na zajęciach świetlicowych w miesiącu wrześniu przypomnieliśmy sobie, na czym polega bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły do domu. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat znanych im już zasad bezpiecznego poruszania się jako pieszy w ruchu drogowym.Poprawnie interpretowały podstawe znaki drogowe dla pieszych, dowiedziały się także o znaczeniu takich zagadnień jak:przejście dla pieszych, sygnalizacja świetlna.Uczniowie dzielili się swoimi uwagami i spostrzeżeniami dotyczącymi ich drogi do szkoły.Owocem naszych zajęć była piękna gazetka przedstawiająca wykonane przez wychowanków świetlicy elementy ruchu drogowego.

Witajcie w Świetlicy szkolnej w Nowym Roku Szkolnym!

W tym Roku Szkolnym Świetlica czynna jest codziennie w godzinach: 6:40 do 15:40.

Opiekunami świetlicy są: pani Dominika Machulec oraz pani Joanna Milczarek

Wyraźamy nadzieję, że w tym Roku Szkolnym, podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym, Świetlica będzie dla naszych Uczniów bezpiecznym i przyjaznym miejscem.Zapraszamy do udziału w zajęciach świetlicowych, gdyż świetlica jest miejscem poznawania nowych kolegów i koleżanek z różnych klas, daje możliwości rozwoju swoich zainteresowań,stwarza okazje do pomocy w nauce a także do wspólnej zabawy, zagospodarowuje w atrakcyjny sposób czas wolny uczniów przed lub po ukończonych zajęciach.
Oto kilka zdjęć z pierwszych tegorocznych zajęć świetlicowych- dla każdego coś miłego!

ROK SZKOLNY 2015/2016
 
Koniec semestru

Nadszedł czas kiedy możemy powiedzieć, że mamy już za sobą pięć miesięcy nauki - dla większości z nas to kolejny rok w Naszej Szkole, dla Pierwszoklasistów - ten pierwszy! To również czas zwierania nowych znajomośi i przyjaźni - teraz stwierdzić można, że dość dobrze się już znamy.Wielokrotnie to właśnie ŚWIETLICA jest tym szczególnym miejscem gdzie - bez względu na lekcje i przerwy oraz osiągane wyniki w nauce - nawiązują się między Uczniami dobre relacje,potrzeba wzajemnej pomocy, nowe znajomości a może nawet przyjaźnie na dalsze lata!

Spójrzcie na nasze zdjęcia!

Nakrętki dla Natalki

Segregujemy i pakujemy nakrętki dla Natalki. Nasza skrzynia znów jest pusta. Zbieramy od nowa! Dla Natalki!

Nakrętki dla Natalki

Wraz z nastaniem drugiego półrocza, dowiedzieliśmy się o niespełna rocznej Natalce z pobliskiego Orzesza, która urodziła się bez lewej rączki.Matka Dziewczynki apeluje o zbiórkę plastikowych nakrętek, które nasza świetlica szkolna gromadzi przy pomocy Uczniów całego Zespołu Szkół już od ubiegłego roku szkolnego.
Maleńka Natalka potrzebuje wsparcia - finansowego oraz rzeczowego w postaci ogromnej ilości plastikowych nakrętek po napojach w celu zakupienia protezy, która będzie jeszcze w późniejszych latach dwukrotnie zmieniana na inną. W związku z taką informacją o niepełnosprawnej i potrzebującej pomocy Dziewczynce z naszego terenu, podjęliśmy natychmiastową pomoc i przekazaliśmy jeszcze w styczniu ponad 10 dużych worków nakrętek Jej rodzinie.Zbieramy jednak nadal aż do tak zwanego "odwołania".... dopóki gromadzenie nakrętek będzie miało sens...
Zbieramy dla Natalki!!!
Pomoc taka jest bezinteresowna, dobrowolna, nic nie kosztuje. Podarowć możesz to co jest łatwo dostępne, z czym wielokrotnie masz styczność na co dzień - nakrętki- przynieś do świetlicy SP.Dodatkowe informacje o pomocy Natalce, zamieszczone są na plakatach (na terenie Zespołu Szkół)

Styczniowe popołudnia

W styczniu w świetlicy szkolnej mieliśmy okazję posłuchać wielu ciekawych bajek i opowiadań dla dzieci również tak zawnych audiobooków. Słuchowsika okazały się wspaniałą metodą, urozmaicającą zajęcia świetlicowe.Wpływały na rozwój wyobraźni wychowanków świetlicy, wzbogacały Ich wiedzę o świecie, przenosiły w świat fantazji oraz sprzyjały wyciszeniu grupy świetlicowej, co ma ogromne znaczenie szczególnie w czasie popołudniowego pobytu dzieci w świetlicy.Wyrazem zainteresowania jakie słuchowiska wzbudziły u naszych podopiecznych, były Ich wzajemne rozmowy o wysłuchanych historiach, interpretacja opowiadań wspólnie z wychowawcą świetlicy oraz wykonanie pięknych plakatów, ilustrujących przygody głównych bohaterów.

Zdjęcia przedstawiają uczniów w czasie wykonywania plakatów, po wysłuchaniu opowiadań i bajek: "O Robocie Mechaniczku i Pudełku Rozweselającym", "O Świstaku, który nie chciał zapaść w zimowy sen", "W krainie ogrodowych krasnali", "W Zoo".
Plakaty stanowią popis zdolności manualnych naszych uczniów oraz Ich niesamowitej wyobraźni! Zobacz w galerii prac.

Święto Misia

W tym roku szkolnym - 25 listopada - Świetlica włączyła się w Szkolne Obchody Święta Misia. W związku z tym Świętem, Świetlica zorganizowała dwa "misiowe" konkursy szkolne: Plasyczny pod hasłem: "Mój Przyjaciel Miś..." oraz drugi: "Czy warto mieć Przyjaciela Misia?". Zarówno pierwszy jak i drugi konkurs, cieszył się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród uczniów klas młodszych oraz - i tu niespodzianka - klas starszych - klasy V, VI. Brawo!
Dzięki licznemu udziałowi Uczniów w konkursie plastycznym, powstało 88 Misiaczków, wykonanych z przeróżnych materiałów, m.in.z: plasteliny, modeliny, filcu, makaronu, cekinów, guzików, koralików, włóczki, masy solnej.
Wśród nich znalazł się także Miś wykonany ze zwyczajnej rękawiczki (pomysłowe!), Miś ze świecącym brzuszkiem (wykorzystane lampki choinkowe), Miś sportowiec, kucharz, rapper, uczeń, pilot samolotu. Nie zabrakło także Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Misiowych rodzin.

Z kolei drugi konkurs polegał na uzasadnieniu - dlaczego warto przyjaźnić się z Misiem. Uczniowie jednogłośnie uzasadniali w swoich wypowiedziach pisemnych, że Miś to najlepszy Przyjaciel, który: pocieszy, nigdy nie zawiedzie, nie zdradzi, otrze łzy, jest z nami w samotności, chorobie, kiedy jest nam źle, w chwilach radosnych, podczas zabawy, podróży, kiedy dzieją się ważne dla nas sprawy.
Wszystkie prace konkursowe zostaly zgromadzone na gazetkach ściennych (korytarz parter) oraz w świetlicy szkolej. Zapraszamy do podziwiania Misiów! Teraz pozostaje mi tylko wynagrodzenie Was Drodzy Uczniowie za Wasze zaangażowanie i fantastyczne oddanie tematu w formie plastycznej i pisemnej! Podczas Święta Misia w Świetlicy zapoznawaliśmy się z różnymi - nowymi i nieco starszymi opowieściami o Misiach.

Jesienne zabawy w świetlicy
"Czytanie jest modne"

W listopadzie, Uczestnicy zajęć świetlicowych wzięli udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym pod hasłem: "CZYTANIE JEST MODNE", organizowanym przez naszą panią bibliotekarz - Bogusławę Jankowską oraz przez panią polonistkę Annę Lechowską. W świetlicy czytanie jest rzeczywiście modne - czytamy dużo i często. Teksty do czytania uczniom na zajęciach świetlicowych są starannie dopierane zarówno pod względem tematyki i zainteresowań dzieci w różnym wieku. Odnoszą się do kalendarza imprez i uroczystości szkolnych, bieżących pór roku, problemtyki bezpieczeństwa, relacji w grupie rówieśniczej, zachowań społecznych, poszanowania otaczającej nas przyrody. Nierzadko poruszaja tematykę życia w rodzinie, trudnych spraw dzieci w wieku szkolnym oraz zagrożeń, na które może być narażone dziecko w takim wieku.Ucziowie lubią wspólne czytanie na kanapie lub dywanie, które wpływa jednocześnie wyciszająco i relaksująco, stnowi miłe urozmaicenie zajęć świetlicowych zaś przede wszystkim przekazuje dzieciom cenną wiedzę na temat życia i świata. W ww. Konkursie należało za pomocą aparatu fotograficznego udokumentować chwile spędzone z książką.
Oto nasze propozycje. Zobaczcie sami!

Finał "psiej" akcji
W dniu 14 listopada br nastąpiło przekazanie wszystkich zgromadzonych przez Naszych Uczniów darów dla zwierząt ze Schroniska dla Zwierząt w Gliwicach przy ulicy Wschodniej. Chciałam jako organizator Akcji Świetlicowej serdecznie podziękować Wszystkim Uczniom Szkoły Podstawowej Nr 5 przy Zespole SZkół Nr 3 w Czerwionce - Leszczynach oraz Waszym Rodzicom, którzy tak chętnie i chojnie włączyli się w to przedsięwzięcie. Dzięki Wam udało się zgromadzić sporą ilość żywności, kocy, miseczek a nawet specjalnych "smakołyków dla piesków". Pani Kierownik Schroniska przekazała dla Naszej Szkoły dyplom ze specjalnym podziękowaniem za otrzymane od nas dary - mamy go na pamiątkę w świetlicy. Warto dodać, że Akcja taka może trwać przez cały rok - pomagać można i trzeba zawsze! nie tylko w okresie zimowym. Na szczególne brawa zasługują klasy IIA i IIIA wraz z Wychowawczyniami! To od Was Kochani Świetlica Szkolna otrzymała największą ilość darów, które mogła przekazać Schronisku. Jesteście SUPER! Dziękuję!
Zaproszenie
Zapraszam na spotkania z plastyką w ramach Świetlicowego Kółka Plastycznego na terenie świetlicy w dniach:
poniedziałki: 11:45-12:30, 12:30-13:30
środy:8:00-8:45, 8:45-9:40
czwartki:12:45-13:30
Razem zróbmy coś dobrego!
Podarujmy PIESKOM ze schroniska coś, czego potrzebują a my możemy Im to ofiarować! Zachęcam wszystkich Uczniów Naszej Szkoły do przynoszenia pokarmu dla psów (karma sucha i w puszkach). Potrzebne będą też koce, duże ręczniki i pojemniki na pokarm. Wszystkie te rzeczy przynosimy do 15 listopada do świetlicy szkolnej, która czynna jest w godzinach 6:45 - 15:30. W ten sposób niesiemy pomoc PIESKOM ze schroniska w Gliwicach. Warto dodać, że schronisko to od lat prowadzi także adopcję zwierząt. W schronisku na nowych właścicieli czeka wiele piesków. Zimą będzie im jeszcze trudniej. Zastanów się wraz z rodzicami czy możesz przygarnąć któregoś z nich. Pamiętajcie jednak, że decyzja o zabraniu psa ze schroniska i podjęcie się nad nim opieki musi być dobrze przemyślana i odpowiedzialna - pies to nie rzecz, którą gdy się rozmyślisz, możesz oddać z powrotem do sklepu...

Wszystkich zainteresowanych dodatkowymi informacjami i zobaczenia fotografii podopiecznych Schroniska, zachęcam do odwiedzenia strony internetowej: www.schronisko.gliwice.pl

Uwaga! Uwaga!
Informujemy wszystkich Uczniów Naszej Szkoły oraz Ich Rodziców o trwającej nadal akcji zbierania plastikowych nakrętek z butelek po napojach. W ten sposób wspieramy funkcjonujące w naszej miejscowości Warsztaty Terapii Zajęciowej. Akcja została rozpoczęta w zeszłym roku przez Świetlicę Szkolną i będzie kontynuowana w bieżącym roku szkolnym. Prosimy wszystkich - zbierajcie z nami nakrętki! Wspólnie napełniajmy od nowa szklaną skrzynię!
Informacja
Dnia 25 sierpnia br. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny: Familoki - miasto - ogród organizowany przez Urząd Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny, w którym wzięła udział liczna grupa naszych uczniów, w tym uczestników zajęć świetlicowych. W pierwszej połowie września miało miejsce uroczyste podsumowanie prac laureatów w naszym Centrum Kulturalno - Edukacyjnym. Laureaci otrzymali piękne dyplomy i ciekawe nagrody związane z naszą miejscowością i familokami - które przedstawili w swoich pracach. Spójrzcie na fotografie, oto ONI!
Witajcie w Nowym Roku Szkolnym w Nowej Świetlicy!

To już nie tajemnica - z radością chcemy pochwalić się Nową Świetlicą. Obecnie Świetlica znajduje się w sali nr 34 - to duże jasne, słoneczne i pięknie pomalowane pomieszczenie. Dzięki "przeprowadzce" wychowankowie świetlicy zyskali więcej miejsca, co daje możliwość prowadzenia wielorakich zajęć jednocześnie. Sala świetlicowa posiada miejsce do nauki, prac manualnych, kącik zabaw dla dzieci - na dywanie, kącik wypoczynkowy i piękną garderobę. Dodatkowe doposażenie świetlicy w kanapy, stoliki i krzesła dla dzieci młodszych, pomoce dydaktyczne oraz gry edukacyjne, pozwala na prowadzenie gier i zabaw zespołowych, konstrukcyjnych, relaksacyjnych, pomoc w nauce oraz pracę indywidualną uczniów.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za podjęcie decyzji o przeniesieniu Świetlicy do nowego pomieszczenia oraz Panom Konserwatorom za sprawne przeprowadzenie remontu.

Wychowankowie Świetlicy z wychowawcą

 
ROK SZKOLNY 2014/2015
 
Witaj!

oto coś nowego o świetlicy:
W miesiącu lutym podsumowaliśmy dotychczasowy przebieg Szkolnej Akcji :"Nakrętki zbieramy - Warsztaty Terapii Zajęciowej z Czerwionki - Leszczyn Wspieramy".Od września do lutego udało nam się zebrać 12 worków plastikowych nakrętek po napojach, co dało łącznie ponad dwie duże skrzynie - nasz zbiornik stojący obok świetlicy - wypełnione po samą pokrywę! Następnie "nasze zbiory" zostały przekazane pracownikom Warsztatów, a tam z kolei po przekazaniu nakrętek do recyklingu, Podopieczni Warsztatów otrzymają pomoc materialną, którą spożytkują zgodnie z własnymi potrzebami podczas uczestnictwa w zajęciach ze swoimi opiekunami. Wszystkim, którzy przyczynili się do wypełnienia nakrętkami naszej skrzyni po brzegi - Serdecznie dziękujemy!!! Prosimy - nie przestawajcie zbierać nakrętek, obecnie nasza skrzynia jest prawie pusta...
Poproście swoich najbliższych o gromadzenie dla nas odpowiednich nakrętek w domach, mieszkaniach, każda zebrana ilość ma swój sens i cel - pomoc osobom mniej sprawnym od nas.Naprawdę warto!!!!

Laureaci Świetlicowego Konkursu Plastycznego: "Święta w Mojej Rodzinie". Nagrodzeni Uczniowie podczas wręczenia nagród i dyplomów na apelu szkolnym podsumowującym semestr I roku szkolnego 2014/2015.
W grudniu świetlica szkolna zorganizowała dla wszystkich Uczniów Szkoły Podstawowej Świetlicowy Konkurs Plastyczny pod haslem: "Święta w Mojej Rodzinie".
Zdjęcia przedstawiają wykonane przez Naszych Uczniów prace konkursowe.Galeria prac >>>
Wkrótce ogłoszone zostaną wyniki - podczas apelu podsumowującego semestr I obecnego roku szkolnego. Na autorów najciekawszych i pomysłowych prac czekają wyjątkowe nagrody, które z pewnościa przypadną Im do gustu!
A oto zdjęcia z Gali rozdania nagród i wyróżnień w Plastycznym Konkursie Ekologicznym: "Ruszam do Eko - Akcji", które miało miejsce 09 grudnia 2014 roku w Centrum Kulturalno - Edukacyjnym w Czerwionce - Leszczynach.
Oto ślad po naszych przygotowaniach do konkursu plastycznego organizowanego przez Urząd Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny: "Ruszam do Eko - Akcji".

Celem konkursu było uświadomienie Dzieciom i Ich Rodzicom konieczności i sensu segregacji odpadów i ponownego wykorzystania ich w procesie recyklingu.Dzięki konkursowi mogliśmy nauczyć się lub przypomnieć sobie o jakie produkty chodzi w recyklingu.Prace wykonać należało właśnie z takich elementów, czyli w grę wchodził: plastik - butelki, plastikowe opakiwania po produktach żywniościowych, nakrętki, stare płyty cd, metal - puszki, kapsle, tektura - pudełka, rolki po papierze tolaletowym, ręcznikach kuchennych, korki, drut, elementy szklane i tak dalej.....
Zobaczcie, kto reprezentował naszą świetlicę w tym prestiżowym konkursie i jakie prace zostały wykonane przez naszych uczniów a były to: Klaudia B. z IVa, Hania G. z IVa, Laura K. z Va, Klaudia Ł .z Va, Gabrysia L. z VIa, Zuzia Z. z IIb

A dziś wiemy już, że w konkursie tym wyróżnione zostały: Laura K, Klaudia B., Zuzia Z. i Hania G.

Dziewczynom serdecznie gratulujemy pomysłowości, zaangażowania i wytrwałości podczas wykonywania prac!!! Warto było!Brawo!

W miesiącu listopadzie czytamy świetlicy w ramach całorocznej Ogólnopolskiej Kampanii :"Cała Polaska czyta Dzieciom - Czytajace Szkoły", następujące świetne książki dla Dzieci:
"Kostka i Bruno - bajki wychowajki" autorstwa Dominiki Słomińskiej oraz "Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli Prawa Małych i Dużych" autorstwa Joanny Krzyżanek.
Ogłaszamy Szkolny Konkurs Plastyczny z okazji Stulecia Szkoły. Tytuł Konkursu to: "Szkoła Moimi Oczami"

Konkurs przeznaczony jest dla Wszystkich Uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum.
Regulamin konkursu:
1.format pracy - A4 czyli mała kartka z bloku rysunkowego,
2.technika wykonania pracy - dowolna czyli możecie rysować kredkami, malować farbami, tworzyć z kolorowych papierów itp., prosimy aby praca była płaska to znaczy aby nie zawierała odstających, wypukłych elementów,
Prace wykonane indywidualnie w domu należy przekazać do wychowawcy świetlicy szkolnej. Zapraszamy do wspólnego tworzenia prac na podany temat podczas świetlicowego koła plastycznego w każdy poniedziałek od 13:30 do 15:30. Najpiękniejsze prace zostaną nagrodzone i opublikowane w folderze z okazji stulecia szkoły.
Organizatorem Konkursu są Uczestnicy Projektu Edukacyjnego Naszej Szkoły.

Zobaczcie....
Tak pracujemy na zajęciach plastycznych podczs zajęć świetlicowych w poniedziałki!
 
 
Zdjęcia podsumowujące świetlicowe przygotowania do konkursu plastycznego "Zawód przyszłości". Liczny udział naszych Uczniów! Czekamy na wyniki..
 
 
A w świetlicy Jesień!
 
 
Świetlica szkolna włączyła się do udziału w Szkolnym Konkursie Plastyczno - Fotograficznym, w związku z obchodami Światowego Dnia Uśmiechu.Hasło konkursu brzmi:Najpiękniejszy Uśmiech" a jego organizatorem jest nauczyciel jęyka polskiego, Pani Anna Lechowska.
Zapraszam wszystkich chętnych do tworzenia prac konkursowych na zajęcia plastyczne w świetlicy w poniedziałki od 13:30 do 15:20.

Mamy jeszcze 2 tygodnie przygotowań!

Świetlica szkolna od kilku lat bierze udział w Ogólnopolskiej Kampanii :"Cała Polska Czyta Dzieciom - Czytające Szkoły".
W związku z tym wśród licznych zajęć świetlicowych swoje miejsce znalazło Czytanie Dzieciom przez nauczyciela prowadzącego - opowiadań, baśni, wierszy o intresujacej Uczniów tematyce. Podsumowaniem takich zajęć może być dyskusja Uczniów nad poruszanym w czytanej treści problemem, praca plastyczna, zabawa proponowana często przez same Dzieci lub konkurs wiedzy dotyczącej opowiadania.
Zajęcia czytelnicze już same w sobie mają bogactwo zalet - przynoszą poprawę umiejętności językowych i umysłowych dzieci, poprawę zachowań, wpływają korzystnie na wzrost koncentracji uwagi, kształtują umiejętność czytania ze zrozumieniem.

W miesiacu październiku czytamy książki: "PIEGOWATE OPOWIADANIA" Renaty Piątkowskiej i "NASZA MAMA CZARODZIEJKA" Joanny Papuzińskiej

Zapraszamy do świetlicy na wspólne czytanie!

Drodzy Uczniowie i Rodzice!

Zachęcam do zapoznawania się z informacjami na temat spraw dotyczących świetlicy, zamieszczanych na gazetce ściennej obok sklepiku szkolnego w Szkole Podstawowej.Znajdziecie tam wiadomości dotyczące tego, co aktualnie ciekawego dzieje się na zajęciach świetlicowych, informacje na temat imprez i akcji, w których bierze udział świetlica lub przedsięwzięć, których sama jest inicjatorem, wreszcie - poznacie efekty pracy świetlicowej Uczniów Naszej Szkoły, Ich pomysłów na dobre spędzenie czasu w świetlicy.

Zapraszam wszystkich chętnych uczniów klas I-VI Naszej Szkoły do udziału w zajęciach plastycznych
w poniedziałki od 13:30 do 15:30 na terenie świetlicy.

W czasie tych zajęć:

 • rozwiniecie swoje uzdolnienia i zainteresowania plastyczne,
 • poznacie nowe techniki plastyczne,
 • weźmiecie udział w konkursach plastycznych organizowanych na terenie Naszego Zespołu Szkół,
 • będziecie Reprezentantami Szkoły w konkursach na szczeblach wyższych,
 • będziecie pracować na ciekawych materiałach plastycznych,
 • nawiążecie nowe przyjaźnie, poznacie kolegów i koleżanki z innych klas,
 • sympatycznie i wesoło spędzicie czas wolny od zajęć lekcyjnych.
Będzie zabawa... Będzie się działo!
Zapraszam!
Wychowawca świetlicy szkolnej

 
 
 Copyright©SP5 2012/2013 >> DO GÓRY >> >>STRONA GŁÓWNA<<